Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Domy z żelaza, czyli olęderskie dziedzictwo Puszczy Pyzdrskiej WIDEO

Przez niemal 200 lat zamieszkiwali Puszczę Pyzdrską. Kiedy przybyli na jej tereny sprawili, że stały się żyzne, ale też nauczyli się czerpać z ziemi cenny budulec, który nadal można zobaczyć w wielu miejscowościach regionu. Olędrom, czyli osadnikom przybyłym do Wielkopolski z Holandii, poświęcona jest wystawa, którą można oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury w Blizanowie. 
Domy z żelaza, czyli olęderskie dziedzictwo Puszczy Pyzdrskiej WIDEO

Olędrzy do Wielkopolski przybyli na przełomie XVI i XVII wieku. Uciekając przed prześladowaniami religijnymi, nową ojczyznę znaleźli m.in. na terenie Puszczy Pyzdrskiej. Byli doskonałymi rolnikami, którzy do perfekcji opanowali umiejętność melioracji zasiedlanych terenów. Dzięki temu ziemie, które zaczynali uprawiać, rodziły bogate plony. Potrafili także wydobywać rudę darniową, którą wykorzystywali w budownictwie. Wiele konstrukcji, tzw. żelaznych domów, do dziś można oglądać w miejscowościach, w których Olędrzy mieszkali. - I właśnie temu dziedzictwu poświęcona jest wystawa prezentowana w Blizanowie. Wyróżnia się własną architekturą oraz krajobrazem. Na fotografiach można więc zobaczyć m.in.: domy z darniowej rudy żelaza, drewniane chaty o konstrukcji sumikowo-łątkowej, cmentarze ewangelickie, życie codzienne mieszkańców tamtych terenów, mozaiki pól, łąk, lasów. Są też fragmenty przywileju lokacyjnego dla osad Dębniałki Bolimowskie względnie Brudzewskie Olędry oraz Piskory albo Lipeckie Olędry, wystawionego 17.07.1783 r. przez Wawrzyńca Antoniego Łodzia  Czarneckiego, stolnika powiatu inowłodzkiego – informuje Paulina Wróblewska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie.

 

Inauguracji wystawy towarzyszyła projekcja filmu „Ludzie z żelaznych domów”, opowiadająca historię Olędrów zamieszkujących Puszczę Pyzdrską przez niemal 200 lat. Powstał on w ramach projektu „Puszcza Pyzdrska – zachować pamięć” realizowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną „Puszcza Pyzdrska” we współpracy z Towarzystwem Kulturalnym „Echo Pyzdr” i organizacją „Kulturforum” z Poczdamu. 17 września 2015 r. film ten został pokazany w kinie „Krokodil” w Berlinie. Jest on również dostępny na stronie internetowej www.echo.org.pl w zakładce filmy.


Po projekcji filmu rozdawano również tytuły, które ukazały się pod koniec 2015 r.: „Dizajn na ludowo” opracowany przez dr Justynę Górską – Streicher i „Zarys najstarszych dziejów osad olęderskich w Puszczy Pyzdrskiej 1746-1793” dra Zbigniewa Chodyły. Mobilna wystawa, której pierwszym przystankiem była blizanowska biblioteka, powędruje dalej do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zbiersku.


Puszcza Pyzdrska to historyczna kraina geograficzna obejmująca 15 gmin (Blizanów, Ceków-Kolonia, Chocz, Gizałki, Grodziec, Lądek, Malanów, Mycielin, Pyzdry, Rychwał, Rzgów, Stare Miasto, Stawiszyn, Tuliszków, Zagórów), położonych w sześciu powiatach (kaliskim, konińskim, pleszewskim, słupeckim, tureckim, wrzesińskim).

 

Projekty są możliwe dzięki współpracy samorządów z Towarzystwem Kulturalnym „Echo Pyzdr”. Jej efektem są stypendia naukowe, które od kilku lat otrzymuje uzdolniona młodzież z terenu gminy Blizanów. W 2009 r. w Blizanowie odbyła się też konferencja naukowa otwierająca projekt „Puszcza Pyzdrska – Olędrzy i ich żelazne domy”, w ramach którego wydano też publikacje popularno-naukowe, mapy i przewodniki.

AW, Paulina Wróblewska 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]