Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 09:54
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejne miejsca w wielkopolskich szpitalach dla pacjentów chorych na Covid-19

Wielkopolskie szpitale uruchamiają, zgodnie z decyzjami wojewody wielkopolskiego, kolejne łóżka dla osób chorych na Covid-19. W piątek, 9 października Szpital Miejski w Poznaniu zwiększył liczbę łóżek covidowych o 14, obecnie jest ich 420. Od soboty, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie liczba łóżek zostanie zwiększona o 31. Od niedzieli natomiast, w Szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim powstanie 23-łóżkowy oddział przeznaczony dla pacjentów z objawami Covid-19. W planach na najbliższe dni są kolejne zwiększenia łóżek dla pacjentów z koronawirusem.
Kolejne miejsca w wielkopolskich szpitalach dla pacjentów chorych na Covid-19

Sytuacja w szpitalach leczących chorych z Covid-19 i diagnozujących zakażonych Sars-Cov-2 jest cały czas monitorowana. Decyzje dotyczące zmian podejmowane są po analizach stanu obłożenia oraz w oparciu o sytuację epidemiczną w Wielkopolsce.

- Zwiększamy liczbę łóżek w placówkach poza Poznaniem, aby odciążyć Szpital Miejski im. Józefa Strusia, który obecnie dysponuje 420 łóżkami covidowymi. Wybraliśmy placówki, które mają oddziały zakaźne i doświadczoną kadrę medyczną, a co najważniejsze – organizacyjnie są w stanie zmierzyć się z tym przedsięwzięciem. Pracujemy również nad zwiększeniem liczby łóżek w innych placówkach, ale szczegóły przedstawię w najbliższym tygodniu. Nie ma dziś zagrożenia, że dla kogokolwiek zabraknie miejsca w szpitalu - tłumaczy Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Szpital w Koninie znajduje się na drugim poziomie zabezpieczenia. Do tej pory oddział zakaźny przeznaczony dla pacjentów z Covid-19 dysponował 30 łóżkami, w tym 2 intensywnej terapii. Od soboty w szpitalu znajdzie się 61 takich łóżek (w tym 6 intensywnej terapii).

Szpital w Ostrowie Wielkopolskim na drugim poziomie zabezpieczenia znajdzie się od niedzieli. Powstanie tu oddział przeznaczony do leczenia pacjentów z Covid-19 dysponujący 23 łóżkami, z których 3 będą łóżkami intensywnej terapii.

- Każde uruchomienie dodatkowych łóżek „covidowych” to efekt naszej współpracy z dyrekcjami podmiotów medycznych oraz z wojewodą wielkopolskim – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Rozmawiamy z dyrekcjami placówek, których potencjał oceniamy na wystarczający, aby poradziły one sobie z tym wyzwaniem. Te negocjacje nie zawsze są łatwe, ale wszyscy rozumiemy potrzeby sytuacji, w której się znaleźliśmy. Wielkopolskie szpitale, które zajmują się chorymi na Covid-19 stają na wysokości zadania, udowadniają, że potrafią poradzić sobie z organizacją pracy w tak trudnym czasie.

Wraz z wprowadzeniem w połowie września nowej strategii walki z koronawirusem, w Wielkopolsce wyznaczono początkowo pięć szpitali drugiego poziomu zabezpieczenia. Były to: Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu, Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu, Szpital Kliniczny im. Jonschera UMP w Poznaniu oraz Specjalistyczny Zespół Opieki nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Od 7 października do drugiego poziomu dołączyło Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie z 20 łóżkami zakaźnymi, w tym 3 intensywnej terapii, a od 11 października będzie to Szpital w Ostrowie.

Dla przypomnienia, zgodnie ze strategią walki z Covid-19, która obowiązuje w Polsce od połowy września, szpitale zostały podzielone na trzy poziomy zabezpieczenia. Na pierwszym poziomie znalazły się głównie szpitale powiatowe, ale też kliniczne i marszałkowskie, do których trafiają pacjenci z podejrzeniem koronawirusa. Po wykonaniu testu i otrzymaniu wyniku podejmowana jest decyzja o dalszym postępowaniu. Pacjenci z pozytywnym wynikiem, którzy potrzebują leczenia szpitalnego trafiają do placówki drugiego poziomu zabezpieczenia.

Jako jeden z 10 szpitali w Polsce na III poziomie zabezpieczenia w Wielkopolsce został wyznaczony Szpital Miejski im. J. Strusia, którego zadaniem jest specjalistyczne lecenie pacjentów z dodatnim wynikiem testów w kierunku Sars-Cov-2. Trafiają tu pacjenci z różnymi schorzeniami wymagającymi leczenia: kardiologicznego (m.in. z zawałami), neurologicznego (w tym pacjenci z udarami), ortopedycznego, a także pacjenci potrzebujący interwencji chirurgicznej, kardiochirurgicznej, neurochirurgicznej, którzy są zakażeni koronawirusem. Placówkę tę wspomaga na III poziomie Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UMP w Poznaniu, który leczy pacjentki z koronawirusem na oddziałach ginekologicznym i położniczym oraz noworodki  na oddziale neonatologii. Pacjenci „dodatni” wymagający opieki psychiatrycznej, znajdą ją w Centrum Medycznym HCP w Poznaniu.

MIK, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama