Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Legionella blisko Kalisza! Zachorowało małżeństwo

Niestety – groźna bakteria dotarła do Wielkopolski. Zakaziło się nią małżeństwo 50-latków z gminy Nowe Skalmierzyce. Przebywają na oddziale izolacyjnym ostrowskiego szpitala.
Legionella blisko Kalisza! Zachorowało małżeństwo

53-letni mężczyzna i 54-letnia kobieta są hospitalizowani od kilku dni. Ostrowski szpital informuje, że zostali przyjęci z wysoką gorączką, bólami głowy i mięśni. Lekarze określają, że przechodzą zakażenie dość łagodnie. Szybko wdrożone leczenie przynosi pozytywne skutki. 

Problem z Legionellą najpierw pojawił się w Rzeszowie. Zmarło tam już 11 osób. To głównie osoby starsze i przewlekle chore. W niedzielę pierwszy przypadek zdiagnozowano w Małopolsce, a dziś poinformowano o pacjentach z Ostrowa Wielkopolskiego. 

Jak podaje ostrow24.tv - na ostrowski SOR w ostatnich dniach zgłaszają się osoby z nietypowym objawami zapalenia płuc. Są im wykonywane testy, ale na wyniki trzeba czekać kilka dni.

W Kaliszu na ten moment nie ma potwierdzonych przypadków legionelozy.  PSSE monitoruje sytuację na bieżąco - odpowiada nam Jakub Banasiak, rzecznik prasowy kaliskiego Sanepidu.

Woda w kaliskim wodociągu jest monitorowana na bieżąco i w sieci i już przy samych studniach głębinowych. Woda jest bezpieczna- dowiadujemy się w  kaliskich wodociągach. 

Ta woda przebywa  w rurociągu maksymalnie dwa dni. Od stacji uzdatniania tu do zdroju czy do odbiorców w domach przepływa najdłużej dwa dni, więc jesteśmy pewni, że jest to woda świeża i jak najbardziej zdrowa – mówił nam Jarosław Fabisiak z kaliskich wodociągów. 

Ryzyko pogorszenia jakości wody wzrasta wraz z czasem, w którym znajduje się ona w zamkniętym obiegu.

To ważne szczególnie latem i w okresie wakacyjnym. Po powrocie z urlopu nie czerpmy wody prosto z kranu do picia czy kąpieli. Odkręćmy krany, by woda, która była uwięziona w rurach domu czy bloku, mogła spłynąć do kanalizacji, a do naszej sieci naczerpała się świeża woda – doradzają specjaliści.

Legioneloza jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze (od 20-50OC). Rezerwuarem bakterii są zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne), zawierające osad denny lub muł, a także wilgotna ziemia. Bakterie Legionella występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach, klimatyzatorach.

Kolonizacji bakterii sprzyja temperatura w zakresie 25-45 °C (optymalna temperatura do ich rozwoju wynosi 38 °C), niskie stężenie dezynfekantów, zastoiny wody i czynniki biotyczne takie jak obecność innych mikroorganizmów, biofilmu.

Jaka jest droga zakażenia?

Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego aerozolu. Do zakażenia może dochodzić również m.in. przez zachłyśnięcie się skażoną wodą. Do tej pory nie stwierdzono przenoszenia bakteria Legionella z człowieka na człowieka.

Objawy

Okres inkubacji trwa od 2 do 10 dni. Po tym okresie pojawiają się objawy, tj.:

bóle mięśni,

ból głowy,

gorączka

objawy zapalenia płuc (w tym m.in. suchy kaszel, zaburzenia oddychania).

Objawom tym mogą towarzyszyć zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, w tym bóle brzucha, wymioty, biegunka, a także zaburzenia świadomości.

Poza postacią płucną wyróżnia się również postaci pozapłucne: łagodną i ciężką. W postaci łagodnej (zwanej gorączką Pontiac) dochodzi do:

nagłego wzrostu temperatury ciała,

bólu głowy,

mięśni,

dreszczy,

objawów zakażenia górnych dróg oddechowych.

Postaci ciężkiej towarzyszy zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego lub pojawia się sepsa.

Leczenie

W większości przypadków legionelozy jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków. Do zgonów najczęściej dochodzi u osób starszych i u osób z obniżoną odpornością.

Działania profilaktyczne obejmują m.in. regularne czyszczenie zbiorników wodnych i okresowe badanie wody:

w sieci wodociągowej

urządzeniach klimatyzacyjnych

urządzeniach leczniczych

urządzeniach sanitarnych

Bakteria Legionella została odkryta po raz pierwszy w 1976 roku, kiedy podczas spotkania weteranów Legionu Amerykańskiego w Filadelfii kilkadziesiąt osób zachorowało na nietypowe zapalenie płuc. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama