Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak się przygotować w góry jesienią? Co zabrać ze sobą i jak się ubrać? Poradnik

Planując wyprawę w góry, musisz być przygotowany na różne sytuacje i nagłą zmianę pogody. Nawet latem, różnica temperatur może być spora, a w chłodniejsze miesiące, będzie ona jeszcze bardziej odczuwalna. Jak przygotować się w góry jesienią?
  • 25.10.2024 08:59
Jak się przygotować w góry jesienią? Co zabrać ze sobą i jak się ubrać? Poradnik

Każdy element ma znaczenie

Zanim wyruszysz na górskie szlaki, powinieneś w pierwszej kolejności zastanowić się, co będzie Ci potrzebne i jaką trasę chcesz przejść. Od jej wyboru również będzie zależało to, w jaki sposób powinieneś się przygotować do takiej wyprawy. Jednym z ważniejszych elementów będzie obuwie. Wysokie buty górskie znajdziesz na Sportano.pl – rozważ różne modele, które spełnią Twoje oczekiwania.

O ile latem możesz się zastanowić nad niższymi propozycjami, sięgającymi do kostek, o tyle jesienią powinieneś zdecydować się na modele za kostkę. Będą one zapewniały ochronę przed zimnem, deszczem, jak i śniegiem, dzięki czemu będziesz mógł liczyć na większy komfort termiczny. Poza tym takie obuwie powinno mieć podeszwę, która zapewni odpowiednią przyczepność do podłoża. Dobrze sprawdzą się tutaj modele wykonane ze skóry, jak i z materiału syntetycznego.

Zwróć również uwagę, aby buty, które wybierzesz, posiadały specjalną membranę chroniącą przed przenikaniem wilgoci do środka. Możesz się również zdecydować na stuptuty, a więc specjalne akcesoria, które zakłada się na buty i łydki. Wówczas aż do kolan Twoje nogi będą chronione przed wiatrem, deszczem i zabrudzeniami. Sprawdzą się również w głębokim śniegu i w chaszczach, a jeśli ich nie założysz, nie będą zabierały zbyt wiele miejsca w plecaku.

Same buty to nie wszystko. Jak dobrać odzież?

Chociaż buty są ważnym elementem górskich wypraw, bo w dużym stopniu zależy od nich bezpieczeństwo na szlaku, to nie powinieneś zapominać o dopasowaniu odpowiedniej odzieży. Na tego typu wyprawy warto ubierać się na cebulę, tak aby w razie potrzeby ściągnąć lub założyć kolejne warstwy.

Bez względu na pogodę, jako pierwszą ubierz bieliznę termiczną, a następnie koszulkę z krótkim rękawkiem. Jeśli jest ciepło i sucho, możesz zdecydować się na spodnie z odpinanymi nogawkami, dzięki czemu dopasujesz ich długość do sytuacji. Nawet jeśli podczas wyjścia na szlak jest słonecznie, w plecaku powinieneś mieć polar i kurtkę, np. marki Helly Hansen, a także czapkę, komin i rękawiczki.

W górach musisz się liczyć z nagłym załamaniem pogody, dlatego nie zaszkodzi, jeśli będziesz miał kurtkę przeciwdeszczową, która jest lekka, nie zabiera wiele miejsca w plecaku, a jednocześnie posiada membranę, która skutecznie będzie chroniła przed deszczem. Z kolei wychodząc na szlak w momencie, gdy już w dolinie będzie chłodno, bluzkę z krótkim rękawkiem możesz zastąpić taką z długim.

Wybierasz się na szlak pod koniec jesieni?

Chociaż w górach pogoda jest nieprzewidywalna, to planując górską wyprawę wczesną jesienią, będziesz miał większe szansa na złapanie słonecznej pogody i wyższych temperatur. Wówczas wystarczą cieńsze ubrania, które będą chroniły przed ewentualnym deszczem i wiatrem, ale zazwyczaj nie będziesz potrzebował propozycji ocieplanych.

Jednak wybierając na czas wycieczki końcówkę jesieni, musisz się już liczyć z tym, że towarzyszyć Ci będą nie tylko niższe temperatury, ale również mogą się pojawić opady śniegu. Wówczas powinieneś spojrzeć na propozycje, które nie tylko będą wodoodporne i wygodne, ale również będą ocieplane. Sprawdzić się wówczas może np. odzież The North Face, wykonana z myślą o trudnych warunkach atmosferycznych.

Taka odzież powinna nie tylko pasować do konkretnej pogody, ale również być wygodna i nie ograniczać ruchów. Poza tym wybierając się w góry o tej porze roku, powinieneś zaopatrzyć się również w takie akcesoria jak termos, w którym będziesz miał ciepłą herbatę lub kawę. Przydać mogą się również raki i czekan, zwłaszcza jeśli planujesz wyjście w wyższe partie gór. Tam miejscami może już zalegać śnieg czy lód, na które również powinieneś być przygotowany.

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 10°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 20 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: kaliszankaTreść komentarza: I właśnie przez to że takie pałace jak i inne są wystawiane za kolosalne pieniądze nikt ich nie kupuje i popadają powoli w ruinę, bo trzeba mieć kolejne miliony by go odrestaurować. Takie miejsca powinny być sprzedawane taniej to wtedy byłaby szansa, że przetrwają.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 09:52Źródło komentarza: Cudo architektury ukryte w LESIE! Przyciąga ciekawskich z całego kraju ZDJĘCIAAutor komentarza: HenrykTreść komentarza: Niech Pan poseł Mosinski napisze co przez te lata posłowania zrobił dla Kalisza wtedy go ocenimy.A za taką jazdę pozbawienie uprawnień na zawsze.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 09:51Źródło komentarza: „Do tragedii brakowało sekundy”. Za kierownicą kaliski posełAutor komentarza: dddTreść komentarza: I pawliczak która się będzie cieszyła, że kolej omija Kalisz.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 09:24Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: KazikTreść komentarza: Jak pijany polski kierowca wpada do rowu lub na drzewie ląduje, to większość przyjmuje to bez emocji i niemal jak objaw polskiego patriotyzmu. Ale jeśli taki sam numer wywinie ktoś z obcym paszportem, to zaraz jest wrzask okadzonych patriotów, że ten obcy i jemu podobni POLSKĘ NAM CHCĄ ZABRAĆ!!! Przypomnę (zwłaszcza tym poniżej), że w tym roku naćpany Polak ciężarówką jadąc, na autostradzie w RFN zmasakrował kilkadziesiąt aut. Straty obliczono na ok. 1,5 mln Euro.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 08:07Źródło komentarza: Dachowanie busa. W środku sześć osób i pijany obcokrajowiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama