Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mogiła sprzed 3 tysięcy lat

Trzy tysiące lat liczy najstarsze cmentarzysko w powiecie krotoszyńskim. Po kilku latach badań archeologicznych smoszewskiego lasu zrekonstruowano jeden z ponad stu zlokalizowanych tam kurhanów z epoki brązu i udostępniono go zwiedzającym. Cmentarzysko jest jednym z lepiej zachowanych w Europie. 
Mogiła sprzed 3 tysięcy lat

Kurhany ukryte są w lesie przy drodze Krotoszyn – Sulmierzyce. Cmentarzysko do naszych czasów przetrwało w doskonałym stanie właśnie dzięki lokalizacji. Leśnicy, wiedząc o jego istnieniu, nie prowadzili w tym miejscu wycinki ani innych prac, które mogłyby uszkodzić obiekty jak to miało miejsce w przypadku grobów znajdujących się np. na polach czy terenach inwestycyjnych. Dwa lata temu burmistrz Krotoszyna, przedstawiciele Nadleśnictwa Krotoszyn oraz rektor Uniwersytetu um. Adama Mickiewicza w Poznaniu podpisali porozumienie o rekonstrukcji jednego z kurhanów znajdujących się na terenie Smoszewa.

 

- Kurhan wykonano według wskazówek poznańskich archeologów, nad nim przeprowadzono drewniana kładkę dla zwiedzających. W komorze grobowej spoczął manekin mężczyzny z epoki brązu – informuje Urząd Miasta i Gminy w Krotoszynie.

 

Zanim zaczęto rekonstrukcje przeprowadzono badania archeologiczne. Prace międzynarodowego zespołu zaczęły się już w 2009 roku. Cmentarzysko przeskanowano i wytypowano miejsca wykopów. Badacze przeszłości skupili się na kurhanie najbardziej narażonym na zniszczenie. Obok kamiennych konstrukcji archeolodzy odkryli m.in. ślady po drewnianych palach oraz brązową szpilę. Niewielki przedmiot pozwolił na potwierdzenie wieku kurhanu.

W 2012 r. teren smoszewskiego lasu przeskanowano z powietrza. Dzięki laserowi udało się zlokalizować około 120 kurhanów z epoki brązu, o których do tej pory badacze nie mieli pojęcia. Prace, jedyne w tamtym okresie w kraju, które dotyczyły kultury mogiłowej, były możliwe dzięki wsparciu władz samorządowych i dofinansowaniu Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Pierwsze badania archeologiczne w tym miejscu miały miejsce już w latach 20. ubiegłego wieku. Kierował nimi prof. Józef Kostrzewski, założyciel poznańskiej uczelni.

AW, UMiG w Krotoszynie 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: abcdefTreść komentarza: Pozdrów panią małżonek, pardon, Panią Małżonek, językoznawco. Jak nie masz swojej, to czyjąkolwiek. Chyba że ta tytulatura dla takiego PiSowskiego znawcy jeszcze za mało wzdęta, zadęta i nadęta.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 15:28Źródło komentarza: Pytanie z Kalisza poleciało w kosmos! O co pytał młody kaliszanin?Autor komentarza: abcdefTreść komentarza: W Polsce jest kilkaset firm żyjących z Kosmosu. Robią swoje mając gdzieś wrzaski Waldusia Kononowicza "żeby nie było nic!". Rząd Morawieckiego, który poza tym rozdawał tylko kasę na kredyt, zrobił jedną dobrą rzecz. Sfinansował wyprawę, która bardzo dobrze promuje tę naszą dobrze rokującą gałąź gospodarki. Gdyby PiS nadal rządził, to świętowania nie byłoby końca. Co prawda nie byłoby żadnych uśmiechów, tylko ponura, "narodowo-patriotyczna", niemal żałobna celebra, ale rosłoby proste, ale gorejące serduszko Waldusia Kononowicza. PiS jednak nie rządzi, w dodatku Uznański nie tylko śmiał ożenić się z Wiśniewską, ale nawet dodał sobie jej nazwiski i jest teraz Uznański-Wiśniewski. No to Wlduś Kononowicz teraz nadaje: TUSK(!) trwoni państwową kasę, wywala ją na wycieczkę mężusia pełoskiej posłanki, córusi miliardera. Jaki milusi skowroneczek PiSowskiej propagandy.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 15:24Źródło komentarza: Pytanie z Kalisza poleciało w kosmos! O co pytał młody kaliszanin?Autor komentarza: Gonić bydłoTreść komentarza: Kiedyś za coś takiego była kara chłosty. I komu to przeszkadzało?Data dodania komentarza: 5.07.2025, 14:53Źródło komentarza: Niepokojąca sytuacja na kaliskim cmentarzu. Zniszczone groby i bezradność bliskichAutor komentarza: k2Treść komentarza: Rada Miasta Kalisza ma lęk wysokości. Bardzo lubi za to (wszyscy radni, niezaleleżnie od orientacji politycznej) smród w mieście. Wszystkie jego źródła są od dziesięcioleci, a może i dłużej, pod troskliwą opieką szanownej waaadzuni, za nic nie pozwoli ich usunąć. Obywatel może głową o mur bić i nic.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 13:04Źródło komentarza: Powstaje nowa strefa gospodarcza. Konsultacje zakończone
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]