Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jubileuszowy Spływ Twardzieli ZDJĘCIA

45 minut zajęło Adamowi Giecowi przepłynięcie czterokilometrowego odcinka Prosny w ramach dziesiątego Spływu Twardzieli im. Jana Pasia. Zwycięzca jubileuszowych zmagań w Kaliszu startował trzeci raz. Reprezentant Kędzierzyna – Koźla pokonał ponad siedemdziesięciu innych uczestników, którzy stanęli na starcie sobotnich zawodów.   
Jubileuszowy Spływ Twardzieli ZDJĘCIA

Woda sprzyjała – miała 3,5 stopnia Celsjusza. Pogoda ponoć też. Termometry pokazywały 5 stopni, trochę mżyło i wiał wiatr. Jak mówią uczestnicy, aura rzadko kiedy jest przeszkodą. Czasami utrudnia, ale nigdy nie zniechęca do zmierzenia się z zimową wodą. – Od lat zadaję sobie pytanie, dlaczego to robię i nie umiem znaleźć odpowiedzi – mówił przed startem jeden z uczestników. – To adrenalina, pokonywanie własnych słabości, ale też spotkanie z osobami, które mają tę samą pasję. Nawet to, co dzieje się z organizmem, kiedy wchodzimy do wody nie jest przeszkodą. Najpierw pianki nasiąkają wodą, potem ogrzewają się od ciała, tworzy się bariera cieplna. Do jakiegoś momentu jest ok, dopóki organizm jest w stanie ograć wodę. Później organizm traci te możliwości i im dłużej w wodzie, tym zimniej i dla mnie na takich spływach tytuł twardziela powinien przypaść osobie, która przypływa ostatnia – mówi Krzysztof Mróz z Nadodrzańskiego Klub Płetwonurków „Odra”.   


Może najbardziej zadziwiające jest, że większość z uczestników nie przygotowuje się do spływu. Część regularnie bierze udział w podobnych zawodach. Pozostali, jak Adam Nowakowski z Kalisza, idą na żywioł. – To sprawdzenie swoich możliwości, wytrzymałości. Jak się dopłynie to dobrze, a jak nie to trudno. I zdecydowanie bardziej zimno jest na lądzie niż w wodzie. Na trasie są kryzysy, po wyjściu na ląd jest ogromne zmęczenie, ale też radość, że się udało - przyznaje.


Spływ jak zawsze swój początek miał przy moście kolejowym. Na starcie stanęło ponad 70 uczestników. Najstarszy miał ponad 60 lat. Najmłodszy 12. W gronie pokonujących Prosnę było też 9 pań. – Przyjechali ze wszystkich stron Polski, chyba tylko z wyjątkiem północy – mówi Bogdan Olejnik, komandor spływu. W pierwszym spływie wzięło udział 12 osób.


W przypadku Kalisza odcinek jest krótki, ale nurt jest słaby i uczestnicy muszą włożyć sporo wysiłku, by dopłynąć do mety. Pierwszy na mecie pojawił się Adam Giec, który już na początku wysunął się na prowadzenie. W zdobyciu tytuły zwycięzcy jubileuszowego spływu nie przeszkodziło mu nawet pomylenie odnóży Prosny. – Źle popłynąłem, ale na brzegu stała bardzo czujna kaliszanka, która wskazała mi prawidłowy kierunek – mówił na mecie przy Teatrze reprezentant Kędzierzyna Koźla. – Najważniejsze jest sprawdzenie wytrzymałości własnego organizmu. Pokonywanie kolejnych wyzwań.


Adam Giec w kaliskim spływie wziął udział trzeci raz. W ubiegłym roku zdobył czwarte miejsce, dwa lata temu drugie. Dziesiąty Spływ Twardzieli zorganizował Kaliski Okręgowy Związek Żeglarski oraz Kaliski Klub Wodny "Fala", a zawodników na rzece zabezpieczali strażacy z PSP i OSP Kalisz i Sulisławice.

AW, zdjęcia autor 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]