Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"Opłatkowe światy" Marii Dąbrowskiej

Aniołki i bombki z opłatków, stóg siana w kącie kuchni, a pod tradycyjnie nakrytym stołem łańcuch – jak wyglądało Boże Narodzenie w rodzinnym domu Marii Dąbrowskiej? Pisarka dokładnie opisała każdy element towarzyszący przygotowaniom do świąt w jednym z opowiadań, które tworzą zbiór „Ślady dzieciństwa”. Na podstawie tych wspomnień powstała wystawa „Opłatkowe światy”, którą można oglądać w Muzeum w Russowie.   
"Opłatkowe światy" Marii Dąbrowskiej

Opowiadanie powstało w 1923 roku a więc kilkanaście lat po opuszczeniu przez pisarkę Russowa. Jednak opis przygotowań do świąt w jej rodzinnym domu jest niezwykle dokładny. Maria Dąbrowska w tekście zachowuje od zapomnienia świat, który bezpowrotnie przeminął. – Jest jeden szczególny fragment poświęcony opłatkom, które do domu pisarki były przynoszone w połowie grudnia przez organistę. One są bardzo dokładnie i plastyczne opisane, z najdrobniejszymi szczegółami – mówi Grażyna Przybylska, kustosz Muzeum w Russowie. – Wiemy, jakiej były wielkości, że były nie tylko białe, ale i kolorowe, ozdabiane aniołkami, motylkami, złotymi przepaskami.

 

Dlatego motywem przewodnim tegorocznej staropolskiej, russowskiej wigilii są właśnie opłatki. Na wystawie można zobaczyć formy do ich wypieku z przełomu XIX i XX wieku. Kolekcja prezentowana w dworku Dądbrowskiej należy do znanego kolekcjonera Karola Matczaka. Wcześniej ich właścicielem była rodzina Humeltów z Godzieszy Wielkich.

Spośród kilku pokazywanych wyróżnia się ten z wizerunkiem dwugłowego orła cesarskiego. Są też dekoracyjne opakowania opłatków wypożyczone od Jolanty Majorowicz. Można prześledzić, jak przez ostatnich kilkadziesiąt lat zmieniała się moda związana ze sposobem pakowania opłatków przed sprzedażą. Jednak najbardziej w oczy rzucają się opłatkowe ozdoby choinkowe. – Wykonała je Urszula Grala z naszego muzeum. Są bombki i aniołki, które kształtem i formą przypominają te z dzieciństwa Marii Dąbrowskiej. Kiedyś na świątecznym drzewku pojawiały się właśnie takie ozdoby, były bardzo popularne i zawsze robione w domu.

 

Wystawa prezentowana jest w kuchni dworku, której wystrój także nawiązuje do świąt. Na stole można znaleźć kilka tradycyjnych potraw, a pod stołem metalowy łańcuch, fragment maszyny rolniczej, który miał zwiastować dobrobyt w kolejnym roku. W kącie ustawiono snop zboża – żeby się dobrze działo.  


"Opłatkowe światy" można oglądać do 17 stycznia. 

AW, zdjęcia autor 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Troszkę pokoryTreść komentarza: Bad Company. A na co oni są tacy bad?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 19:02Źródło komentarza: Dawid walczy o życie. PILNY apel bliskich!Autor komentarza: ZainteresowanaTreść komentarza: Szkoły które nie przyjmują dzieci z różnych środowisk i " elimnują" słabeuszy już na etapie naboru zawsze będą miały najlepsze wyniki. Niech spróbują popracować z dziećmi z różnych środowisk i uzyskać świetne wyniki. W tzw. szkołach publicznych, taka "segregacja" jest niedopuszczalne min. dlatego, by nie dopuścić do wyliczeń dzieci. Znam co najmniej kilkoro dzieci, które chodziły do np Nszaretanek, które były bardzo przeciętne w nauce, a na egzaminach uzyskiwały całkiem niezłe wyniki. Myślę, że odgrywa tu rolę fakt, iż nie ma w tych grupach szkolnych uczniów bardzo słabych, które by "spowalniały" grupę. Ale później w dalszym kształceniu ci uczniowie wcale nie radzili sobie lepiej, niż uczniowie, którzy osiągnęli dobre wyniki w szkołach powszechnych.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 18:57Źródło komentarza: Uczniowie poznali wyniki egzaminów. Jak poradziły sobie kaliskie szkoły?Autor komentarza: KazikTreść komentarza: Trzeba przyznać, że nachalna propaganda PiS i Konfederatów działa. Ciemny lud to łyka. A kilka dni temu Czaputowicz (minister w czasach PiS) w Faktach tłumaczył dziennikarzowi, jak za jego kadencji tysiącami wpuszczano emigrantów wiedząc, że oni nie chcą w Polsce zostać. Miała to być odpowiedź na histerię bąkiewiczowych "patriotów" broniących granic, przed odsyłaniem przez niedobrych Niemców, tych "inżynierów" i "artystów" z POLSKIMI WIZAMI!! z powrotem do naszej krainy.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 18:46Źródło komentarza: STOP imigrantom! Będzie protest w Ostrowie i KoninieAutor komentarza: efkaTreść komentarza: JAKOŚ NIEE WIERZĘ ,W TE KONTROLE SAMOCHODÓW I BAGAŻNIKÓW ( KAŻDEGO SAMOCHODU ) . NIEMCY JAK ZWYKLE BĘDA ROBIĆ SWOJE , JEŚLI NIE PRZEZ PRZEJŚCIA GRANICZNE , TO LASEM POD OSŁONA NOCY /// GRANICE POLSKI Z NIEMCAMI POWINNY ZOSTAĆ ZAMKNIĘTE /// --JAK ŚWIAT ŚWIATEM , NIGDY NIEMIEC NIE BĘDZIE POLAKOWI BRATEM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!Data dodania komentarza: 7.07.2025, 18:39Źródło komentarza: Z Kalisza na granice. Nasi funkcjonariusze na posterunku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]