Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 05:30
Reklama
Reklama
Reklama

Co trzeci nieletni pije regularnie

90% nieletnich spożywało alkohol. Co trzeci nieletni pije regularnie i nie ma problemu ze zdobyciem trunków z procentami. Chociaż świadomość sprzedawców rośnie i coraz więcej sklepów, przeważnie sieciowych, prosi młodo wyglądające osoby o dowód osobisty, to badania przeprowadzone przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie „RoPSAN” pokazują, że problem nadal istnieje. A konsekwencje niestosowania zakazu są poważne – kara finansowa i cofnięcie koncesji.
Co trzeci nieletni pije regularnie

Czy młodzi ludzie mają problem z kupieniem alkoholu? Zapytani przez nas kaliszanie mówią, że nawet jeśli nieletni zostanie odesłany z kwitkiem ze sklepu, są inne metody, by zdobyć napoje wyskokowe. - Jest zawsze jakiś sposób, żeby dostać w ręce alkohol – mówi nastolatek spotkany przed jednym z kaliskich liceów. – Jak nie chcą sprzedać to można poprosić kogoś pełnoletniego i zazwyczaj ta metoda jest najczęściej wykorzystywana.

Jak nie ma 12 lat, to można

Badania prowadzone od kilkunastu lat przez „Ogólnopolskie Stowarzyszenie RoPSAN – Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim” potwierdzają, że część sprzedawców nie widzi problemu w sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. - Większość ma psychologiczną barierę i uważa, że jak nie jest to 10 - czy 12 – latek, to może jest pełnoletni i nie trzeba pytać o dowód – wyjaśnia zachowanie sprzedawców Bogumił Prajsner, przewodniczący ZG Stowarzyszenia „RoPSAN”. - Jak to są młodzi sprzedawcy to z reguły trochę się wstydzą zapytać o dowód młodego chłopaka czy dziewczynę, którzy są rok czy dwa młodsi. I wtedy najczęściej dochodzi do sprzedaży.

W Ostrowie nagrodzono sprzedawców, kórzy pozytywnie przeszli badania Stowarzyszenia

Latem tego roku badania były prowadzone w Ostrowie Wielkopolskim. Osoby współpracujące ze Stowarzyszeniem, jako tzw. tajemniczy klienci, odwiedzali 44 punkty, gdzie można kupić alkohol. Zaledwie 1/3 sprzedawców poprosiła o dowód. Zdecydowanie częściej od chłopców. Do dziewczyn sprzedawcy mają większe zaufanie.

Ryzykują z chęci zysku

W czasie podsumowania akcji ci, którzy pomyślnie przeszli letnie testy „RoPSANu”, mówili, że lekceważenie zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim wynika zwyczajnie z chęci zysku. - Najbardziej weekendy są narażone na takie przypadki, odbywa się wiele imprez i młodzież próbuje sobie coś tam dokupić. Ale moim zdaniem nie jest to duża skala, przynajmniej u mnie – mówi Adam Klimek, ajent jednego z małych sklepów sieciowych w Ostrowie Wielkopolskim.

Może dlatego, że nieletni wiedzą, gdzie zostaną poproszeni o dowód osobisty i jeśli go nie mają, alkoholu nie kupią. Jednym z takich sklepów jest PSS „Społem” w Kaliszu. Barbara Perskawiec, kierownik placówki mówi, że młodzi ludzie to spory procent ich klientów. Bardzo często to uczniowie pobliskich szkół. Mogą kupić wszystko. Z wyjątkiem alkoholu. - Może ze względu na to, że przestrzegamy tego przepisu, a personel legitymuje osoby młode i dlatego nie ryzykują i omijają nasz sklep. Wiedzą, że będą legitymowani - mówi.

Barbara Perskawiec (z lewej), kierownik jednego ze sklepów PSS "Społem" w Kaliszu podkreśla, że w jej placówce nieletni alkoholu nie kupią

Tracą koncesję na 3 lata

Jeśli okaże się, że w sklepie sprzedano alkohol osobie nieletniej, sprawa trafia do sądu. I takich przypadków w Kaliszu jest kilka. - W 2014 było wszczętych 8 takich postępowań – mówi Janusz Sibiński z Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Kaliszu. W przypadku 6 zakończyły się cofnięciem koncesji na sprzedaż alkoholu, jeden sprzedawca sam zrezygnował z koncesji, a jedno postępowanie jest w toku w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, w procedurze odwoławczej.  W 2015 takich postępowań było 6.  W tym roku mamy 1 postępowanie. 

Koncesję traci się na 3 lata.

Nie przestrzegają przepisów, nie chcą się szkolić

W Kaliszu jest 300 punktów, w których można kupić alkohol. Sprzedawcy, których w wakacje odwiedzili ankieterzy „RoPSANu” i którzy nie sprzedali alkoholu nieletnim, otrzymali podziękowania. Spośród tych, którzy testu nie przeszli, na spotkaniu szkolącym z prawa i zasad sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18. roku życia, zjawiło się… dwóch.

Przewodniczący stowarzyszenia zachęca też szkoły, rodziców, dziadków i organizacje społeczne, by wysyłały listy do sklepów, które nie przestrzegają tego przepisu, z apelami o zmianę polityki w tym zakresie.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama