Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tu zjesz prawdziwe Rogale Świętomarcińskie

Mieszkańcy Poznania nie wyobrażają sobie 11 listopada bez Rogali Świętomarcińskich. Od kilku lat tradycja staje się popularna także w naszym mieście, a cukiernicy, którzy chcą sprzedawać ten wypiek muszą posiadać certyfikat. W tym roku w całej Wielkopolsce dokument uzyskało ponad 100 cukierni, z czego 4 w naszym regionie.   
Tu zjesz prawdziwe Rogale Świętomarcińskie

Według legendy tradycję pieczenia na dzień św. Marcina rogali zapoczątkował Józef Melzer. Cukiernik namówił swojego pracodawcę, by wypełnione białym makiem i orzechami rogale rozdać ubogim w dniu, kiedy symbolicznie obchodzono zakończenie prac polowych.  

Od tamtego czasu trochę się zmieniło. Przede wszystkim, by móc pochwalić się wypiekiem tradycyjnego rogala, trzeba otrzymać certyfikat. Cukiernicy swoje wypieki poddają ocenie na kilka dni przed 11 listopada. Jeśli spełniają wymogi, a ich wypiek jest zgodny recepturą otrzymują certyfikat przyznawany przez Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. W tym roku uzyskało go 97 piekarni. Po egzaminie cukiernicy częstowali swoimi rogalami mieszkańców Poznania. W gronie certyfikowanych cukierni znalazły się także 4 z naszego regionu:

Cukiernictwo Piekarstwo Tomasz Grażyna Jan Vogt Sp. j., ul. Cegielniana 5, 63-300 Pleszew

Cukiernictwo s.c. Krzysztof Łyskawa - Michał Łyskawa, ul. Gołębia 5, 63-700 Krotoszyn

Piekarstwo-Cukiernictwo-Handel Dariusz Rusinek, Pl. Powstańców Wlkp. 4, 63-300 Pleszew

Piekarstwo s.c. W. B. Kaczyńscy, G. Głuszek, ul. Zdunowska 27, 63-700 Krotoszyn

AW, zdjęcie autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama