Reklama
piątek, 26 czerwca 2026 03:20
Reklama
Reklama
Reklama

Największy na świecie lód na patyku? Powstał w Kaliszu!

Kalisz w Księdze Rekordów Guinessa? 1 października 1994 roku na Głównym Rynku firma Augusto zaprezentowała gigantyczny lód na patyku, który ważył ponad 8000 kilogramów i mierzył 4 metry długości. To niezwykłe osiągnięcie przyciągnęło tłumy mieszkańców, którzy ustawiali się z wiadrami i miskami, by skosztować rekordowego deseru.
Największy na świecie lód na patyku? Powstał w Kaliszu!

Autor: fot. fb/ Kalisz. Dopisz swoją historię

1 października 1994 roku Kalisz stał się miejscem, które na chwilę przyciągnęło uwagę całego świata. Na Głównym Rynku w Kaliszu firmy Augusto zaprezentowała gigantyczny lód na patyku, który ważył ponad 8000 kilogramów! To spektakularne osiągnięcie, dokładnie 8280 kilogramów, zapewniło firmie oraz miastu zaszczytne miejsce w Księdze Rekordów Guinessa.

Lód ten nie tylko imponował swoją wagą, ale i rozmiarami – miał 2 metry wysokości, 1,2 metra szerokości i aż 4 metry długości. Jego powierzchnia była pokryta grubą warstwą czekolady i orzechów, co czyniło go nie tylko rekordowym, ale również wyjątkowo smacznym. Nawet patyk, na którym osadzono ten kolosalny deser, był nie lada wyzwaniem – miał długość 4 metrów, szerokość 0,45 metra i ważył 55 kilogramów.

Gigantycznego loda można by podzielić na 175 tys. porcji zwykłych lodów.

Główny Rynek w Kaliszu szybko zapełnił się ciekawymi mieszkańcami, którzy przyszli zobaczyć lodowy cud na własne oczy i – co najważniejsze – spróbować go. Początkowo lód był krojony na niewielkie porcje, ale z uwagi na ogromne zainteresowanie, organizatorzy zmienili taktykę i zaczęli rozdawać większe kawałki. Kaliszanie, uzbrojeni w wiadra, miski i inne pojemniki, ustawiali się w długich kolejkach, by zdobyć swoją część rekordowego deseru.

Wydarzenie to przyciągnęło nie tylko mieszkańców Kalisza, ale również uwagę mediów, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. Historia gigantycznego loda obiegła kraj. Firma Augusto, znana z produkcji lodów, udowodniła, że potrafi stworzyć coś, co na długo zapisze się w pamięci – nie tylko ze względu na smak, ale i skalę przedsięwzięcia.

fot. Kalendarium Południowej Wielkopolski

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zoltar 07.10.2024 13:50
Jadłem, nawet niezły był.

Taak 04.10.2024 10:02
Pamiętam

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Eris Treść komentarza: Co najmniej od 4 lat każdy nowobudowany blok mieszkalny w Polsce powinien mieć funkcje schronu w podziemnych garażach i piwnicach. Takie wzmocnienie konstrukcji, oraz przystosowanie do przebywania tam ludzi przez pewien czas (sanitariaty, wentylacja, wyjścia ewakuacyjne itp.) na pewno jest kosztowne - i dlatego żeby deweloperzy nie przerzucili kosztów na cenę mieszkań - powinno to być dotowane przez państwo. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 23:44 Źródło komentarza: Remont „ściśle tajnego obiektu”. Przywrócą mu dawną funkcję! Autor komentarza: kaliszanin Treść komentarza: na zdjęciu doborowe towarzystwo, towarzystwo wzajemnej adoracji !! Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:41 Źródło komentarza: Rada zdecydowała! Prezydent Kalisza otrzymał wotum zaufania i absolutorium Autor komentarza: mieszkan Treść komentarza: Wolność jednych nie może być kosztem drugich...pamiętasz tę słynną kwestię? Nie siedzę w domu ,nie żyję internetem ,jeżdżę aktywnie na rowerze, pomimo moich 61 lat, ale nie na żadne lanserskie ,kaliskie rajdy, tylko do pracy i rekreacyjnie. Dlaczego dla dla czyjeś pasji jakiejś, grupy biegaczy, ma być zamknięta duża część miasta? Chcę jechać w tym czasie pojechać samochodem ,bo muszę, to jadę. .chcę zaparkować ,gdzie potrzebuję, to parkuję ,chcę pojechać rowerem ,to jadę. Ale nie ważne są potrzeby mieszkańców, tylko potrzeby organizatorów tego wydarzenia. Ktoś to konsultował z mieszkańcami? Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:25 Źródło komentarza: Półmaraton sparaliżuje część Kalisza. Będą zamknięte ulice i zakazy parkowania Autor komentarza: dziadek Treść komentarza: Właśnie...co zrobiono...został zatrzymany...dostał chociaż porządny wpie#dol gumą...nieee,bo to demokracja... Za moich młodych czasów, błyskawicznie przyjechała by milicja, wpie#dol gumą na początek i na dołek... Teraz to by się należało takim debilom. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:07 Źródło komentarza: Ogień na osiedlu! Młody chłopak rzuca butelkę i „kręci rolkę” WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama