Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Preparuje ludzkie ciała. "Doktor Śmierć" ze Skalmierzyc

Szokujący, kontrowersyjny, ale też fascynujący. Każda jego wystawa budzi emocje, a on sam nazywany jest „Doktorem Śmierć”. Dzieła twórcy plastynacji – czyli metody zatrzymującej proces rozkładu zwłok – można do stycznia oglądać na wystawie we Wrocławiu. Czyli rzut kamieniem od miejsca, w którym urodził się dr Gunther von Hagens. Na świat przyszedł bowiem w... Skalmierzycach. 
Preparuje ludzkie ciała. "Doktor Śmierć" ze Skalmierzyc

Miejscowość, ze względu na kontrowersje związane z Guntherem von Hagensem, raczej nie chwali się powiązaniami z osobą, która wszędzie tam, gdzie się pojawia budzi spore, często negatywne emocje. Trudno też o stwierdzenie, że sam artysta czuje emocjonalny związek z miejscem urodzenia, chociaż go nie ukrywa, a kilka lat temu chciał na terenie Polski stworzyć oddział prowadzonego przez siebie Instytutu Plastynacji.  


W dostępnych w sieci materiałach można się dowiedzieć, że von Hagens to tak naprawdę Gunther Gerhard Liebchen. Urodził się 10 stycznia 1945 roku w Skalmierzycach, gdzie pracował jego ojciec, który był kucharzem SS. Kilka miesięcy później, po kapitulacji Niemiec, rodzina wróciła do NRD.  Podróż trwała pół roku. Przez Berlin i Gerę rodzina dotarła do miejscowości Greiz położnej nad rzeką Biała Elstera. Choroba krwi sprawia, że Gunther od najmłodszych lat więcej czasu spędza w szpitalach niż z rówieśnikami. Tam zaczyna się jego fascynacja medycyną.


Gunther dał się poznać już wczasach studiów, które rozpoczął w 1965 roku na Uniwersytecie Medycznym w Jenie. Trzy lata późnej trafił do więzienia. Został aresztowany w czasie protestów przeciwko radzieckiej agresji na Czechosłowację. W 1970 roku został wykupiony, razem z innymi więźniami politycznymi, przez rząd RFN i trafił do Lübeck, gdzie skończył studia. Doktorat z anestezjologii i medycyny ratunkowej obronił na Uniwersytecie Medycznym w Heidelbergu. Tam też rozpoczął swoją pierwszą pracę w Instytucie Anatomii i Patologii w Heidelbergu i poślubił pierwszą żonę Cornelię, której nazwisko przejął.


Zaledwie dwa lata później, w 1977 roku opracował nowatorską metodę preparowania ludzkich zwłok, którą nazwał plastynacją. W jego oficjalnej biografii można przeczytać, że pierwszy plastynat udało mu się stworzyć w dniu 32. urodzin. Metodę opatentował i kolejne lata spędził na jej udoskonalaniu.


W 1993 roku, ze swoją drugą żona Angeliną Whalley, zakłada w Heidelbergu Instytut Plastynacji. Dwa lata później swój dorobek pokazuje na wystawie i w tym momencie zaczyna się popularność samej metody, jak i jej wynalazcy. Jednych zachwyca, fascynuje i ciekawi możliwość zobaczenia szczegółów ludzkiego ciała, innych bulwersuje, odstrasza i budzi moralny sprzeciw.

Plastynacja jednego ciała to 1500 godzin, a przygotowanie modelu zajmuje nawet rok. Sam proces to mówiąc najkrócej, pozbawianie ciała płynów ustrojowych i tłuszczów, następnie skóry i tkanek łącznej oraz  tłuszczowej. Preparowane ciało schładzane jest w acetonie, później umieszczane w próżni i nasączane substancjami chemicznymi.


Jaki jest efekt tych długich zabiegów i procesów opatentowanych przez urodzonego niedaleko Kalisza dr. Gunthera von Hagensa? Można zobaczyć we Wrocławiu w Centrum Handlowym Magnolia.

AW, organizatorzy wystawy Body Worlds


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]