Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 08:32
Reklama
Reklama
Reklama

Za mało zieleni na Dobrzecu?

Czy na największym kaliskim osiedlu jest za mało zieleni? Zdania są podzielone, ale wszyscy są zgodni w jednym – mogłoby być jej więcej. O możliwość utworzenia na jednej z działek skweru z alejkami, ławkami, drzewami i krzewami zapytał prezydenta radny PiS, Tadeusz Skarżyński. Niestety okazało się, że na terenie niemal idealnym do wypoczynku na świeżym powietrzu, według planu ma powstać parking.
Za mało zieleni na Dobrzecu?

A chodzi o działkę między kaplicą św. Jana Pawła II a szkołą. Są tu już drzewa, wystarczyłoby zagospodarować jedynie ten teren, wyznaczyć alejki, postawić ławki, kosze, może plac zabaw. Jednak zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego  ten obszar  przeznaczony jest pod miejsca parkingowe. Zieleń można tu utworzyć, ale Rada Miejska musiałaby zgodzić się na taką zmianę.

Teren wydaje się idealny, by utworzyć tu zieleniec z placem zabaw. Niestety wg planu mają tu powstać miejsca parkingowe.

Dobrzec to największe kaliskie osiedle, które ciągle się rozrasta– trwa budowa drugiego z trzech zaplanowanych wieżowców. A spółdzielnia zapowiada kolejne inwestycje w budownictwo, bo mieszkania na Dobrzecu są jednymi z najbardziej pożądanych. Dla osób szukających mieszkania, poza ceną, dobrą infrastrukturą, ważna jest również bliska obecność zieleni, w której można wypocząć bez pokonywania kilku kilometrów. Krzysztof Dremza, prezes spółdzielni Dobrzec uważa, że osiedle ma wystarczającą ilość zieleni.  - Dawniej osiedle Dobrzec kojarzyło się z taką pustynią betonową, lata minęły, te nasadzenia wszystkie są już dużymi drzewami. Mamy w naszych zasobach enklawy pełne zieleni, gdzie pojawił się inny problem. Mieszkańcy w tej chwili coraz częściej domagają się usunięcia tych drzew, które są blisko okien, blisko budynków – mówi nam Krzysztof Dremza, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Dobrzec.

Osiedle nie ma bliskiego dostępu do parku. Jego namiastką są Pola Marsowe. 4-hektarowy teren nie może jednak gęsto pokryć się drzewami ze względu na linie wysokiego napięcia, a także z uwagi na to, że odbywają się tu  duże imprezy plenerowe. Coś za coś. A czy mieszkańcy chcą większego zazielenienia Dobrzeca? – Przydałoby się więcej. Na Pola Marsowe musimy samochodem podjechać – mówi nam Anna.  - Myślę, że za mało jest drzew iglastych, to jest gehenna całego Kalisza. W ogóle nie jest zielono. Gdyby były drzewa iglaste to całą zimę, lato, wiosnę, jesień, byłoby zielono – uważa Łukasz. - Myślę, że zieleni jest wystarczająco, podwórka są ładne zazielenione, jest w porządku – przyznaje Andrzej.

Jednym z największych zagrożeń dla zieleni są samochody: jest ich coraz więcej, a osiedle nie jest z gumy. Spółdzielnia zapewnia, że stara się zachować równowagę między liczbą parkingów a ilością zieleni.  – Mamy tereny zielone, gdzie w ogóle nie wpuszczamy ruchu samochodowego. Jest tu spokój, cisza i myślę, że tutaj parkingów nigdy nie wykonamy – mówi Krzysztof Dremza.

Z wyliczeń spółdzielni wynika, że na osiedlu Dobrzec potrzeba aż 5 tysięcy nowych miejsc parkingowych. Teren, jaki zająłby parking na tyle aut sięga 10 hektarów.  Samo kupno takiej działki to koszt 20 milionów złotych.

AG, dot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama