Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 08:31
Reklama
Reklama
Reklama

Czarne chmury nad kościołem w Stawiszynie?

Opieszałość urzędników, słomiany zapał wykonawców czy zwyczajny pech? Jaki jest powód tego, że od kilku miesięcy w budynku kościoła ewangelicko-augsburskiego w Stawiszynie nic się nie dzieje? Miało w nim powstać miejsce spotkań z kulturą i mieszkańcami gminy – czyli kawiarnia połączona z galerią sztuki. I choć plany są bardzo obiecujące, to ich realizacja stoi pod znakiem zapytania, bo nadal nie wiadomo z jakich środków remont zostanie sfinansowany. 
Czarne chmury nad kościołem w Stawiszynie?

W kościele ewangelicko-augsburskim w Stawiszynie, wybudowanym w 1874 roku, msze nie są odprawiane od ponad 30 lat. Tyle czasu minęło od momentu, kiedy wyjechali ze Stawiszyna ostatni parafianie. Do dziś stoi pusty i niszczeje. Uchwałą konsystorza parafia ewangelicko-augsburska w Stawiszynie została zniesiona. Sam budynek świątyni aktem notarialnym został przekazany 30 września fundacji Laera z Kalisza, która starała się o niego kilka miesięcy. Kolejne miesiące zajęło Łukaszowi Jarychowi, prezesowi owej fundacji załatwienie formalności umożliwiających rozpoczęcie remontu.


- Na tę chwilę mamy wszystkie wymagane dokumenty, zajęło nam to ponad 4 miesiące, ze względu na opieszałość pracowników starostwa powiatowego, natomiast w tej chwili znów czekamy, tym razem na rozmowę z wykonawcą – mówi Jarych i dodaje, że nie jest w stanie powiedzieć, w którym momencie prace się rozpoczną - będzie to uzależnione przede wszystkim od terminu, który poda nam wykonawca – mówi.
 


Termin to nie jedyna niewiadoma, bo Fundacja nie ma praktycznie żadnych pieniędzy na pokrycie kosztów takich prac.

Równolegle do rozmów z ewentualnym wykonawcą,  Łukasz Jarych stara się rozmawiać  z tymi, którzy mogą pomóc mu w sfinansowaniu prac i przedarciu się przez gąszcz przepisów. W ubiegłym tygodniu spotkał się oficjalnie z burmistrzem, gminy Stawiszyn Justyną Urbaniak. Jak powiedziała portalowi faktykaliskie.pl zaoferowała swoją pomoc m.in. w pozyskaniu środków unijnych.


- W związku z utworzeniem się Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej wskazałam panu prezesowi możliwości ubiegania się o fundusze na remont kościoła w ramach tej aglomeracji. Nasi urzędnicy są do jego dyspozycji, mogą mu pomóc z załatwieniu formalności, wypełnianiu wniosków. Zadeklarowałam też swoją pomoc w zakresie współorganizowania imprez kulturalno-społecznych, które miałyby posłużyć ewentualnemu dofinansowaniu tej inwestycji, m.in. chcemy udostępnić mu salę widowiskow - sportową na zorganizowanie koncertu.– mówi.


Taką formą pomocy Łukasz Jarych nie jest usatysfakcjonowany, nie ukrywa, że liczył… na więcej. - Nie wiem czy o jakiejś współpracy z urzędem gminy będzie mogła być mowa. Pani burmistrz mi obiecała np. spotkanie w Urzędzie Miejskim, teraz żadnych informacji na ten temat nie przesyła – mówi i dodaje, że teraz liczy sam na siebie - Z każdej strony słyszę: musimy zrobić, musimy zrobić, ale w momencie kiedy chcemy jakiekolwiek pomocy dowiadujemy się, że ,,sorry, ale my nic nie możemy zrobić’’ –nie ukrywa rozgoryczenia.


Remont kościoła miałby się  rozpocząć od wieży. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że doprowadzenie kościoła do stanu używalności będzie kosztować około 1,5 miliona złotych. Łukasz Jarych, prezes fundacji Laera z Kalisza w sfinansowaniu tego liczy na środki unijne, wojewódzkie i pomoc burmistrza gminy Stawiszyn. Do tej pory jednak nie udało mu się żadnych konkretnych pieniędzy zdobyć. Za to z powodzeniem zamyka za sobą drzwi kolejnych urzędów. Pracownicy Starostwa Powiatowego są według niego opieszali, burmistrz gminy Stawiszyn nie spełnia obietnic, co zatem zrobi prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński? Spotkanie z włodarzem miasta ma się odbyć jutro.

Fundacja Leara do tej pory znana była z walki o przyszłość budynku Fabryki Calisia. Organizacja prowadząc zbiórki i akcje społeczne zebrała na rewitalizację tego zabytku ponad 2 tys. zł.

Katarzyna Krzywda, fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama