Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Badanie dopplerowskie – kiedy jest potrzebne?

Badania dopplerowskie, czyli USG Doppler, jest nieinwazyjnym, bezpiecznym badaniem diagnostycznym, które pozwala ocenić stan tętnic i żył. Pozwala wykryć nieprawidłowości w przepływie krwi, np. niedrożności związane ze zmianami miażdżycowymi. Badanie jest przydatne w podejrzeniu tętniaków i oceny zmian wcześniej zdiagnozowanych. Kiedy jeszcze badanie dopplerowskie jest wykorzystywane? W jaki sposób przebiega?
Badanie dopplerowskie – kiedy jest potrzebne?

USG Doppler – co wykrywa?

USG doppler żył i tętnic kończyn umożliwia właściwą ocenę wydolności żył i tętnic – obrazuje, w których miejscach występują zmiany chorobowe, np. niedrożność naczyń krwionośnych, zatory żylne i tętniaki. W sytuacji, gdy ma miejsce zwężenie żył lub tętnic wywołane obecnością blaszki miażdżycowej, lub gdy dochodzi do zakrzepów, powstaje realne zagrożenie zdrowia i życia człowieka. Powstałe zmiany mogą prowadzić do udaru mózgu, zawału serca lub zatorowości płucnej. Nieprawidłowości wykryte w odpowiednim momencie sprawiają, że chirurg naczyniowy w Poznaniu jest w stanie interweniować i zapobiec poważnym problemom zdrowotnym lub śmierci. Badanie dopplerowskie wykonuje się, gdy istnieje podejrzenie zmian miażdżycowych lub tętniaków, a także, gdy pojawiają się żylaki lub inne schorzenia sugerujące, że przepływ krwi w żyłach i tętnicach jest nieprawidłowy.

Na czym polega badanie? 

W badaniu dopplerowskim wykorzystuje się tzw. efekt Dopplera. Przykłada się do ciała pacjenta głowicę specjalnego aparatu, która emituje falę ultradźwiękową – fala przenika przez ciało i odbija się od cząsteczek krwi będących w ruchu i wraca do głowicy. Sygnał zostaje przesłany do aparatu ultrasonograficznego, gdzie zostają zarejestrowane zmiany częstotliwości fali dźwiękowej. Wynik badania wyświetla się na monitorze w postaci obrazu. Widać na nim punkty, w których przepływ krwi jest ograniczony i te, w których zanikł. Jest to istotne badanie, dzięki któremu chirurgia naczyniowa w Poznaniu może skutecznie pomagać pacjentom, w porę wykrywając anomalie. Badanie USG Doppler jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Należy odsłonić część ciała, która ma być badana, a następnie lekarz smaruje skórę żelem i przykłada do niej głowicę aparatu. Przesuwa nią, aby dokładnie zbadać dany obszar, a obraz fal ultradźwiękowych pojawia się na monitorze. Słychać również dźwięk przepływu krwi, który dla lekarza stanowi dodatkową wskazówkę, czy wszystko jest w porządku. Można wykonać m.in. USG doppler aorty brzusznej w Poznaniu, ale bardzo często badanie dotyczy kończyn dolnych, ponieważ wiele osób ma problem z żylakami.

Co pokazuje badanie USG Doppler?

Przy pomocy USG Dopplera ocenia się przepływ krwi i zmiany w okolicach tętnic szyjnych i podobojczykowych, serca, narządów jamy brzusznej oraz oczywiście kończyn dolnych i górnych. W przypadku guzów nowotworowych ocenie jest poddawany przepływ krwi w węzłach chłonnych. Więcej o badaniu dopplerowskim i możliwościach chirurgii naczyniowej można dowiedzieć się dzięki www.neomedica.pl. Badanie dopplerowskie nie jest jedynie w stanie wykryć zmian w przepływie krwi w mózgu, ponieważ kości czaszki blokują rozchodzenie się ultradźwięków.

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama