Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 08:34
Reklama
Reklama
Reklama

Kaliska radioterapia oficjalnie otwarta ZDJĘCIA

Ośrodek Radioterapii w Kaliszu oficjalnie otwarty. W Wielkopolsce to drugie, po Poznaniu, centrum leczenia osób chorych na raka. Mieszkańcy Kalisza, ościennych gmin i sąsiadujących miast nie będą już musieli znosić meczących i kosztownych podróży do Poznania. Nowoczesna diagnostyka i leczenie czekają na nich w Kaliszu przy ulicy Kaszubskiej.
Kaliska radioterapia oficjalnie otwarta ZDJĘCIA

Dzisiejsze uroczyste otwarcie filii Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego w Kaliszu to zwieńczenie blisko 8-letnich starań wielu środowisk. Wszystko zaczęło się jednak od kaliskich Amazonek. - Kiedy ja zachorowałam, zaczęłam się zastanawiać, dlaczego w tak dużym mieście jak Kalisz, drugim po Poznaniu mieście w Wielkopolsce, nie ma możliwości leczenia pacjentów onkologicznych. To nie dawało mi spokoju, także pierwszy zorganizowany kaliski Marsz Życia i Nadziei przebiegał pod hasłem „Onkologia dla Kalisza” – wspomina Barbara Wrzesińska, prezes Kaliskiego Klubu „Amazonki” w Kaliszu i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej.

Był to rok 2006 . Wtedy amazonki przekazały apel prezydentowi Kalisza, by ten zwrócił się do marszałka kaliskie centrum onkologiczne. Ojców tego sukcesu jest jednak wielu i nie sposób wszystkich wymienić. - Trzeba pamiętać śp. Kazimierza Kościelnego, który był wtedy w zarządzie województwa, ale w zarządzie byli także nie-kaliszanie, np. pan Czerwiński, który na komisji w Poznaniu optował za tym, że w Kaliszu powinno takie centrum powstać. Później do tego działania przyłączali się inni, bo jak jest dobry pomysł, to wiele osób go promuje. Nie sposób wszystkich wymienić, bo można kogoś pominąć. Najważniejsze, że ten pomysł trafił na podatny grunt, i że wszyscy byli za tym, by takie centrum powstało – mówi Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza.

Pierwsi pacjenci w kaliskiej radioterapii najprawdopodobniej będą przyjmowani wraz z początkiem nowego roku. Już od grudnia br. ma zostać uruchomione poradnictwo onkologiczne. - Nie da się tak zrobić, żeby w ciągu jednego dnia otworzyć wszystko. Zamierzamy najpierw ruszyć z poradnictwem onkologicznym. Zgłosiłem w NFZ zamiar świadczenia  porad onkologicznych od grudnia tego roku i będziemy powoli te świadczenia rozbudowywać. To jest duży ośrodek. Możemy działać w zakresie poradnictwa, profilaktyki, diagnostyki, leczenia radioterapeutycznego i to będzie następowało, rozwijało w ciągu następnych miesięcy – tłumaczy prof. Julian Malicki dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Na przeszkodzie do pełnego działania ośrodka stanęło niestety… Ministerstwo Zdrowia, które niespodziewanie wstrzymało pieniądze na zakup akceleratorów w całej Polsce. To urządzenie warte blisko 10 mln złotych służy do napromieniania. Kaliski ośrodek powinien mieć dwie takie maszyny. Jedną już ma - pochodzi z Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego w Poznaniu, ale bez drugiego akceleratora funkcjonowanie ośrodka może być utrudnione. - Mam nadzieję, że z początkiem przyszłego roku ministerstwo będzie miało już nowe pieniądze i  w tym zakresie uda się uzyskać to wsparcie. Jeśli nie, to będziemy szukali innego finansowania, własnego, chociaż wolałbym dostać 10 mln od ministra niż szukać go we własnym budżecie, bo to będzie się odbywało kosztem jakiegoś innego wydatku – przyznaje Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Najszybszym rozwiązaniem tej sytuacji byłoby uznanie przez NFZ, że do czasu zakupu nowego akceleratora, kaliska radioterapia korzystałaby z jednego, a w razie awarii niestety pacjenci musieliby jechać do Poznania. Kaliski Oddział Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii kosztował około 30 milionów złotych. Blisko 80% tej kwoty - 26 mln złotych wyłożył Urząd Marszałkowski. Kalisz na ten cel wydał 2,7 mln złotych.

Obiekt poświęcił Biskup Kaliski Edward Janiak, sam również zmagający się z chorobą nowotworową.

Agnieszka Gierz, MIK, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama