Reklama
niedziela, 28 czerwca 2026 04:02
Reklama
Reklama
Reklama

„Odnalezienie niezidentyfikowanego obiektu”. Co rozbiło się w kopalni?

Niezidentyfikowany obiekt powietrzny znaleziony pod Koninem. Na terenie Kopalni Węgla Brunatnego w Galczycach odkryto wczoraj rozbity statek powietrzy. To prawdopodobnie jeden z rosyjskich, wojskowych dronów, których gromada wleciała na teren Polski we wrześniu ubiegłego roku.
„Odnalezienie niezidentyfikowanego obiektu”.  Co rozbiło się w kopalni?

Autor: Żandarmeria Wojskowa, wikipedia.org

AKTUALIZACJA 06:30

W nocy przedstawiciel działu ds. wojskowych Prokuratury Rejonowej w Poznaniu przedstawił najnowsze ustalenia w tej sprawie. 

Oględziny były poprzedzone rozpoznaniem minersko- pirotechnicznym oraz biologiczno – chemicznym, na podstawie tych badań ustalono, że ujawniony statek powietrzny nie był uzbrojony. Statek został zabezpieczony na potrzeby postępowania, w toku dalszego postępowania będą czynione kolejne ustalenia (…) Z dużym prawdopodobieństwem, wstępne ustalenia wskazują, że ten obiekt na terytorium RP znajduje się już od jakiegoś czasu, z dużym prawdopodobieństwem można wykluczyć, że to się stało w jakimś krótkim ostatnim czasie – mówi ppor. prok. Paweł Woch

Rozbity statek powietrzny odkrył 12 marca pracownik kopalni w Galczycach. Trójkątny obiekt leżał blisko drogi wśród pól.

Jest biały, swoim wyglądem rzeczywiście przypomina drona wojskowego wielkości może trochę ponad jednego metra kwadratowego, w kształcie trójkąta. W większości jest w jednym kawałku. Czy coś się od niego oderwało, czy coś jeszcze tutaj leży - trwają oględziny miejsca zdarzenia. Szukamy pozostałości, które mogą znajdować się w najbliższej odległości od niego – mówił w TVN24 Marcin Jankowski z konińskiej policji.

Na miejsce wysłano liczne służby w tym Żandarmerię Wojskową.

Wydział Żandarmerii Wojskowej w Poznaniu, pod nadzorem prokuratora z Działu do spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald, prowadzi czynności na miejscu odnalezienia niezidentyfikowanego obiektu powietrznego na terenie kopalni węgla brunatnego w Golczycach, pow. koniński – informuje ŻW.

Polska Agencja Prasowa ustaliła, że dron to prawdopodobnie jedna z maszyn, która z terenu Rosji wleciała do Polski w nocy z 9 na 10 września. Po tym ataku dronów w różnych częściach kraju znaleziono liczne szczątki tych maszyn. Jednak nie zdarzyło się wówczas, by dron wleciał tak głęboko na teren Polski, w dodatku nie zauważenie. 

Do sprawy odniósł się minister obrony narodowej. Mówi on, że jest na bieżąco informowany o tym incydencie, dodaje ponadto, że tego typu akty wrogości odbywają się nieustannie wobec członków NATO.

– Żandarmeria Wojskowa wspólnie z policją wyjaśnia sprawę. Przed chwilą minister Szwecji Pal Jonson mówił mi o naruszeniu szwedzkiej przestrzeni przez dron, najprawdopodobniej realizujący misje na rzecz naszych adwersarzy ze wschodu. Ta sprawa (z kopalni w Gałczycach – przyp. red. ) podlega wyjaśnieniu –  mówi Władysław Kosiniak – Kamysz.

Według PAP odnaleziony wrak to dron typu Gerbera. Prawdopodobnie nie był on uzbrojony. 

– Tego typu dron może mieć podwójne zastosowanie – być wabikiem i prowadzić działalność czysto rozpoznającą teren, ale również być przewoźnikiem głowicy bojowej –Taką technologię wykorzystuje Rosja w dronach Gerań II – odpowiedniku irańskiego Shaheda-136. Znaleziony bezzałogowiec może być wykonany z bardzo taniej konstrukcji, która ma zapewnić odpowiednio duże echo radarowe przypominające to, czym jest podstawowe narzędzie do terroryzmu wojskowego. W zamian za głowice zainstalowano dodatkowy zbiornik paliwa, aby drony mogły pokonać dłuższy dystans. Takie rozwiązanie zastosowano w bezzałogowcach, które wtargnęły do Polski w zeszłym roku – mówi w TVP Info kpt. Maciej Lisowski, ekspert ds. wojskowości.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

piotr 13.03.2026 11:56
ahh te nasze sluzby, po pol roku znalezli :D

oficer RP 13.03.2026 11:22
DONIU i ty WŁADEK żeście tego nie widzieli przecież was w EUROPIE nikt nie oszuka

Logik 13.03.2026 14:48
Taki z ciebie oficer, jak z koziej d**y trąba. Błaszczak wyparł fakt, że ruska rakieta wleciała na teren Polski.

ABC 13.03.2026 08:09
Za PIS-u aferę z tego zdarzenia grzali by miesiącami, teraz to przecież normalna rzecz, że od września tam sobie leży.

mj82 13.03.2026 07:05
Szybko go znaleźli... 🤦

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Ola Treść komentarza: Od sierpnia będzie otwarta. Podobno stawki są tak wysokie, że potrzeba było kilku miesięcy na ich zgromadzenie. Data dodania komentarza: 28.06.2026, 00:44 Źródło komentarza: Koniec utrudnień w okrąglaku! Pacjenci znów wejdą głównym wejściem Autor komentarza: Jolanta Treść komentarza: Nie idzie się do lekarza tym bardziej do chirurga, który poświęca 2 minuty na jednego pacjenta , a w gabinecie kilku pacjentów , trochę intymnie powinien potraktować wizytę. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 22:48 Źródło komentarza: 2 minuty na pacjenta? Szokujące listy kaliskiej Poradni FAKTY INTERWENCJA Autor komentarza: chciwerolasy Treść komentarza: najbardziej to wysuszają rolnicy, którzy obsiewają pola po 3 razy w roku i podlewają z nielegalnych studni. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 19:09 Źródło komentarza: Upały wysuszają Polskę. Mieszkańcom grożą puste krany Autor komentarza: Harald Treść komentarza: Od komuny nic się nie zmieniło. Praca biurowa jest dla koneksji rodzinnych . Teraz promują małżeństwa z dziećmi. I nie ma nic w tym złego , Kto ma lepsze układy dostaje fajną fuchę żeby się nie narobić za dużo. Lecz chętnych na produkcję gdzie Jest wysoki nacisk na dokładność jakoś nikt się nie pcha . To nowsza wersja pracy na akord . A w tedy łatwo o pomyłkę lecznikogo to nie obchodzi . Data dodania komentarza: 27.06.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama