Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wielkopolskie muzea w sieci. Zbiory dostępne całą dobę WIDEO

Zbiory kaliskiego muzeum dostępne w internecie. Placówka była koordynatorem projektu edukacyjnego muzeawielkopolski.pl. Dzięki stronie dostępna jest także kolekcja Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Aktualnie to 10 tysięcy eksponatów. Niebawem do tych dwóch placówek dołączą kolejne, które chcą, by jak najwięcej osób przyjrzało się gromadzonym przez lata zbiorom.
Wielkopolskie muzea w sieci. Zbiory dostępne całą dobę WIDEO

Dygitalizacja zbiorów ruszyła w 2016 roku. Polegała na digitalizacji 2D (skanowanie i fotografowanie) oraz 3D ośmiu kolekcji muzealnych: Skarby doliny Prosny, Ikonografia Kalisza, Archiwum Tadeusza Kulisiewicza, Kaliskie środowisko,  Ikonografia dawnego Gniezna, Piastów dzieje malowane, Kolekcja kafli renesansowych i gotyckich oraz Kolekcja zabytków archeologicznych z Gniezna. - W pierwszej kolejności udostępniliśmy na portalu obiekty związane z początkami Państwa Polskiego jako najważniejsze, bo pokazujące, że to w Wielkopolsce narodziło się nasze państwo – powiedział Michał Bogacki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Na stronie znalazł się przejrzysty i przystępnie skonstruowany przewodnik, pokazujący możliwości  i zasady poruszania się po zasobach portalu

Oprócz klasycznego opisu ze zdjęciami przedmiotu, możemy również zobaczyć, w jaki sposób ten zabytek prezentuje się w 3D, po załadowaniu można go obejrzeć z każdej strony – tłumaczy Sylwia Kucharska, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, a równocześnie lider projektu. – Ciekawostką jest też instrukcja przy każdej takiej prezentacji, podpowiadająca, jak domowym sposobem zrobić okulary 3D, żeby jeszcze lepiej oglądać taki zabytek.

Obecnie na stronie www.muzeawielkopolski.pl można znaleźć bieżące informacje o wydarzeniach, wydawnictwach i wystawach, eksponowanych na razie w obu muzeach – w Kaliszu i Gnieźnie. Platforma udostępniona zostanie nieodpłatnie wszystkim – nie tylko samorządowym – wielkopolskim muzeom, tak aby w przyszłości mogły samodzielnie dodawać własne treści  – opracowane już na własny koszt. - Sądzimy, że taka jest przyszłość muzeów - oprócz tego, iż będą w swoich siedzibach modyfikować prezentację zbiorów, to jeszcze dzięki możliwości dotarcia do przynajmniej części zasobów poprzez internet, mogą zachęcić do odwiedzenia muzeum i do bezpośredniego obejrzenia eksponatów – dodał Marszałek Marek Woźniak. – Poza tym portal daje większy dostęp do wiedzy i specjalistom, i pasjonatom.

Realizacja projektu współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kosztowała blisko 640 tys. złotych, z czego od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego pochodzi ponad 106 tys. złotych.

AW, UMWW


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 24°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama