Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wielkanocne jaja spustoszą nasze kieszenie?

Tegoroczna Wielkanoc będzie wyjątkowo droga. Jednym z powodów jest wojna w Ukrainie, która ma znaczący wpływ na bardzo wysokie ceny jajek.
Wielkanocne jaja spustoszą nasze kieszenie?

Autor: fot. iStock

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz alarmuje, że ceny skupu jaj spożywczych wzrosły już o około. 23 proc. Jej analitycy przewidują, że w najbliższym czasie należy się spodziewać kolejnych wzrostów cen.

- Na razie widać je przede wszystkim w hurcie. Spodziewamy się jednak, że ta sytuacja przełoży się wkrótce na handel detaliczny, czyli sklepy. Kontrakty na dostawy po wynegocjowanych wcześniej cenach są nie do utrzymania choćby ze względu na skokowy wzrost kosztów spowodowany drożejącymi paszami, które odpowiadają za 60 do 70 procent ogółu drobiarskich wydatków – wyjaśnia Katarzyna Gawrońska, dyrektorka Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Według KIPDiP Rosja i Ukraina odpowiadają za niespełna 30 proc. światowego eksportu pszenicy. Trwający obecnie konflikt zbrojny pomiędzy tymi krajami oraz sankcje powodują bezpośredni wpływ na zmniejszenie podaży drobiu i jaj. Eksperci wskazują, że nie bez znaczenia jest tu również pora roku, kiedy obserwowane są podwyżki cen tych produktów. Mianem „mieszanki wybuchowej” określają również inne, niesprzyjające czynniki, takie jak odbudowa po pandemii branży hotelarskiej i gastronomicznej. Odnotowywane są również wyjątkowe skoki w cenach drobiu i jaj.

- Ceny nie tylko dynamicznie rosną, ale potrafią się zmieniać co kilka godzin. Bywa, że wartość produktów drobiarskich rośnie między porankiem a popołudniem tego samego dnia – podkreśla Katarzyna Gawrońska.

KIPDiP zauważa też, że rośnie atrakcyjność polskiego rynku na rynku zagranicznym. W tym przypadku czynnikiem sprzyjającym jest też niska wartość złotego. Może to jednak wywołać niepożądany efekt na rodzimym rynku.

- Jeśli nie dojdzie do przesilenia, to za kilka tygodni może być tak, że polskie sklepy będą miały kłopot z zaopatrzeniem się w jaja i mięso drobiowe – uważa szefowa izby.

Czy wysokie ceny jajek wpłyną na naszą wielkanocną tradycję, której symbolem są jajka? Zapytaliśmy o to naszych czytelników.

- Nie tylko jajka podrożały. Jako matka trójki dzieci widzę skutki drożyzny niemal na każdym paragonie. Zwykłe, codzienne zakupy muszą być teraz przemyślane i przeliczone. Ale nie zrezygnuję z pisanek, bo wiem, ile radości przynoszą co roku moim maluchom. Te święta i tak odbiją się na naszych portfelach, dlatego sama rezygnacja z jajek niewiele tu zmieni - mówi pani Marta, mama trójki chłopców.

Innego zdania jest pani Anna, która prowadzi jednoosobowe gospodarstwo. - Ceny - jak dla mnie - są gigantyczne. Drogi chleb, drogie utrzymanie mieszkania, drogie paliwo. Niestety czasy, jakie teraz mamy, zmusiły mnie do oszczędzania. Wielkanoc też będzie bardzo symboliczna. Jajka wsadzę tylko do koszyczka, ale na pewno nie będę kupować ich do malowania pisanek – zapewnia. 

- Jak znam Polaków, to choćby nie wiem, ile te jajka by kosztowały, to i tak je kupią, bo taka jest tradycja. I tyle - komentuje pan Marek. - A po świętach zacznie się drożyźniany lament i domaganie się rekompensaty za to, że tyle wydaliśmy na Wielkanoc. Rządząca partia pomyśli, oczywiście, jak to zrekompensować i zrekompensuje. A potem będą następne święta...

*****

***********************************

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kaliszanka 17.03.2022 14:30
zawsze na Wielkanoc drożeją jajka a kury chyba nie przestaną znosić jajek pomimo wojny

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1030 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Za pozwolenie wodnoprawne oczywiście trzeba uiścić opłatę, o kaskę chodzi, w budżecie rekordowy deficyt się szykuje więc za chwilę będziemy mosty rozbierać.Data dodania komentarza: 12.12.2024, 08:05Źródło komentarza: Była kładka, nie ma kładki. „Dzieci tędy chodziły do szkoły”Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Kolego kładka to przynajmniej 1.2 miliona złotychData dodania komentarza: 12.12.2024, 08:03Źródło komentarza: Była kładka, nie ma kładki. „Dzieci tędy chodziły do szkoły”Autor komentarza: KrólikTreść komentarza: Czyli znajomy królika weźmie 600 tys za wykonanie kładki, tak robi się interesy w Polsce.Data dodania komentarza: 12.12.2024, 07:19Źródło komentarza: Była kładka, nie ma kładki. „Dzieci tędy chodziły do szkoły”Autor komentarza: AnjbeatzTreść komentarza: Mam trzydzieści kilka lat i ciężko mi znaleźć kogoś, kto z moich rówieśników (no chyba że był tzw ,,kompotem" i słuchał metalu) nigdy nie był na żadnej z kilku dużych dyskotek w naszym regionie: Mega Hit przy Obozowej, Fiesta Józefów, Fiesta Paruchy - koło Żegocina, Venus Club Ostrów Wlkp, Protektor Lotnicza - Ostrów Wlkp, Protektor Biała - koło Wielunia, Chicago Club Broszki - obok Złoczewa, Magnes we Wtórku, czy choćby potańcówki w Emilianowie na zameczku pod Koźminkiem. Kto zna to środowisko, to wie że jedni przyjeżdżali utopić smutki i odreagować tydzień nauki/pracy, inni poznać dziewczynę/chłopaka (choć to nie najlepsze miejsce), a jeszcze inni sprowokować zadymę i komuś dać ,,w tuki". Ja jeździłem tam dla muzyki i tego klimatu, bo uwielbiam muzykę elektroniczną i uważam że młodzi ludzie powinni rozładować się na dyskotece, zamiast szaleć na drogach i stwarzać niebezpieczeństwo dla innych użytkowników ruchu drogowego. Bo co piątek i sobotę wieczorem zamiast jechać na dyskotekę, wolą jeździć bez celu po mieście przekraczając normy hałasu i nie pozwalając przy tym odpocząć innym!Data dodania komentarza: 12.12.2024, 00:04Źródło komentarza: Zamyka się kolejna dyskoteka w regionie. „Ostatnia noc”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama