Reklama
niedziela, 28 czerwca 2026 22:44
Reklama
Reklama
Reklama

Ludzie się ZBROJĄ. Ile jest u nas broni i pozwoleń?

Potężny wzrost liczby wydawanych pozwoleń na broń. W całej Wielkopolsce ludzi, którzy mają pozwolenie mają tyle broni, że można by nią wyposażyć kilka batalionów wojska! Zaczęło się od 2022 roku, a impulsem była wojna na Ukrainie. Trend ten nie był krótkotrwałą modą a stałą zmianą w naszym społeczeństwie.
Ludzie się ZBROJĄ. Ile jest u nas broni i pozwoleń?

Autor: canva.com

Zainteresowanie bronią palną rośnie od kilku lat. Dla porównania w 2020 roku polska policja wydała łącznie 15 tysięcy pozwoleń różnego typu na posiadanie broni palnej. W 2021 roku było kolejnych blisko 20 tysięcy pozwoleń. Wszystko zmieniła wojna na Ukrainie.  Komendy wojewódzkie policji były dosłownie zalewane kolejnymi wnioskami o pozwolenie.

W 2022 roku policja wydała 286 751 pozwoleń.  Najwięcej pozwoleń dotyczy broni do celów łowieckich, sportowych i kolekcjonerskich. Ale lawinowy wzrost dotyczy też broni do ochrony osobistej. W 2021 roku policja wydała takich pozwoleń zaledwie 81. W 2022 roku było ich już ponad 30 tysięcy! Według danych policji Polacy posiadają w tej chwili około 800 tysięcy sztuk zarejestrowanej broni palnej. 

W Wielkopolsce tylko w 2024 roku  policja wydała blisko 5000 kolejnych pozwoleń. Co ciekawe, u nas najszybciej rośnie liczba pozwoleń na posiadanie broni do celów osobistych. Wzrost tutaj jest 50 – krotny, porównując 2021 z apogeum, tj. 2024 rokiem.  By uzyskać ten rodzaj pozwolenia na posiadanie broni należy udowodnić, że nasze życie, zdrowie lub mienie jest realnie zagrożone. Łatwiej uzyskać broń do innych celów. 

Liczba pozwoleń do celów kolekcjonerskich i sportowych wzrosła niemal trzykrotnie, popularne jest pozwolenie na broń dla myśliwych, ale tutaj liczba wydawanych takich uprawnień jest dość stała. Pozwolenie na posiadanie broni palnej wydają komendy wojewódzkie policji, dlatego policja udostępnia Faktom Kaliskim tylko zbiorze dane z całego regionu.

W Wydziale Postępowań Administracyjnych KWP w Poznaniu na dzień 15 kwietnia br. mieliśmy 25 146 zarejestrowanych pozwoleń na broń do celów ochrony osobistej, sportowych i kolekcjonerskich. Średnio miesięcznie wpływa do nas ponad 460 nowych wniosków.   Niestety nie jesteśmy w stanie z tych danych wyodrębnić liczby wniosków dotyczących mieszkańców Kalisza czy innego miasta – informuje nas biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. 

Skąd tak duże zainteresowanie? Lawinowy wzrost zainteresowania bronią palną nastąpił w 2022 roku, po ataku Rosji na Ukrainie. Wtedy znaczna część Polaków zaczęła się interesować nie tylko bronią, ale w ogóle własnym bezpieczeństwem. Dziś strach przed ewentualnym atakiem Rosji na Polskę jest mniejszy, ale są obawy przed innymi zagrożeniami. 

Od kilku lat mam pozwolenie i własną broń. W 2022 roku faktycznie wszyscy obawialiśmy się ataku Rosji na Polskę, ale teraz dostrzegam inne zagrożenia. To wzrost przestępczości zorganizowanej, również za sprawą imigrantów, media coraz częściej pokazują przypadki brutalnych przestępstw rodem z lat 90- tych. Policja, nawet jeśli bardzo by się starała, nie jest w stanie nas wszystkich ochronić. Służby mogą zazwyczaj ustalić i ukarać sprawcę przestępstwa, ale trudniej już zapobiec przestępstwa, dlatego siebie i swoją rodzinę chronię sam – mówi nam Witold, posiadacz broni z Kalisza.

Z danych policji wynika, że na jedną osobę, która posiada pozwolenie na broń w Wielkopolsce przypada więcej niż 3 sztuki zarejestrowanej broni palnej. To ponad 80 tysięcy sztuk broni. Do tego należy doliczyć broń czarnoprochową. Jej sprzedaż w ostatnich 3 latach również bije rekordy. Tutaj policja nie ma dokładnych danych o skali w jakiej ta broń występuje na rynku. Czarnoprochowca można kupić bez zezwolenia. Jedynie jeśli chce się kupić proch, by taką broń używać, należy zgłosić fakt jej posiadania policji. Jednak część użytkowników decyduje się na zakup prochu zagranicą. Wtedy posiadanie i broni, i prochu jest poza kontrolą administracji państwa. 


PRZECZYTAJ TAKŻE:
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Heorg 14.05.2026 05:55
Dostęp do broni powinien być dla każdego, tak jak w Stanach, bez zbędnych formalności i papierologii. Każdy powinien mieć prawo czuć się bezpiecznie i użyć broni w obronie swojej, swojego majątku i swojej rodziny.

Kiedyś 13.05.2026 13:47
Kiedyś posiadanie broni było oczywiste, patrz film "Sami swoi". Obecnie do tej normalności potrzebna jest biurokracja i kombinacja.

john wayne 13.05.2026 08:17
Pan Witold ewidentnie chce iść do paki. W naszym kraju prawo stoi po stronie napastnika, abyś użył broni palnej do swojej ochrony( nie ważne jaki typ ,sport,osobista,itd) i była to UZASADNIONA obrona konieczna, napastnik musiałby użyć co najmniej czołgu, bo jeśli by miał broń taką jak Ty,to wg naszych nieudolnych sądów jest to zbyt małe zagrożenie twojego życia( tzw niewspółmierne odparcie ataku)i idziesz siedzieć,mimo że Twoje życie bylo zagrożone. Posiadanie broni i użycie jej do ochrony swojej rodziny,to świetna sprawa,ale nie z takim prawem jakie mamy w tej chwili.

Uberti 13.05.2026 20:13
Zgadza się, przykładem tego jest użycie broni przez instruktora w celu obrony koniecznej, za co grozi mu 2 miesiące za kratami - świeża sprawa z Bystrzycy Kłodzkiej.

Ja 14.05.2026 00:14
powtarzanie kłamstw, tak jak kiedyś powtarzano że jak nieumiejętnie zrobisz masaż serca to mogą Cię pozwać. w obronie życia możesz użyć wszelkich środków w tym broni palnej, noży, siekiery czy co tam będziesz miał pod ręką problemem natomiast jest doprowadzenie do eskalacji, jeżeli idziesz ulicą ktoś cię zwyzywa a ty zaczynasz machać bronią to sprawa staje się mniej oczywista, jeżeli natomiast idziesz ulicą, ktoś zaczyna do ciebie coś mówić przechodzisz na drugą stronę, on również i wyciąga nóż to masz prawo użyć broni najpierw próbując odstraszyć napastnika a w obliczu ataku nożem strzelając w jego kierunku i nie przypominam sobie wyroku który by kogoś za to skazał.

john wayne 14.05.2026 08:02
kontynuując twoją wypowiedź "wyciąga nóż to masz prawo użyć broni najpierw próbując odstraszyć napastnika a w obliczu ataku nożem strzelając w jego kierunku'' po czym wzywasz policję ,składasz wyjaśnienia, cofają Ci pozwolenie i masz zarzuty o nieumyślne spowodowanie śmierci ,lub ciężki uszczerbek na zdrowiu mimo iż się broniłeś. Prokurator na sprawie powie ,że trzeba było uciekać. To co napisane w ustawie (obrona konieczna) ma się nijak do spraw w sądach. Prawo dziś w PL to dziwka, masz pieniądze to jest Twoje. Niestety. Poczytaj wyroki SN.Jeden na 8 jest po stronie ofiary( odpierającego atak bronią palną)

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 27°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 30 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: kazik stażewski Treść komentarza: A u mnie też wczoraj, na dziesiątym piętrze, w samo południe i nie w cieniu termometr w zamrażarce pokazywał minus 22 stopni Data dodania komentarza: 28.06.2026, 17:07 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: Co za dureń Treść komentarza: A u mnie też w cieniu na parterze w kuchni w piekarniku elektrycznym trzy godziny po jego wyłączeniu też wieczorem pokazywał 65 stopni Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:48 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: Pogromca durni i kretynów raz jeszcze Treść komentarza: Bo widzisz durniu, te twoje i innych DUSRNI 41 stopni może być zawyżone nawet o KILKANAŚCIE stopni. PONIEWAŻ poprawny pomiar temperatury powietrza wymaga spełnienia kilku kluczowych warunków, aby uniknąć przekłamań wywołanych czynnikami zewnętrznymi (np. promieniowaniem słonecznym czy ciepłem gruntu). Oficjalne standardy meteorologiczne narzucają następujące zasady:Osłona przed słońcem: Termometr musi znajdować się w głębokim cieniu, najlepiej w specjalnej osłonie radiacyjnej lub tzw. klatce meteorologicznej.Wysokość pomiaru: Urządzenie powinno być umieszczone dokładnie 2 m nad poziomem gruntu.Cyrkulacja powietrza: W miejscu pomiaru musi być zapewniony swobodny przepływ powietrza.Odpowiednie podłoże: Najbardziej miarodajne wyniki uzyskuje się nad trawiastym podłożem, z dala od nagrzewających się asfaltów, murów czy ścian budynków.Niezastosowanie się do tych wymogów (np. wystawienie czujnika na bezpośrednie działanie promieni słonecznych) skutkuje zawyżeniem wskazań nawet o kilkanaście stopni." Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:33 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: pogromca durni i kretynów Treść komentarza: A u mnie w piekarniku pokazał 250C Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:23 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama