Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 05:54
Reklama
Reklama
Reklama

Głośno zaprotestowali przeciw dopalaczom

Około dwustu uczniów z pięciu kaliskich szkół zademonstrowało dziś swój sprzeciw wobec dopalaczy. Młodzi ludzie z transparentami i okrzykami przeszli przez targowisko przy ulicy 3 Maja, gdzie od początku miesiąca funkcjonuje nowy punkt sprzedaży tych substancji psychoaktywnych. 
Głośno zaprotestowali przeciw dopalaczom

Tylko słabi gracze biorą dopalacze! Stop dopalaczom! Tylko sport uzależnia! Między innymi z takimi hasłami maszerowali dziś przez targowisko i jego okolice kaliscy uczniowie.

- Dopalacze to duży problem w Kaliszu. One uzależniają i to jest najgorsze – mówi Adam, jeden z uczestników akcji.- Nikt rozsądny nie powinien marnować w ten sposób na własne życzenie swojego życia. Jak się bierze dopalacze, to nie jest się sobą. Jest się kimś innym – uważa Paulina. - Wystarczy późnym wieczorem pochodzić po Kaliszu, po centrum i widać różne osoby, które dziwnie się zachowują, są pod wpływem dopalaczy – dodaje Jakub. - Nie dość, że to szkodzi życiu, zdrowiu, to wpływa na poczucie bezpieczeństwa całego społeczeństwa. Dlatego sprzeciwiamy się dziś dopalaczom. Szczególnie gdy sklep z tymi substancjami jest tak blisko naszej szkoły. Chcemy, żeby tego w ogóle w Kaliszu nie było – uważa Michał.

Inicjatorami akcji byli dyrektorzy szkół, w pobliżu których zlokalizowany jest sklep z dopalaczami przy ulicy 3 Maja. W demonstracji wzięli udział uczniowie „Samochodówki”, „Gastronomika”, IV Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 12 i nr 1. I niestety młodsi uczniowie są tu bardziej narażeni na niebezpieczne incydenty. Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 wie o dwóch, które dotyczą uczniów „jedynki”. - Jedna uczennica z klasy czwartej przy jednym z pobliskich sklepów była zaczepiana przez mężczyznę w sposób bardzo nachalny. Dziewczynka była częstowana przez niego różnymi słodyczami. Drugi przypadek dotyczy dziewczynek z klasy szóstej. Musiały one wrócić się do szkoły, ponieważ gdy chciały przejść w okolicę targowiska, zostały zaczepione przez panów w kapturach – mówi Beata Zalewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaliszu.

Z uczniami zostały już przeprowadzone specjalne zajęcia na temat dopalaczy i tego, jak zachować się w sytuacji zaczepiania przez osoby, które mogą być pod wpływem tych środków. Wtorkową akcję pomogła szkołom zorganizować policja. - Oddaliśmy głos młodzieży, to młodzież dziś skandowała, to młodzież krzyczała, przygotowywała hasła, to jest ich inicjatywa. Młodzi ludzie są przeciwko dopalaczom i dziś to dobitnie zamanifestowali – mówi sierż. sztab. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Protest bardzo pozytywnie zaskoczył korzystających z targowiska. - Jestem zdumiona i bardzo zadowolona. Dopalacze to jest wielki problem zagrażający naszemu bezpieczeństwu. To jest nie tylko problem osób, które to zażywają, ale to problem całego społeczeństwa i dobrze, że uczniowie tak głośno się temu sprzeciwiają. Tak trzymajcie młodzi ludzie! – uważa kaliszanka, Bożena. Punkt sprzedaży dopalaczy przy targowisku został już skontrolowany przez Sanepid. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

AG, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama