Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Osiedle czy teren prywatny?

Teren prywatny – wstęp wzbroniony, miejsca parkingowe tylko dla mieszkańców. W Kaliszu tablice zakazujące wjazdu czy nawet wstępu na dany obszar pojawiają się coraz częściej. Coraz częściej kaliszan nurtują też pytania, dlaczego na swoich osiedlach mają coraz mniej miejsc do parkowania, co im grozi za poruszanie się po terenie prywatnym i kto odpowiada za utrzymanie tych miejsc.
Osiedle czy teren prywatny?

O sprawie wyrastających jak grzyby po deszczu tablic z napisem „teren prywatny” poinformowała nas czytelniczka, która pisze: „Rozumiemy, że na nowych osiedlach typu nowy Dobrzec czy Korczak, mieszkańcy raczej na pewno partycypowali w kosztach parkingów, placów zabaw, dróg dojazdowych - więc nie widzę tutaj problemu, że bloki są otoczone siatką […] Sprawa wygląda jednak inaczej na osiedlach "przejściowych" jak np. Kaliniec. Ciężko znaleźć tam miejsce nieprywatne. Nasze pytanie brzmi: Dlaczego nie mogę wjechać, zaparkować na teren,  który zbudowany był z MOICH podatków ? Mało tego, nie mogę nawet przejść przez tereny zielone osiedla Kaliniec np. przy ul. Serbinowskiej”.

Tablice z oznakowaniem „teren prywatny” najczęściej pojawiają się przy osiedlowych parkingach, ale tablic, zdaniem mieszkańców, przybywa także w innych miejscach. - Dzisiaj każdy chce wrócić do swoich zaległych własności i w związku z tym każdy postawi tabliczkę, że to jest jego podwórko, to jest jego teren – mówi mieszkaniec osiedla Kaliniec.

Jak tłumaczy prezes Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, za zakazujące wstępu tablice odpowiedzialne są Wspólnoty Mieszkaniowe i właściciele prywatnych kamienic, z którymi spółdzielnia sąsiaduje. - Czasami wspólnoty ustawiają niewłaściwe oznakowanie. Np. w sytuacji, gdy wzdłuż ulicy miejskiej jest zatoka parkingowa, która w części należy do Miasta, a w części do Wspólnoty Mieszkaniowej, a jest oznakowanie, że zatoka należy w całości do Wspólnoty, co jest niezgodne z prawem – mówi Włodzimierz Karpała.

Uciążliwości stają się tym większe, kiedy teren prywatny zostaje odgrodzony. Wtedy utrudniony dostęp do posesji mają zarówno firmy zajmujące się wywozem śmieci, jak i służby ratunkowe i kierowcy.  – Z tego typu oznakowaniami trzeba ostrożnie. Przede wszystkim trzeba ustawiać je w porozumieniu z zarządcami terenów i Zarządem Dróg Miejskich, gdy taka tablica miałaby stanąć w istotnym komunikacyjnie miejscu. Trzeba tutaj zawsze przemyśleć kwestie parkowania, poruszania się pieszych, rowerzystów, jak i samochodów -  mówi Krzysztof Gałka, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.  

Zwłaszcza piesi często mają wątpliwości, w jaki sposób korzystać z oznakowanej przestrzeni prywatnej. - Na razie można przejść. Nikt nie zabrania przejść, ale nie wiadomo co będzie później, bo w końcu się poodgradzają, płoty postawią i nie będzie można – mówi mieszkaniec Kalisza.  

Dopóki teren nie jest ogrodzony możemy poruszać się po nim bezkarnie, natomiast nie możemy na nim parkować. Właściciel zobowiązany jest natomiast do utrzymania swojego terenu. - Spółdzielnia Mieszkaniowa utrzymuje te tereny, którymi zarządza i tereny do nich przyległe. Czasami dokładnie widać, który teren do kogo należy, bo z jednej strony żywopłot jest przycięty, a na długości 150 metrów nie jest przycięty, bo nie należy do spółdzielni, tylko np. do prywatnego podmiotu – tłumaczy prezes Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.  

Jak mówi znane powiedzenie „Wolnoć Tomku w swoim domku”. Jeśli teren jest czyjąś własnością, to właściciel odpowiada za niego i pilnuje porządku, a nam pozostaje tylko tę własność uszanować.

Ewelina Samulak, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KazikTreść komentarza: Już raz pisałem o tym , ale przypomnę. Gdyby Kalisz był tak duży jak Włoszczowa i miał do tego liczącego się posła, to każdy pociąg by się w nim zatrzymywał.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 08:33Źródło komentarza: CPK skupuje domy ludzi. Wiemy gdzie i ile „Dobrowolnych Nabyć”Autor komentarza: XxxxxTreść komentarza: Oni się tam w tej partii nie znoszą. Pani Marzena, raz Kaliszanka, raz ostrowianka, nie znosi pani z Wolicy. Pani z Wolicy nie znosi większości radnych. Radni, którzy popierali pana z Uam na prezydenta się z niego śmieją na żywo, jedna pani mówiła, że taki profesor a nawet prawka nie ma. Siedział tyle lat w UAM a teraz jeden z radnych prosi miasto o remont placu przez UAM gdzie można było wcześniej przez lata pozyskiwać zewnętrzne środki na remont. Dziwna ta partia i dziwni ludzie. Tusk powinien się zainteresować tymi ludźmi bo ciągną partie na dno.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 08:12Źródło komentarza: Powstaje trzeci blok. Przy ulicy KinastowskiegoAutor komentarza: KamilTreść komentarza: Szkoda że radni kaliskiej PO tj Luszczykiewicz, Grodzinski, Małecki, Kołaciński, Sekura Nowicka, Chrzanowski. Tak jak inni radni, nie poparli wniosku miasta o to żeby kolej zatrzymywała się w Kaliszu. To jest skandal. Zobaczcie na rzęski. Oni wstrzymali się od głosu czyli są przeciwni rozwojowi Kalisza. Dla mnie to jest niepojęte.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 08:03Źródło komentarza: CPK skupuje domy ludzi. Wiemy gdzie i ile „Dobrowolnych Nabyć”Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Trzeba uświadamiać Kaliszan że głównym zadaniem osób z kaliskiego PO takich jak pani Sekura, pan Kołaciński, pan Grodzinski, pan Małecki itd. Jest walka o zmianę nazwy tej ulicy. I to żeby zablokować przystanek szybkiej kolei (nie głosowanie za) czy zablokowanie powstania filharmonii. Oni są odklejeni od rzeczywistości. Wiecznie w opozycji. Dobrze że udało się odwołać dyrektora szpitala. Nie dla PO w Kaliszu. Nie dla tych ludzi.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 08:00Źródło komentarza: Powstaje trzeci blok. Przy ulicy Kinastowskiego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]