Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rodzaje wad wzroku

Krótkowzroczność i dalekowzroczność to najpowszechniejsze wady wzroku. Są jednak również inne wady, które także można leczyć. Sprawdź, czym charakteryzuje się każda z nich i w jaki sposób można zapobiegać ich dalszemu rozwojowi.
Rodzaje wad wzroku

Co wpływa na rozwój wad wzroku?

Pogarszanie się wzroku to naturalny proces, związany ze starzeniem. Starsze osoby często miewają problemy z widzeniem, najczęściej doświadczając dalekowzroczności. To dlatego bardzo często widzimy seniorów korzystających z okularów do czytania. Wady wzroku mogą pojawić się jednak w każdym wieku. Najczęściej ich przyczyną są genetyczne predyspozycje. Na nasilenie wad mogą jednak wpłynąć również warunki środowiskowe i tryb życia. Na rozwój wad wzroku szczególnie narażone są na przykład osoby pracujące na co dzień przy komputerze.

We współczesnych czasach występowanie problemów ze wzrokiem jest coraz powszechniejsze ze względu na korzystanie ze smartfonów, które stały się integralnym elementem naszego życia. Jakie wady występują najczęściej, co je powoduje, i jak je leczyć?

Krótkowzroczność i dalekowzroczność – dwa bieguny wad wzroku

Krótkowzroczność wiąże się ze złym widzeniem z daleka i jest skutkiem nadmiernej wypukłości rogówki. Oddalone obiekty osoba krótkowzroczna widzi jako rozmyte i niewyraźne. Stopnie krótkowzroczności mogą być różne – im wyższa liczba dioptrii, tym krótszy jest zasięg wyraźnego widzenia. Krótkowzroczność często występuje w parze z astygmatyzmem. Najczęściej diagnozowana jest u dzieci w wieku szkolnym. Leczy się ją za pośrednictwem stosowania okularów korygujących lub soczewek. Wadę można również zmniejszyć laserowo.

Dalekowzroczność to wada, w przypadku której dobrze widzi się obraz z daleka, natomiast im bliżej oczu, tym mniej jest on wyraźny. Utrudnia to przede wszystkim czytanie czy korzystanie ze smartfonów i tabletów – aby widzieć wyraźnie, trzeba oddalić przedmiot od twarzy. Dalekowzroczność koryguje się raczej przy większych wadach – powyżej +3,0 dioptrii. Może ujawnić się ona u dzieci, jednak najczęściej występuje w wieku starszym. Może zdarzyć się, że z wiekiem krótkowidz stanie się dalekowidzem.

Astygmatyzm – czym objawia się ta wada wzroku?

Astygmatyzm to wada, często występująca w parze z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością, również wynikająca z nieprawidłowej krzywizny rogówki. W jej przypadku obraz nie tylko ulega rozmyciu, ale również zniekształceniu. Obserwując obiekty z bliska lub z daleka, astygmatyk może widzieć je w sposób nieco zdeformowany. Astygmatyzm może również zaburzać postrzeganie przestrzeni. Z tego względu bywa problematyczny dla osób, które prowadzą samochód, ponieważ utrudnia parkowanie i wymijanie innych samochodów.

Podobnie jak krótkowzroczność i dalekowzroczność, astygmatyzm można korygować poprzez odpowiedni dobór szkieł. Leczenie astygmatyzmu może być również przeprowadzane za pośrednictwem zabiegu laserowego.

Te trzy wady występują w społeczeństwie najczęściej. Do mniej spotykanych należy zaburzenie widzenia stereoskopowego oraz daltonizm, którego nie koryguje się szkłami.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama