Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ceramika XIX –XXI w – nowa stała wystawa w Opatówku

2 500 eksponatów liczy kolekcja polskiej ceramiki użytkowej, którą zgromadzono w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Wystawa prezentuje wyroby trzynastu firm. Można oglądać porcelanę od końca XIX wieku do współczesności. Dzięki wystawie, które na stałe zagościła do Opatówka, można prześledzić zmieniającą się modę na kształty czy sposób ozdabiania fajansów.     
Ceramika XIX –XXI w – nowa stała wystawa w Opatówku

Ideą stworzenia wystawy była ochrona bogatej i znanej na całym świecie tradycji wytwarzania polskiego fajansu.  Dzięki zaangażowaniu firm, ale i osób prywatnych udało się stworzyć bogatą i ciekawą kolekcję porcelany, która jest wypadkową tego, co w sztuce ceramicznej było modne na przestrzeni ostatnich 100 lat.  

 

- Na koniec XIX wieku do 1914 roku datowane są fajanse z wytwórni Jakuba Teichfelda w Pruszkowie. Okresu międzywojennego sięgają wyroby fajansowe Salomona vel Stanisława Ehrenreicha z Pruszkowa oraz pojedyncze obiekty z innych wytwórni: Ćmielowa (m.in. cukiernica i mlecznik ze słynnego porcelanowego fasonu „Płaski”), Chodzieży, Włocławka i Koła. Ciekawostką lokalną jest popielniczka i miniatura pieca kaflowego z kaliskiej fabryki kafli Edwarda Hermanna. Dużo więcej obiektów w kolekcji i na ekspozycji obrazuje okres powojenny – od 1945 do lat 80. XX wieku. Są to przede wszystkim fajanse pruszkowskie (głównie ręcznie malowane), produkowane tam w latach 1945 – 1954. Drugą grupę stanowią wyroby porcelitowe produkowane w Pruszkowie od 1956 roku, po zmodernizowaniu zakładów. Są wśród nich przykłady stylu New Look, który pojawił się także w polskiej ceramice użytkowej w okresie „odwilży” po 1956 r. Zmiany w ceramice kolejnych dekad obrazują poszukiwane i modne w latach 70. i 80., kolorowo szkliwione fasony „Iwona”, „Sylwia”, „Dana”. Pojedyncze obiekty z okresu powojennego pochodzą z Chodzieży, Włocławka, Koła, Bogucic i Mirostowic – informuje Jarosław Dolata z Muzeum Historii Przemysłu. - Najpełniej, oprócz wyrobów pruszkowskich, przedstawia się pod względem ilościowym i co za tym idzie możliwości prześledzenia ewolucji form i wzornictwa, okres najnowszy obejmujący lata 90. XX w. i początek XXI w. Obiekty z tych lat pochodzą i obrazują osiągnięcia wszystkich wymienionych fabryk, z którymi MHP prowadzi współpracę. Dominują tu wyroby „Porcelany Śląskiej” i jej kontynuatora „BGH Network S.A.” z Katowic, ZPS „Karolina” z Jaworzyny Śląskiej oraz „Porcelany Chodzież S.A.” i Zakładów Porcelitu Stołowego „Pruszków”, a także elementy serwisu z Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec”.

 

Obok typowo użytkowych eksponatów w MHP zgromadzono także dokumentację technologii produkcyjnej. A całą kolekcję ubogacają gipsowe formy matki odnalezione w 2013 roku na strychu dawnej fabryki lalek w Opatówki.  

AW, MHP w Opatówku 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama