Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Siła roślin. Naturalne ekstrakty mogą zwiększyć naszą wydajność podczas treningu

Osoby, które trenują regularnie, czasem napotykają na ograniczenia ze strony swojego organizmu. Ćwiczenia fizyczne mocno obciążają ich ciało, niekiedy stają się przyczyną drobnych i większych kontuzji. Pojawiają się bolesne zakwasy, a ich organizm potrzebuje czasu na regenerację. Pozwala on na naprawę naderwanych włókien mięśniowych. Sportowcy korzystają z różnych sposobów, aby zwiększyć swoją wydajność podczas treningu i skrócić okres regeneracji. Dobrym rozwiązaniem wydają się naturalne ekstrakty. Adaptogeny to rośliny i grzyby, które zwiększają zdolności przystosowawcze. Na czym polega ich siła i co warto o nich wiedzieć?
  • Źródło: artykuł sponsorowany
Siła roślin. Naturalne ekstrakty mogą zwiększyć naszą wydajność podczas treningu

Siła roślin –naturalne substancje zwiększające wytrzymałość organizmu

Substancje zwiększające wytrzymałość organizmu zawsze uchodziły za pożądane. Przekładały się bowiem na wydajniejszą pracę i wzrost gospodarczy. Botanicy poszukiwali ich, starannie badając aż 4 tysiące gatunków roślin. Ich działania zaowocowały sukcesem. Biolodzy dostrzegli, że kilkanaście ziół i grzybów zwiększa zdolności przystosowawcze ludzkiego organizmu. Nadali im nazwę adaptogeny, aby w pełni odzwierciedlić ich właściwości.

Różne rodzaje stresu – kiedy pomocne okazują się adaptogeny?

Stres przybiera wymiar emocjonalny, fizyczny, chemiczny i biologiczny. Niezależnie od czynnika, który go wywołuje, obserwuje się podwyższenie stężenia kortyzolu. Hormon stresu wytwarzają nadnercza w odpowiedzi na sytuacje potencjalnie zagrażające życiu i zdrowiu. Jego krótkotrwałe oddziaływanie czasem pełni funkcję mobilizującą i umożliwia wykonanie ważnego zadania. Niestety, długotrwały stres destrukcyjnie oddziałuje na samopoczucie i zdrowie. Dziś bardziej szkodzi, niż pomaga, dlatego wiele osób sięga po adaptogeny. Pomagają one lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych. Jednocześnie ich suplementacja prowadzi do odzyskania homeostazy (stanu wewnętrznej równowagi). Adaptogeny zyskały dużą popularność, gdyż są nietoksyczne i nie uzależniają.
 

Ashwagandha – gdzie występuje i co warto o niej wiedzieć?

Ashwagandha to jeden z adaptogenów, który od tysiącleci wykorzystuje się w medycynie ajurwedyjskiej. Mieszkańcy Indii stosowali witanię ospałą w sposób intuicyjny, przekazując sobie z pokolenia na pokolenie informacje o jej cennych właściwościach. Wspomniana roślina występuje także w Pakistanie, Bangladeszu i Iranie. Obszary, na których rośnie, często dotyka susza. Niedostateczne nawodnienie stanowi czynnik ograniczający wzrost. Ashwagandha musiała przystosować się do trudnych warunków. Wyjaśnia to, dlaczego cenne substancje, które gromadzi w korzeniu, zwiększają tolerancję na stres u ludzi.

Stres sportowców – co go wywołuje?

Witania ospała jest często polecana sportowcom. Doświadczają oni silnego stresu. Ma on wymiar emocjonalny i fizjologiczny. Osoby aktywne fizycznie, które przygotowują się do zawodów, odczuwają silną presję, aby jak najlepiej wypaść. Rywalizując z innymi, pragną uzyskać satysfakcjonujący wynik. Z drugiej strony aktywność fizyczna stanowi spory wydatek energetyczny. Organizm przeprowadza intensywnie procesy metaboliczne, które przyczyniają się do uwolnienia wolnych rodników. Generują one stres oksydacyjny. Wspomniane cząstki uchodzą za reaktywne, gdyż brakuje im elektronu. Deficyt próbują uzupełnić, odrywając go od innych związków chemicznych, w tym makromolekuł komórkowych. Skutkuje to ich zniszczeniem. Ashwagandha zwiększa tolerancję na stres. Pomaga sportowcom lepiej radzić sobie w stanach napięcia nerwowego. Obfituje też w antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki i chronią komórki przed uszkodzeniami.
 

Jak witania ospała hamuje procesy kataboliczne?

Witania ospała zmniejsza stężenie kortyzolu w organizmie, który nadnercza wytwarzają w sytuacjach stresowych. Uruchamia on procesy kataboliczne, czyli związane z rozkładem związków złożonych na proste. Skutkuje to przemianą białek w aminokwasy i spadkiem masy mięśniowej. Ashwagandha temu przeciwdziała, wpływając na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza i ograniczając w ten sposób syntezę kortyzolu. Jednocześnie stymuluje procesy anaboliczne, co powoduje rozrost masy mięśniowej i przekłada się na lepsze wyniki sportowe.

Ashwagandha na poprawę funkcji poznawczych i refleksu u sportowców

Zauważono, że witania ospała poprawia funkcje poznawcze, co jest ważne w niektórych dyscyplinach. Sportowiec często musi skoncentrować się na celu, technice i pracy z ciałem. Sztuki walki, tenis czy piłka nożna to tylko niektóre aktywności, które wymagają dobrego refleksu.

Ekstrakt z ashwagandhy – większa wydajność podczas treningu

Zaobserwowano, że ashwagandha podnosi wydajność treningów, prowadząc do wzrostu siły i rozbudowy tkanki mięśniowej. Skraca także czas regeneracji po aktywności fizycznej. Stwierdzono, że sportowcy, którzy suplementują witanię ospałą, mają we krwi mniej kinazy kreatynowej. Jej podwyższone stężenie świadczy o naderwaniu mięśni. Oznacza to, że ashwagandha wspomaga je i chroni przed uszkodzeniami.

Ashwagandha w kroplach od Mother`s Protect – co ją wyróżnia?

Warto stosować ekstrakt z ashwagandhy, uprawiając sport. Polska firma zielarska Mother`s Protect nie tylko poddaje surowce zielarskie starannej selekcji, ale też korzysta ze sprawdzonych receptur. Oferuje suplementy diety w postaci roztworów wodno-alkoholowych. Etanol rozpuszcza wiele cennych substancji, przez co produkt końcowy obfituje w naturalne związki chemiczne, które korzystnie wpływają na organizm. Jednocześnie zapewnia stabilność mikrobiologiczną, gdyż doskonale sprawdza się w roli naturalnego konserwantu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama