Reklama
niedziela, 28 czerwca 2026 06:49
Reklama
Reklama
Reklama

Kościół-ryba do remontu. Zmieni się świątynia przy Asnyka

To perła architektury postmodernizmu, zaprojektowana i wybudowana z idealną precyzją. Ale nawet tak doskonała budowla po latach wymaga remontu. Kościół -ryba w Kaliszu, czyli świątynia Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu przejdzie poważny remont.
Kościół-ryba do remontu. Zmieni się świątynia przy Asnyka

Autor: FB/Kalisz by Drone, Paweł Kowalski

To jeden z najoryginalniejszych i najbardziej okazałych budynków sakralnych w Polsce i być może na świecie. Paradoksalnie jego początki sięgają głębokich lat komuny PRL i sam fakt, że ówczesne władze zgodziły się na budowę katolickiej świątyni był ogromnych sukcesem przedstawicieli Kościoła Katolickiego. Projekt tego budynku powstał już pod koniec lat 60-tych XX wieku. Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosił konkurs na budowę świątyni Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu przy ul. Asnyka. Zwyciężył odważny projekt młodych architektów; Jerzego Koźmienki i Andrzeja Fajansa.  Jak czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta projekt wyprzedzał swoją epokę i możliwości techniczne ówczesnych narzędzi. 

Kształt projektowanego obiektu sprawił, że konieczne było sporządzenie skomplikowanych obliczeń. Na tyle skomplikowanych, że ówczesne komputery nie podołały temu wyzwaniu. Konieczne było przeprowadzenie ich ręcznie. Podjęli się tego dwaj matematycy, Edward Otto i Adam Empacher. Ich obliczenia okazały się prawidłowe, o czym świadczy fakt, że… kościół nadal stoi – czytamy w opisie świątyni. 

Budowę świątyni rozpoczęto w 1977 roku. Kościół konsekrowano w 1993 roku.  Kościół zyskał rozgłos w całym architektonicznym świecie, jest jednym z symboli Kalisza. Świątynia nazywana jest kościołem-rybą czy białym Batmanem. 

11 lat temu cała konstrukcja kościoła była czyszczona. Dzięki temu charakterystyczna biel tej bryły odzyskała dawny blask. Dziś świątynia potrzebuje poważniejszego zabiegu. Parafia złożyła wniosek o pozwolenie na budowę na terenie świątyni. 

Planowany jest gruntowny remont elewacji kościoła, ale też remont i wzmocnienie ważnych elementów konstrukcyjnych obiektu. Remonty te planowane są na początek 2026 roku. 


PRZECZYTAJ TAKŻE:
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

. 03.12.2025 19:33
"Planowany jest gruntowny remont elewacji kościoła, ale też remont i wzmocnienie ważnych elementów konstrukcyjnych obiektu. Remonty te planowane są na początek 2026 roku. " - to są te szczegółowe szczegóły, których nie można było przedstawić na FB. Clickbaity górą :)

NN 03.12.2025 09:08
Poczekajcie jeszcze 10 lat i nie będzie trzeba remontować, nikt tam nie zajrzy.

As 07.12.2025 14:56
to jest perełka architektoniczna (niezależnie od tego, czy wpada w gusta) i choćby dla tego trzeba o nią dbać ( i żeby komuś na głowę nie runęła). Z resztą jakiś inny sposób na zagospodarowanie też się znajdzie.

suweren 03.12.2025 06:37
rozumiem że kk sam wyłoży na remont a nie będzie doił państwa

olo 03.12.2025 07:34
Po to katolicy płacą podatki (w odróżnieniu od postkomuny), żeby remontować takie świątynie.

suweren 03.12.2025 08:17
sugerujesz że tylko katolicy płaca podatki??? za dużo tv z Torunia

abcdef 07.12.2025 18:05
Wkład katolików w dochody podatkowe budżetu jest mniejszy niż ich procentowy udział w społeczeństwie. Powód jest prosty - katolików najwięcej jest na wsi i w małych miasteczkach. Ta połowa Polski płaci bardzo małe podatki, w tym rolnicy znikome. W większych miastach, które płacą przytłaczającą większość podatków, katolików jest mniej, a nawet znacznie mniej niż na wsi.

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Ola Treść komentarza: Od sierpnia będzie otwarta. Podobno stawki są tak wysokie, że potrzeba było kilku miesięcy na ich zgromadzenie. Data dodania komentarza: 28.06.2026, 00:44 Źródło komentarza: Koniec utrudnień w okrąglaku! Pacjenci znów wejdą głównym wejściem Autor komentarza: Jolanta Treść komentarza: Nie idzie się do lekarza tym bardziej do chirurga, który poświęca 2 minuty na jednego pacjenta , a w gabinecie kilku pacjentów , trochę intymnie powinien potraktować wizytę. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 22:48 Źródło komentarza: 2 minuty na pacjenta? Szokujące listy kaliskiej Poradni FAKTY INTERWENCJA Autor komentarza: chciwerolasy Treść komentarza: najbardziej to wysuszają rolnicy, którzy obsiewają pola po 3 razy w roku i podlewają z nielegalnych studni. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 19:09 Źródło komentarza: Upały wysuszają Polskę. Mieszkańcom grożą puste krany Autor komentarza: Harald Treść komentarza: Od komuny nic się nie zmieniło. Praca biurowa jest dla koneksji rodzinnych . Teraz promują małżeństwa z dziećmi. I nie ma nic w tym złego , Kto ma lepsze układy dostaje fajną fuchę żeby się nie narobić za dużo. Lecz chętnych na produkcję gdzie Jest wysoki nacisk na dokładność jakoś nikt się nie pcha . To nowsza wersja pracy na akord . A w tedy łatwo o pomyłkę lecznikogo to nie obchodzi . Data dodania komentarza: 27.06.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama