Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 08:31
Reklama
Reklama
Reklama

Od widelca do grzebienia ZDJĘCIA

Od widelca do grzebienia Zaledwie kilka dni temu zakończył się projekt „Zielona Sztuka” w Gołuchowie, a już w najbliższą sobotę Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zaprasza dzieci wraz z rodzicami do swej siedziby na warsztaty plastyczne z cyklu „Jak smakuje sztuka?”.
Od widelca do grzebienia ZDJĘCIA

Tegoroczna edycja pleneru artystycznego „Zielona Sztuka 4" skierowana została dla młodzieży w wieku 13-18 lat z Kalisza i Kamieńca Podolskiego na Ukrainie. W ramach projektu odbyły się  8-dniowe warsztaty na terenie kompleksu zamkowo-parkowego i Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Młodzież wzięła udział m.in. w warsztatach fotograficznych z Michałem Szlagą, podczas których wykonywali 24-godzinne zdjęcia gołuchowskiego parku. Zajęcia z rysunku poprowadził Mikołaj Poliński, z cyjanotypii i fotografii eksperymentalnej - Paweł Kula. Uczestnicy wzięli również udział w warsztatach interdyscyplinarnych prowadzonych przez Marię Stafyniak czy Artura Żmijewskiego. Warsztaty prowadzili również edukatorzy współpracujący z Galerią Sztuki im. Jana Tarasina - Bogusława Krassowska-Kowalczyk, Natalia Czarcińska, Marta Kościańska, Michał Mąka oraz Adrian Kempa. Podczas pleneru przygotowane zostały również warsztaty parkourowe  prowadzone przez Patryka Raszkowskiego. Uczestnicy pleneru zwiedzili także wystawę Normana Leto w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina i otrzymali wówczas z rąk naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Grażyny Dziedziak upominki podarowane przez Miasto oraz gadżety Galerii Sztuki. W ramach zadania wydany zostanie dwujęzyczny katalog dokumentujący działania oraz zorganizowana  wystawa w ratuszu.

Relację z gołuchowskiego pleneru zamieściliśmy tutaj oraz w Magazynie Miejskim.

Zielona Sztuka to projekt edukacyjny dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Kalisza. Współorganizatorami zadania byli  Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz Koledż Kultury i Sztuki w Kamieńcu Podolskim.

Jak smakuje sztuka?

Podczas warsztatów jego uczestnicy zastanowią się nad różnicami między malarstwem przedstawiającym, czyli figuratywnym a nieprzedstawiającym, czyli niefiguratywnym. Które z nich daje większą przestrzeń do własnej interpretacji? Na ile sposobów można pokazać ten sam przedmiot? Dzięki specjalnie zaprojektowanym ćwiczeniom warsztatowicze pod opieką Marty Szostak podejmą próbę odpowiedzi na pytanie, do jakiego momentu jesteśmy w stanie rozpoznać rzecz znaną nam dobrze z życia codziennego, jak np. widelec lub grzebień.

„Jak smakuje sztuka?” to całoroczny cykl interdyscyplinarnych warsztatów rodzinnych dla dzieci w wieku 5-10 lat realizowany we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Kalisza. Punktem wyjścia do działania jest sztuka abstrakcyjna i twórczość Jana Tarasina, którego prace wielokrotnie pokazywane były również w CSW. Podczas spotkań doświadczeni edukatorzy i artyści odpowiadają wraz z dziećmi na pytania o zmysłowy odbiór sztuki. Wykorzystują zjawisko synestezji, czyli połączenia zmysłów, a tym samym sugerują poznawanie sztuki przez pryzmat smaków, zapachów, dźwięków, tekstu.

W ramach cyklu odbyły się dwa spotkania czerwcowe, a na najbliższe Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zaprasza w sobotę, 21 lipca, na godzinę 11.00. Wstęp wolny.

R. Kuciński, zdj. organizatorzy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama