Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Domy z żelaza, czyli olęderskie dziedzictwo Puszczy Pyzdrskiej WIDEO

Przez niemal 200 lat zamieszkiwali Puszczę Pyzdrską. Kiedy przybyli na jej tereny sprawili, że stały się żyzne, ale też nauczyli się czerpać z ziemi cenny budulec, który nadal można zobaczyć w wielu miejscowościach regionu. Olędrom, czyli osadnikom przybyłym do Wielkopolski z Holandii, poświęcona jest wystawa, którą można oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury w Blizanowie. 
Domy z żelaza, czyli olęderskie dziedzictwo Puszczy Pyzdrskiej WIDEO

Olędrzy do Wielkopolski przybyli na przełomie XVI i XVII wieku. Uciekając przed prześladowaniami religijnymi, nową ojczyznę znaleźli m.in. na terenie Puszczy Pyzdrskiej. Byli doskonałymi rolnikami, którzy do perfekcji opanowali umiejętność melioracji zasiedlanych terenów. Dzięki temu ziemie, które zaczynali uprawiać, rodziły bogate plony. Potrafili także wydobywać rudę darniową, którą wykorzystywali w budownictwie. Wiele konstrukcji, tzw. żelaznych domów, do dziś można oglądać w miejscowościach, w których Olędrzy mieszkali. - I właśnie temu dziedzictwu poświęcona jest wystawa prezentowana w Blizanowie. Wyróżnia się własną architekturą oraz krajobrazem. Na fotografiach można więc zobaczyć m.in.: domy z darniowej rudy żelaza, drewniane chaty o konstrukcji sumikowo-łątkowej, cmentarze ewangelickie, życie codzienne mieszkańców tamtych terenów, mozaiki pól, łąk, lasów. Są też fragmenty przywileju lokacyjnego dla osad Dębniałki Bolimowskie względnie Brudzewskie Olędry oraz Piskory albo Lipeckie Olędry, wystawionego 17.07.1783 r. przez Wawrzyńca Antoniego Łodzia  Czarneckiego, stolnika powiatu inowłodzkiego – informuje Paulina Wróblewska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie.

 

Inauguracji wystawy towarzyszyła projekcja filmu „Ludzie z żelaznych domów”, opowiadająca historię Olędrów zamieszkujących Puszczę Pyzdrską przez niemal 200 lat. Powstał on w ramach projektu „Puszcza Pyzdrska – zachować pamięć” realizowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną „Puszcza Pyzdrska” we współpracy z Towarzystwem Kulturalnym „Echo Pyzdr” i organizacją „Kulturforum” z Poczdamu. 17 września 2015 r. film ten został pokazany w kinie „Krokodil” w Berlinie. Jest on również dostępny na stronie internetowej www.echo.org.pl w zakładce filmy.


Po projekcji filmu rozdawano również tytuły, które ukazały się pod koniec 2015 r.: „Dizajn na ludowo” opracowany przez dr Justynę Górską – Streicher i „Zarys najstarszych dziejów osad olęderskich w Puszczy Pyzdrskiej 1746-1793” dra Zbigniewa Chodyły. Mobilna wystawa, której pierwszym przystankiem była blizanowska biblioteka, powędruje dalej do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zbiersku.


Puszcza Pyzdrska to historyczna kraina geograficzna obejmująca 15 gmin (Blizanów, Ceków-Kolonia, Chocz, Gizałki, Grodziec, Lądek, Malanów, Mycielin, Pyzdry, Rychwał, Rzgów, Stare Miasto, Stawiszyn, Tuliszków, Zagórów), położonych w sześciu powiatach (kaliskim, konińskim, pleszewskim, słupeckim, tureckim, wrzesińskim).

 

Projekty są możliwe dzięki współpracy samorządów z Towarzystwem Kulturalnym „Echo Pyzdr”. Jej efektem są stypendia naukowe, które od kilku lat otrzymuje uzdolniona młodzież z terenu gminy Blizanów. W 2009 r. w Blizanowie odbyła się też konferencja naukowa otwierająca projekt „Puszcza Pyzdrska – Olędrzy i ich żelazne domy”, w ramach którego wydano też publikacje popularno-naukowe, mapy i przewodniki.

AW, Paulina Wróblewska 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 14°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 25 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolTreść komentarza: To prawda ktoś zafundował nam mieszkańcom „wspaniałą sobotę” Hałas nie do wytrzymania przez kilka godzin krążył nad domami helikopter. Hałas taki, na odpoczynek w ogrodzie nie był możliwy. Widać decydenci w Urzędzie Gminy nie bardzo troszczą się o mieszkańców. W zeszłym roku było to samo i nadal nic się nie zmieniło. Może burmistrz Opatówka wyjaśni nam mieszkańcom dlaczego nie szanuje spokoju mieszkańców miejscowości Szale. Jak były rozmowy o używaniu łodzi motorowych na zbiorniku był brak zgody a włodarze zasłaniali się utworzona w Szałe strefa ciszy. A jak lata godzinami helikopter to już ta strefa nie obowiązuje? Jak to jest Panie Burmistrzu?Data dodania komentarza: 3.05.2025, 22:18Źródło komentarza: Co lata nad Szałem? Niektórzy mają już dość!Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Niestety fanatyków psów przybywa i nie idzie już spotkać psa z kagańcem! pytam się dlaczego? Zostałem pogryziony przez psy i to jako dziecko i nie na wsi lecz w naszym kochanym Kaliszu! Te ataki oprócz ran, spowodowały we mnie ogromny stres i traumę po dziś dzień i nie chce mieć z tym gatunkiem zwierzęcia nic wspólnego!Data dodania komentarza: 3.05.2025, 21:56Źródło komentarza: „Zaatakował męża i syna”. Ostrzeżenie dla wypoczywającychAutor komentarza: KonfederatTreść komentarza: On jeździ za Mosińskim, tak jak za Mentzenem jeździ kamerzysta Siekielskiego i też go nagrywa, żeby obrzydzić tych ludzi wyborcom, bo przecież musi wygrać jedyny kandydat - pupilek premiera bo innej opcji przecież nie ma! A Trzaskowskiego przed wyborami dodatkowo ogłoszą papieżem bo jest TAKI nieskazitelny. To jest celowa robota i nie zdziwię się jak mają jeszcze za to płacone, żeby jeździć za posłami opozycji i szukać haków na każdym kroku na nich.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 21:47Źródło komentarza: „Do tragedii brakowało sekundy”. Za kierownicą kaliski posełAutor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Tak piszesz o mieszkańcach Kalisza, którzy a niego głosowali? A Witczaka, Pęcherza, Pawliczak kto wybrał? Jak to napiszę to będę miał policję o 5 rano w pokoju po wyważonych drzwiach od domu. Taka wolność! Ugryź się w język i zatruj się swoimi toksynami.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 21:42Źródło komentarza: „Do tragedii brakowało sekundy”. Za kierownicą kaliski poseł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama