Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pył PM 10 - czy zagraża kaliszanom?

Od kilku dni mówi się o zanieczyszczeniu powietrza w Krakowie, gdzie normy pyłu PM10 przekroczane są o kilkaset procent. Podobne pomiary prowadzone są także w Kaliszu i jak zawsze w okresie jesienno – zimowym stężenie pyłu jest podwyższone. Sprawdziliśmy, czym grozi wdychanie zanieczyszczonego nim powietrza i czy jest sposób, by zmniejszyć ilość niebezpiecznych związków unoszących się w powietrzu.   
Pył PM 10 - czy zagraża kaliszanom?

PM 10 to nic innego, jak mieszanina drobnych cząsteczek, które mogą mieć różny skład chemiczny i fizyczny, czyli metale ciężkie takie jak: arsen, nikiel, kadm czy ołów oraz węglowodory. Kiedy oddychamy powietrzem, w którym jest ich zbyt dużo, narażamy na niebezpieczeństwo nasze zdrowie, mówi Mirosław Garbrysiak, lekarz i radny Rady Miejskiej Kalisza ze Stowarzyszenia Wszystko dla Kalisza. – Cząsteczki dostają się do pęcherzyków płucnych, powodując powstawanie stanów zapalnych. Szczególnie groźne są dla osób starszych, które już cierpią na choroby układu oddechowego oraz dla dzieci. Także same w sobie mogą wywoływać ataki astmy i są to pyły rakotwórczo, czyli mogą powodować rozwój nowotworów złośliwych w płucach czy krtani - ostrzega.

 

Wbrew ogólnym twierdzeniom to nie wysokie kominy wielkich fabryk sprawiają, że w okresie jesienno – zimowym w powietrzu zwiększa się ilość niebezpiecznego pyłu. Najwięcej wytwarzamy go my sami i to, czym palimy w piecach. Niskokaloryczny węgiel czy odpady takie jak plastikowe butelki czy guma, które powinny trafić do oczyszczalni śmieci i tam być poddane obróbce, kończą jako opał. - One nie wylatują przez kominy elektrociepłowni, których emisja jest rozpraszana wysoko, a do tego muszą mieć odpowiednie filtry oczyszczające. Te niebezpieczne pyły znajdują się blisko nas, bo ich źródłem są domowe piece, w których spalamy przeróżne rzeczy nienadające się do tego. Dlatego zapylenie odnotowuje się w centrach miast, w których jest wiele indywidualnych źródeł ciepła -  informuje Jakub Kaczmarek, kierownik delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kaliszu. 

 

Średnia roczna dla pyłu PM 10 to 40 mikrogramów na metr sześcienny. Na stacji w Kaliszu w ostatnich latach przekroczenia tej normy nie odnotowano. Gorzej ze średnią dzienną, która wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. Jeśli w ciągu roku jest ponad 35 dni, w których przekroczona jest średnia dzienna pojawia się komunikaty o zwiększonej ilości pyłu. – Jednak my rozpatrujemy tylko i wyłącznie średnie dobowe w tym zakresie. Przez cały okres listopada, czyli te kilka dni, odnotowaliśmy 100 mikrogramów na metr sześcienny. A więc norma przekroczona jest dwukrotnie - dodaje Jakub Kaczmarek.

  

W naszym województwie funkcjonuje program Ochrony Powietrza dla Strefy Wielkopolski, który narzuca na samorządy działania zmniejszające ilość pyłu PM 10 dostającego się do atmosfery. W przypadku powiatu kaliskiego i jego gmin od kilku lat realizowany jest duży projekt termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, który objął już 34 obiekty, a kolejnych 16 w przyszłym roku. W ten sposób samorządy dbają o środowisko. - Termomodernizacje budynków polegają na tym, że są wymieniane okna, wymieniane są kotły ciepła, ocieplane i uszczelniane są budynki. Dzięki temu nie trzeba zimą mocno palić, by dogrzać budynki, tym samym zużywa się mniej opału, a dzięki temu emisja wszystkich zanieczyszczeń jest zdecydowanie mniejsza. W przypadku budynku Starostwa Powiatowego w Kaliszu nawet o kilkadziesiąt procent - mówi Wioletta Przybylska, kierownik Biura Rady i Informacji Starostwa Powiatowego w Kaliszu.

 

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Kalisza Mirosław Gabrysiak zaproponował, by także władze Kalisza, robiąc remonty budynków należących do miasta – mieszkalnych i użyteczności publicznej - pomyślały o odnawialnych źródłach energii. Sami mieszkańcy od 1996 roku mogą korzystać z programu dopłat do wymiany pieców w swoich domach czy mieszkaniach. W tym roku w budżecie zarezerwowano na ten cel ponad 200 tysięcy złotych. Mieszkaniec może otrzymać do 70% inwestycji, ale nie więcej niż 2,5 tysiąca złotych. Złożono 60 wniosków.


AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: BąbelTreść komentarza: Auto Port Calisia, JŁT, Poczta Polska, InPost, Inter CarsData dodania komentarza: 6.07.2025, 13:24Źródło komentarza: Będą nowi inwestorzy. Trwa uzbrajanie terenuAutor komentarza: KtosiekTreść komentarza: To zależy coś ma na myśli pisząc firma. Jest hurtownia spożywcza JŁT i hotel z myjnią, no w i budynkach Panattoni działa Poczta Polska, InPost, Inter Cars. To wszystko polskie firmy.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 13:20Źródło komentarza: Będą nowi inwestorzy. Trwa uzbrajanie terenuAutor komentarza: JasTreść komentarza: Czy mozna kupic tam mieszkanie? 40m?Data dodania komentarza: 6.07.2025, 13:17Źródło komentarza: Powstaje trzeci blok. Przy ulicy KinastowskiegoAutor komentarza: EkonomistaTreść komentarza: Mając działkę z warunkami zabudowy i zgłaszając się do takiego programu dobrowolnych nabyć jeżeli na danym terenie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zrobimy ustawy że cofają warunki zabudowy przy propozycji ceny dlatego programów i proponują ci 15% rzeczywistej wartości jeżeli chcesz mieć taką samą działkę w okolicy gdzie nie planują inwestycji. Także to jest takie legalne przejęcie części twojego majątku. Dostaniesz ceny rynkową plus 40% wartości jeżeli masz uchwalony miejscowy plan masz tam zabudowę lub w studium jest również zabudowa a jeżeli miałeś działkę gdzie 95%. Nie miało miejscowych planów no to nie interesuje ich że uzyskałeś warunki zabudowy i że takie warunki zabudowy są czynnikiem synotwórczym dla wartości nieruchomości.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 12:57Źródło komentarza: CPK skupuje domy ludzi. Wiemy gdzie i ile „Dobrowolnych Nabyć”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]