Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Akta w laptopie. Prokuratura "przenosi się" do sieci

Koniec z noszeniem do sądu papierowych tomów akt. W prokuraturach trwa wdrażanie digitalizacji dokumentów, dzięki czemu na rozprawy oskarżyciele będą zabierać tylko laptopa. Zmiany niosą za sobą szereg ułatwień także dla stron postępowania. Ma być m.in. łatwiej, szybciej i taniej. 
Akta w laptopie. Prokuratura "przenosi się" do sieci

System wdrażany jest w prokuraturach w całym kraju. Prokuratura generalna pieniądze na digitalizację pozyskała z Unii Europejskiej. Ma być szybciej i łatwiej. Do specjalnie stworzonego systemu na bieżąco wprowadzane są wszystkie sprawy, które nie zostały zakończone do 30 kwietnia 2015 roku i te, które rozpoczęły się po tej dacie.

Dygitalizacja ma ułatwić pracę wszystkim strom postępowania. Jednak wszystko trwa bardzo długo, bo zajmują się tym tylko dwie osoby, które równocześnie wykonują swoje dotychczasowe zadania - mówi Aleksandra Różańska, prokurator z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim  

- Każdy z tomów akt musi być zeskanowany, później skany są weryfikowane i opisywane. Następnie dokumenty są opracowane do oglądu i przekazane, po zaakceptowaniu poprzez system elektroniczny, do modułu zarządzania – wyjaśnia Aleksandra Różańska z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. W zależności od tego, jaka była jakość dokumentów, z modułu weryfikacji do modułu zarządzania skany przechodzą od godziny do nawet doby.

W ciągu dnia pracy można zeskanować maksymalnie dwa tomy akt – każdy tom to 200 kart. Pod warunkiem, że osoba, która się tym zajmie nie będzie robiła nic innego. W Prokuraturze Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim do digitalizacji wyznaczono dwie pracownice administracji, które skanowaniem i przygotowywaniem dokumentów do ich elektronicznego życia zajmują się dodatkowo, w ramach codziennej pracy. W module zarządzania dostęp do konkretnych akt ma prokurator. Tutaj może wrzucić je w moduł analityczny, który np. robi zestawienie bilingów telefonicznych osób związanych z daną sprawą czy operacji bankowych. Prokurator też poddaje zdygitalizowane akta anonimizacji, czyli dostosowuje je do przepisów o ochronie danych osobowych. Tylko wtedy materiały mogą być udostępnione stronom w sprawie.

Dygitalizacja ma umożliwić przekazywanie dokumentów na nośnikach zamiast w formie papierowej. Dzięki temu ma być szybciej i taniej. Do tego sami prokuratorzy nie będą musieli dźwigać wszystkich tomów do sądu. Wystarczy laptop z odpowiednim oprogramowaniem i ze wszystkich materiałów będzie mógł korzystać w formie elektronicznej.

Jesienią w prokuraturze pojawi się kolejna nowość. Będzie nią system transkrypcji mowy. W całym kraju komputerów umożliwiających automatyczną zmianę mowy w tekst pisany pojawi się 731. W Prokuraturze Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim będzie on dostępny w Wydziale V Śledczym. System będzie wykorzystywany m.in. w czasie przesłuchań czy np. przy oględzinach poza siedzibą prokuratury.

AW, zdjęcie arch. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 16 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ALINATreść komentarza: Jeszcze jedno. CPK odwołało spotkanie spotkanie bo były osoby nie związane z inwestycja. Przecież ta inwestycja dotyczy całego Kalisza. Wszystkich mieszkańców. Czyli co? - chcą zmusić mieszkańców do podpisania zgody. A GDZIE JEST NASZ PREZYDENT? Dlaczego nie walczy o najkorzystniejszy wariant. Podobno W9 jest dla Kalisza najlepszy.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:19Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: MYTreść komentarza: To straszne, żeby tak traktować ludzi, w Łodzi jest tunel a tu po domach, po mieście, a co tam. Jest Polska A i Polska BData dodania komentarza: 8.05.2025, 12:13Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: ALINATreść komentarza: Nie mogę zrozumieć dlaczego Pan Prezydent Miasta zgadza się na inwestycje która dla mieszkańców jest tylko kosztem. Dopóki nie ma rozstrzygniętych przetargów władze miasta MAJĄ OBOWIĄZEK WALCZYĆ o to ,żeby pociągi wszystkie zatrzymywały się w Kaliszu a nie tylko przejeżdżały. Osobiście słyszałam jak posłowie z Ostrowa blokują możliwość zatrzymywania się pociągów szybkiej kolei w Kaliszu. Dokładnie tak samo jest z OBWODNICĄ KALISZA. POSEL URBANIAK - byly prezydent Ostrowa zablokował wszystkie ustalenia tej inwestycji. Jeszcze ma czelność przyjeżdżać do Kalisza po poraciw w wyborach. MIESZKANCY KALISZA powinni walczyć głównie o to , żeby wszystkie pociągi się u nas zatrzymywały. Jaki cel ma CPK , żeby zrobić przystanek w BLASZKACH a w Kaliszu blokują. Ktoś na w tym ***ty cel. Okaże się po fakcie.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:10Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Widzicie ile polubień? Ile ruskich inwigiluje nasze strony *** - polski internet.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:00Źródło komentarza: Co z tymi symbolami? Miały zniknąć trzy lata temu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama