Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 08:39
Reklama
Reklama
Reklama

Zbudowali go Radziwiłłowie, teraz ponownie służy mieszkańcom Antonina. Zabytkowy dworzec wyremontowany ZDJĘCIA

Powstała poczekalnia dla osób wybierających się w świat koleją, a obok lokale socjalne. Zabytkowy budynek dworca w Antoninie (pow. ostrowski) nie tylko odzyskał blask, ale jest obiektem ekologicznym. Zmodernizowano też drogę dojazdową i jego otoczenie. Wszystko w ramach programu rewitalizacyjnego gminy Przygodzice.
Zbudowali go Radziwiłłowie, teraz ponownie służy mieszkańcom Antonina. Zabytkowy dworzec wyremontowany ZDJĘCIA

Rewitalizacja budynku objęła przebudowę wnętrza dawnego dworca PKP w Antoninie. W rezultacie parter budynku zaadaptowano na cele mieszkaniowe. W sumie powstało pięć lokali socjalnych Zachowano jednak funkcję pasażerską tego miejsca, pozostawiając w nim poczekalnię dla podróżnych.

Kompleksowe prace budowlane objęły wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, termomodernizację z dociepleniem strop oraz rekonstrukcję ceglanej elewacji, Do ogrzewania lokali socjalnych wykorzystany będzie m.in. system pomp ciepła. - Dzięki tej inwestycji zachowany został zabytkowy charakter dworca, który gdyby nie projekt adaptacji, najprawdopodobniej stałby i niszczał – argumentuje decyzję o remoncie Krzysztof Rasiak, wójt gminy Przygodzice.

Tym samym baza lokali socjalnych w gminie Przygodzice zwiększyła się z 9 do 14. W ramach tego samego projektu ujętego w lokalnym programie rewitalizacji gminy Przygodzice na lata 2017-2023, zmodernizowano także drogę dojazdową do dworca oraz teren wokół budynku, który wpisany jest w krajobraz miejscowości i ma historyczne znaczenie dla rozwoju komunikacji w regionie, co przypomina Maciej Kowalczyk w publikacji "Antonin na starej pocztówce".

"Stacja kolejowa w Antoninie położona na linii Kluczbork – Ostrów – Poznań, powstała na życzenie książąt Bogusława i Wilhelma Radziwiłłów. Bez wątpienia usytuowanie jej parę kroków od pałacu antonińskiego, było efektem zabiegów książąt, którzy zadbali przede wszystkim o własną wygodę. Antonin w tym czasie nie był ani kurortem wypoczynkowym, ani też gospodarczym. Wydaje się, że samo przeprowadzenie linii kolejowej praktycznie przecinającej całe radziwiłłowskie dobra przygodzickie i usytuowanie stacji w Antoninie i w pobliżu aktywnych gospodarczo Przygodzic, jest widocznym efektem zabiegów i  wpływów obydwu Radziwiłłów u władz pruskich. Tak naprawdę z dobrodziejstwa usytuowania stacji w Antoninie korzystał dopiero kolejny ordynat Ferdynand Radziwiłł, który stąd dojeżdżał na posiedzenia parlamentu niemieckiego w Berlinie, a później do Sejmu ustawodawczego Odrodzonej Polski w 1918 roku. Linia Kluczbork – Poznań została otwarta 10 grudnia 1875, natomiast w 1899 roku został dobudowany drugi tor" – można przypomnieć sobie początki kolejnictwa w tej części Wielkopolski.

Koszt tegorocznych prac wyniósł nieco ponad 1,4 miliona złotych. Dofinansowanie zdobyte przez samorząd z programów zewnętrznych to  820 tysięcy złotych.

Wcześniej, w 2019 r., modernizacji poddano również siedzibę i otoczenie schroniska młodzieżowego w pobliskim Ludwikowie, którego część adaptowano na centrum kreatywności. Przebudowa infrastruktury na terenie schroniska kosztowała także 1,4 miliona złotych. Dofinansowanie sięgnęło prawie miliona złotych WIĘCEJ.

Projekt pn. "Rewitalizacja terenów i obiektów w miejscowościach Antonin i Ludwików" jest współfinansowany ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach Poddziałania 9.2.2 „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla rozwoju Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej”.

AW, Tomasz Wojtasik, UG w Przygodzicach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama