Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 09:53
Reklama
Reklama
Reklama

Laboratorium w Wolicy na liście Ministerstwa Zdrowia. Będą testować na koronawirusa

Laboratorium w Wolicy na liście Ministerstwa Zdrowia. Oznacza to, że niebawem szpital będzie wykonywać badania na obecność koronawirusa nie tylko u swoich pacjentów, ale też u osób, które dostały skierowanie od lekarza rodzinnego, a niewykluczone, że także komercyjnie. I co ważne – oczekiwanie na wynik potrwa niespełna godzinę.
Laboratorium w Wolicy na liście Ministerstwa Zdrowia. Będą testować na koronawirusa

Urządzenie, które szpital w Wolicy wydzierżawił jest bardzo niepozorne. Przypomina pojemnik jakich wiele w laboratoriach. Jednak jego możliwości są na wagę złota. – Mamy miejsce na dwa badania, więc możemy testować dwóch pacjentów równocześnie – mówi Gabriela Dopierała, p.o. kierownika Pracowni Bimolekularnej w Wolicy. – Takie jedno badanie trwa około 45 minut, więc wynik jak na polskie standardy jest bardzo szybko. Najwspanialsze w tym sprzęcie jest to, że w nim dzieje się wszystko. Nie potrzebujemy dodatkowych sprzętów do izolacji kwasu nukleinowego. Wystarczy nam komora laminarna.

I oczywiście środki ochrony osobistej. Każde takie badanie musi odbywać się z zachowaniem sterylności, ale też być bezpieczne dla prowadzącego badania. – Wszystkie reakcje zachodzą w niewielkim kartridżu. W zestawie jest też pipeta – objaśnia Daria Dopierała. – W komorze wprowadzamy pipetą do kartridża materiał pobrany od pacjenta. W kartridżu znajdują się wszystkie potrzebne odczynniki do reakcji . Oznaczamy dwa gen jeden charakterystyczny dla SARS CoV-2 i drugi wspólny dla całej grupy korona wirusów. Jeśli są oba geny wtedy wynik jest dodani, jeśli ich nie ma to ujemny a jeśli pojawia się tylko jeden to wynik poddawany jest w wątpliwość.

Aparat szpital zakupił kiedy wrócił do leczenia osób z chorobami płuc. Badania były robione pacjentom trafiającym na Wolicę tak by była pewność, że są zdrowi i mogą zostać poddanie terapii. Jeśli wynik takiej osoby był dodatni była ona przekazywana do Poznania i tam testy ponawiano w licencjonowanym laboratorium. Wszystkie wyniki z Wolicy były potwierdzane oznacza to, że pracujący w Pracowni Bimolekularnej osoby oraz urządzenie doskonale radzą sobie z wykrywaniem koronawirusa SARS CoV-2. Stąd starania o wpisanie pracowni na listę Ministerstwa Zdrowia, co przy tak gwałtownej ilości wykrywanych nowych zachorowań pozwoli na testowanie większej ilości osób w regionie. A do tego szybki wynik. -  Wniosek został zaakceptowany – chwali się Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy. - Jesteśmy na etapie organizowania punktu pobrań, ale też załatwiamy sprawy informatyczne, bo musimy mieć możliwość dostępu internetowego do systemu ministerialnego.

Oczywiście obok osób skierowanych przez lekarzy rodzinnych na badanie - a być może też tych, którzy zdecydują się na test komercyjny - badani będą regularnie pracownicy placówki. Zanim punkt pobrań ruszy minie jeszcze kilka dni, ale szpital chce uruchomić badania jak najszybciej.

Urządzenie jest wielofunkcyjne. Oprócz badań pod kątem koronawirusa wykrywa też inne choroby, których leczenie jest priorytetowe w Wolicy. Przede wszystkim chodzi o diagnostykę gruźlicy i mutacji genów jeśli chodzi o oporność na antybiotyki. A do tego też inne choroby wirusowe – grypy, czy HIV.

AW, zdjęcie Wioletta Przybylska, rzecznik prasowy szpitala w Wolicy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama