Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zawałowcy pod szczególnym nadzorem, czyli program KOS-zawał w kaliskim szpitalu

Kaliski szpital włączył się do ogólnopolskiego programu KOS-zawał, czyli Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca. Chory, który przeszedł zawał, po wyjściu ze szpitala nie zostaje pozostawiony samemu sobie. Przez rok jest pod szczególną kontrolą, ma zapewnioną rehabilitację i uczy się zdrowego stylu życia. W szpitalach, w których program został już wcześniej wprowadzony, okazał się dużym sukcesem.
Zawałowcy pod szczególnym nadzorem, czyli program KOS-zawał w kaliskim szpitalu

W naszym kraju ponad 40% zgonów jest spowodowanych chorobami sercowo-naczyniowymi. Na zawał zapada rocznie około 80 tys. osób, a w ciągu pierwszego roku umiera prawie 1/5 z nich. Słabe wyniki, jeśli chodzi o przeżywalność w ciągu trzech lat po zawale, wynikają zarówno z braków w opiece kardiologicznej, ale też z trybu życia pacjentów. Dlatego dwa lata temu z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w szpitalach wprowadzono program KOS. Obecnie realizowany w około 50 ośrodkach w 12 województwach w Polsce. Od jesieni działa również w kaliskim szpitalu. - To jest program, który obejmuje wszystkie elementy opieki nad pacjentem trafiającym do szpitala z zawałem serca – mówi dr n. med. Paweł Czaja, kierownik oddziału kardiologicznego szpitala w Kaliszu.

Pierwszym etapem jest oczywiście leczenie szpitalne w ostrej fazie zawału. - Natomiast po tym okresie, do tej pory, ci pacjenci czasami „ginęli” nam gdzieś w opiece u lekarzy podstawowych. Część chorych była zagubiona, nie wiedziała, w jaki sposób dalej prowadzić leczenie, jak długo, część odstawiała leki, co było powodem rożnych powikłań, a u niektórych chorych nawet zgonów – mówi dr Paweł Czaja.

Dlatego „zawałowcy” objęci programem są pod szczególnym nadzorem i to przez rok. - Takiego pacjenta po fazie ostrego leczenia szpitalnego jesteśmy w stanie objąć drugim elementem, czyli rehabilitacją. W jej trakcie pacjent w warunkach kontrolowanych, pod opieką lekarzy, fizjoterapeutów, ale również psychologów, dietetyków, jest usprawniany w warunkach szpitalnych. Oceniamy jego wydolność fizyczną, prowadzimy ćwiczenia: fizyczne, najczęściej na ergometrach, oddechowe, oporowe… Nie zaniedbujemy też elementu edukacji – wyjaśnia ordynator.

Kaliski szpital ma na razie kontrakt z NFZ na 5 łóżek dla rehabilitacji kardiologicznej, teraz stara się  pozyskać finansowanie na kolejnych pięć. Od października do końca tego roku z programu KOS w okrąglaku skorzysta 30 pacjentów. Po rehabilitacji „zawałowcy” mają zapewnione regularne wizyty u kardiologa. - Pacjent w ciągu roku od przebytego zawału ma cztery wizyty za darmo w naszych poradniach. To jest minimum, może być ich więcej – mówi Radosław Kołaciński, dyrektor szpitala w Kaliszu.

Efekty programu w szpitalach, które wprowadziły go już dwa lata temu, są bardzo zadowalające. W ośrodku w Zamościu zaobserwowano mniejszą o 88% śmiertelność w grupie objętej programem w porównaniu do leczonych poza nim.

AG, fot. autor

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]