Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 12:39
Reklama
Reklama
Reklama

Mieszkania socjalne w byłej Izbie Wytrzeźwień. Kalisz dostanie dotację

Kaliski samorząd otrzyma blisko 1 300 000 złotych dofinansowania z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego na utworzenie lokali socjalnych i pomieszczeń tymczasowych w budynku dawnej Izby Wytrzeźwień w Kaliszu. To 45% kosztów całej inwestycji. Modernizacja obiektu ma rozpocząć się już za miesiąc, w sierpniu.
Mieszkania socjalne w byłej Izbie Wytrzeźwień. Kalisz dostanie dotację

Projekt Miasta Kalisza pod nazwą: "Przebudowa, rozbudowa oraz zmiana sposobu użytkowania budynku na lokale socjalne (mieszkalne) i pomieszczenia tymczasowe w Kaliszu" znalazł się wśród projektów rekomendowanych do dofinansowania ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego. To oznacza, że Miasto otrzyma prawie 1 300 000 złotych bezzwrotnej dotacji. W budynku przy ul. Warszawskiej 93 a, gdzie niegdyś funkcjonowała Izba Wytrzeźwień, powstaną: 23 lokale socjalne i 11 pomieszczeń tymczasowych (pomieszczenie, do którego następuje eksmisja osoby nieposiadającej prawa do innego lokalu).

Nadal brakuje około 300 lokali socjalnych

Pieniądze z Funduszu Dopłat BGK wpłyną do kaliskiego samorządu najprawdopodobniej w sierpniu, po podpisaniu stosownej umowy. Miasto rozstrzygnęło już przetarg na remont i modernizację obiektu przy ul. Warszawskiej.  - Wykonawcą będzie kaliska firma budowlana Walczak. Natomiast kolejną dobrą wiadomością jest to, że w tej chwili mamy około pół miliona złotych oszczędności na tej inwestycji. Bo na jej realizację planowaliśmy 3,5 miliona złotych, a wybrana oferta opiewa na kwotę niespełna 3 milionów złotych - mówi Piotr Kościelny, wiceprezydent Kalisza.

Władze Kalisza zakładają, że remont rozpocznie się jeszcze w sierpniu. Mieszkania socjalne i pomieszczenia tymczasowe po dawnej Izbie Wytrzeźwień powinny być gotowe w kwietniu 2017 roku.

Według szacunków samorządu, w Kaliszu nadal brakuje około 300 lokali socjalnych. Blisko 340 kaliskich rodzin ma aktualne wyroki eksmisyjne do lokali socjalnych. W mieście jest 405 takich mieszkań i wszystkie są zajęte.

Za wysokie koszty

Kaliska Izba Wytrzeźwień działała od 1978 roku. Miasto zarządzało nią od końca 1999 roku. Średnio miesięcznie trafiało tu 250 osób. Rok działania Izby kosztował nawet milion złotych. Ściągnięcie zapłaty od pijanych klientów placówki było trudne – ponad 60% z nich nie płaciło za pobyt w placówce. Dlatego Miasto postanowiło zlikwidować ośrodek. Doszło do tego w 2009 roku. Dzięki temu posunięciu Kalisz zaoszczędza około 600 tysięcy złotych rocznie. Zadania Izby Wytrzeźwień przejęła Policyjna Izba Zatrzymań przy ul. Jasnej.

AG, fot. autor, archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 29°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Gienia Treść komentarza: Ukarać gówniarza , to jest beztresowe wychowanie. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 06:14 Źródło komentarza: Ogień na osiedlu! Młody chłopak rzuca butelkę i „kręci rolkę” WIDEO Autor komentarza: mmm Treść komentarza: Okoliczni mieszkańcy wiedzieli o schronie. Mój ojciec mieszkał w tamtym czasie na Słowackiego i opowiadał mi historię jego budowy. Podczas spacerów pokazał budynek który stoi na schronie dla jego zamaskowania. Mieszkała tam chyba rodzinna wojskowych. Z tyłu był widoczny szeroki wjazd dla pojazdów. W późniejszych czasach miałem okazje go zwiedzać. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 06:03 Źródło komentarza: Remont „ściśle tajnego obiektu”. Przywrócą mu dawną funkcję! Autor komentarza: Blogerzyni tancerzyni i śpiewaczyni Treść komentarza: 20 tyś dla schroniska i prace społeczne dla schroniska: wyprowadzanie psów na spacer, sprzątanie kojców. Aaaa i jeszcze opłacenie porzuconej suczce i jej szczeniakom pakietu opieki weterynaryjnej na te dwa lata zawieszenia. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 02:25 Źródło komentarza: Porzucili suczkę ze szczeniętami w lesie. Wyrok wywołuje dyskusję ,,Ś𝐦𝐢𝐞𝐬𝐳𝐧𝐢𝐞 𝐧𝐢𝐬𝐤𝐚 𝐤𝐚𝐫𝐚'' Autor komentarza: mieszkan Treść komentarza: Jak nie jakieś hipsropy na Polach Marsowych,to znowu paraliż miasta dla wąskiej grupy "zdyszańców"....ktoś chyba z władz nie lubi mieszkańców tego miasta i lubi im robić na złość... niech sobie biegają...w du...to mam ,ale poza miastem mało jest miejsc?....no nic...zapamiętamy to sobie...do zobaczenia przy urnach wyborczych.... Data dodania komentarza: 24.06.2026, 20:34 Źródło komentarza: Półmaraton sparaliżuje część Kalisza. Będą zamknięte ulice i zakazy parkowania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama