Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 07:03
Reklama
Reklama
Reklama

Co z tą rewitalizacją? Powstaje mapa tożsamości Kalisza

Kolejne konsultacje, spotkania, mapy i wizualizacje w ramach rewitalizacji. Wczoraj na Śródmieściu po raz kolejny kaliszanie mogli wypowiedzieć się na temat własnej wizji odnowionego Rynku i przyległych ulic. Konsultacje nie przebiegały jednak gładko, bo ci którzy pytali kaliszan o zdanie, dość słabo, mówiąc delikatnie, orientowali się w sprawach miasta, nawet nie wiedzieli gdzie znajdują się wymieniane przez ludzi ulice. Sami kaliszanie wydają się znudzeni rozmowami, czekają na konkrety.
Co z tą rewitalizacją? Powstaje mapa tożsamości Kalisza

W czwartkowe popołudnie po raz kolejny odbyły się konsultacje społeczne dotyczące rewitalizacji śródmieścia Kalisza. Na deptaku i plantach, z mieszkańcami spotkali się przedstawiciele warszawskiej Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz toruńskiej „Pracowni Zrównoważonego Rozwoju”. Wspomniane organizacje rozpoczęły tworzenie mapy tożsamości Kalisza na podstawie informacji zdobytych poprzez rozmowy z mieszkańcami. - Będziemy prowadzić takie punkty konsultacyjne, w których każdy mieszkaniec może przyjść, wypowiedzieć się na temat tego, jakie jego zdaniem są miejsca, które szczególnie wymagają rewitalizacji i jakie zmiany są najbardziej pożądane - mówi Jan Mencwel z Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. - Punkty będą zlokalizowane przez najbliższe dni w przestrzeni miejskiej Kalisza, przede wszystkim w śródmieściu czy na Starym Mieście. Dostępna będzie duża mapa, na której każdy może zaznaczyć takie punkty i opisać, co jego zdaniem trzeba zrobić, żeby mieszkańcy Kalisza chętniej spędzali czas w Śródmieściu. Te wszystkie propozycje i uwagi będą przekazane do Urzędu Miasta i będą brane pod uwagę przy kształtowaniu programu rewitalizacji.

Organizatorzy konsultacji o zdanie pytali przypadkowych przechodniów. Na spotkanie nikt bowiem nie przyszedł

Osoby, które wzięły udział w czwartkowych konsultacjach, wskazywały na potrzebę ożywienia deptaka, ponure podwórka i brak miejsc do zabaw dla dzieci. - Jeżeli chodzi nawet o park, jest w sumie jeden plac zabaw na tylu mieszkańców. Wiadomo, jak ktoś pójdzie o 8-9 rano to jeszcze jest miejsce, żeby się pobawić, ale później już niekoniecznie – mówi jedna z przybyłych na spotkanie kobiet.

Na deptaku rozmowy z mieszkańcami prowadzili przedstawiciele Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, a na plantach toruńskiej „Pracowni Zrównoważonego Rozwoju”. - Rozmawiamy z ludźmi i z mieszkańcami Kalisza po to, aby dowiedzieć się, jakie kłopoty, w których miejscach, w jakich obszarach są najistotniejsze. Wszystko po to, by na podstawie diagnozy , którą przygotujemy razem z warszawską „Stocznią” odpowiedzieć sobie na pytanie : co w Kaliszu powinno się zdarzyć, żeby to miasto ożyło – informuje Krzysztof Ślebioda z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju.

Sęk w tym, że zainteresowanie konsultacjami ze strony mieszkańców jest znikome. W czwartkowych rozmowach wzięli udział przypadkowi kaliszanie, którzy akurat przechodzili deptakiem i plantami. Ponieważ prowadzący konsultacje nie byli z Kalisza, mieli problem z odnajdywaniem ulic na mapie. Kaliscy urzędnicy jedynie pomogli rozłożyć punkty konsultacyjne.

Takie uwagi będzie można przyczepiać na mapie, która przez kilka dni bedzie "krążyć" po mieście

Kolejne konsultacje odbędą się już 4 października, w godzinach 14-17 przy ul. Ciasnej 16, przed Gimnazjum nr 2. Wpisują się one w Gminny Program Rewitalizacji miasta Kalisza. W połowie listopada br. odbędzie się debata, kończąca proces badania obszaru zdegradowanego. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane wyniki badań oraz wskazane zostaną kierunki zmian dla śródmieścia Kalisza. Na razie nie wiadomo, kiedy ruszą prace związane z rewitalizacją i w jaki sposób będą finansowane.

TD, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama