Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 09:52
Reklama
Reklama
Reklama

Wiemy, na co pójdą pieniądze z mandatów od ZDM

System wystawiania mandatów za przejazd na czerwonym świetle jeszcze nie ruszył, a już wiadomo na co zostaną przeznaczone wpływy z mandatów. Urzędnicy podkreślają, że System Zarządzania Ruchem Drogowym nie jest maszynką do robienia pieniędzy i przede wszystkim ma poprawić bezpieczeństwo. Nie da się jednak ukryć, że Miasto na mandatach może zarobić grube miliony. 
Wiemy, na co pójdą pieniądze z mandatów od ZDM

Zintegrowany System Zarządzania Ruchem Drogowym będzie automatycznie wystawiał mandaty kierowcom, którzy przejadą na czerwonym świetle na 5 skrzyżowaniach:


al. Wojska Polskiego – Majkowska (wszystkie wloty na skrzyżowaniu),

al. Wojska Polskiego - Poznańska (wszystkie wloty na skrzyżowaniu),

al. Wojska Polskiego – I wjazd na os. Dobrzec (za Rondem Westerplatte w kierunku Ostrowa Wlkp.) – rejestracja wykroczeń wyłącznie na kierunku głównym (wloty AWP)

Górnośląska – Serbinowska - rejestracja wykroczeń wyłącznie na wlocie ul. Górnośląskiej w kierunku Rogatki (w dół),

Górnośląska – Legionów - rejestracja wykroczeń wyłącznie na wlocie ul. Górnośląskiej w kierunku Galerii Amber (w górę)


Jeszcze w ubiegłym tygodniu pewne było, że  ZSZRD ruszy zaraz po majówce. Do daty uruchomienia, przekładanej już kilkakrotnie, przygotowywali się strażnicy miejscy i drogowcy.Nie udało się. – Wykonawca nie zrealizował wszystkiego do końca. M.in. chodzi o funkcję precyzyjnego wykrywania przejazdu na czerwonym świetle. System obecnie nie gwarantuje nam sprawiedliwej oceny momentu przejazdu. Mamy również zastrzeżenia co do tzw. zielonej fali, czyli inteligentnego ustawienia sygnalizatorów. Chodzi m.in. o skrzyżowania na odcinku alei Wojska Polskiego od ul. Staszica do Majkowskiej. Wymaga to modyfikacji. – mówi Krzysztof Gałka, dyrektor ZDM w Kaliszu.

Drogowcy kolejny termin uruchomienia systemu wyznaczają na najdalej koniec maja. Równolegle do prac technicznych, opracowywano podstawy prawne i formalności związane z mandatowaniem. Zgodę na instalację urządzeń pomiarowych wydał Miastu Główny Inspektorat Transportu Drogowego.  Wystawianiem mandatów zajmie się straż miejska, a wpływy zasilą miejską kasę.

W tegorocznym budżecie nie zostały one uwzględnione, ale gdy tylko takie środki się pojawią, urzędnicy będą wiedzieć, na co je przeznaczyć. - Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, dochody uzyskane z grzywien nałożonych za naruszenie przepisów ruchu drogowego ujawnionych za pomocą urządzeń rejestrujących, jednostki samorządu terytorialnego przeznaczają w całości na finansowanie zadań inwestycyjnych, modernizacyjnych lub remontowych związanych z siecią dróg, utrzymanie i funkcjonowanie infrastruktury oraz urządzeń drogowych, poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Ile pieniędzy Miasto może zyskać na kierowcach łamiących przepisy? Na początku roku ZDM robił test systemu.  Przez półtora miesiąca tylko na  trzech skrzyżowaniach kamery zarejestrowały 7 tysięcy przejazdów na czerwonym świetle i mogłyby wystawić mandaty na łączną kwotę… 2 mln zł. To były jednak pierwsze, mało wiarygodne pomiary w trakcie kalibracji systemu. Ile faktycznie pieniędzy z mandatów wpłynie do budżetu miasta? To zależy od sprawności systemu, ale przede wszystkich od samych kierowców i ich zachowań na drodze.

MS, fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama