Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 09:55
Reklama
Reklama
Reklama

Wychodzić czy nie wychodzić? Ostrzeżenia o smogu dla przedszkoli

Dzieci i osoby starsze oraz chore nie powinny wychodzić z domów, a aktywność na powietrzu ograniczyć do minimum – to część komunikatów wysyłanych razem z ostrzeżeniami o przekroczeniach niebezpiecznych pyłów w powietrzu. Jednak czy uczniowie kaliskich szkół i podopieczni przedszkoli w sezonie grzewczym nie mają zajęć w plenerze? Takie pytanie nurtuje radnego i zarazem lekarza Mirosława Gabrysiaka, który zaproponował, by przeszkolić opiekunów w placówkach edukacyjnych, aby ci unikali wyjść ze swymi podopiecznymi w dni najwyższych stężeń niebezpiecznych pyłów, podobnie jak robią to np. w Warszawie. Miasto odpowiada, że dyrektorzy wiedzą o zagrożeniach i nie widzi powodu, by akcję informacyjną powtórzyć. Jednak wystarczy rozejrzeć się wokół, by stwierdzić, że teoria nie idzie w parze z praktyką. A maluchy bardzo często w sporym zadymieniu idą na spacery po kaliskim śródmieściu.
Wychodzić czy nie wychodzić? Ostrzeżenia o smogu dla przedszkoli

Niby sezon się kończy. Potrwa jeszcze kilka, może kilkanaście dni i kominy przestaną dymić. Na kilka miesięcy. Temat smogu powróci jesienią. A jak pokazuje doświadczenie z kilku ostatnich lat, z roku na rok przekroczenia są wyższe i częstsze. Być może okres letni to dobry moment, by w szkołach przemyślano, jak planować zajęcia na powietrzu w okresie zimowym. I czy zawsze są one wskazane. – O zanieczyszczeniach powietrza jesteśmy informowani na bieżąco. Dlatego zaproponowałem, by przeszkolić pracowników kaliskich przedszkoli, aby nie organizowali wyjść dzieci w okresie przekroczeń dopuszczalnych norm powietrza, tak by nie narażać najmłodszych na szkodliwe oddziaływania – mówi Mirosław Gabrysiak, lekarz i radny Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza”.

Mirosław Gabrysiak dodaje, że nauczyciele powinni też, śladem innych miast, otrzymywać za pomocą specjalnej aplikacji komunikaty na komórki o przekroczeniach norm związków niebezpiecznych w powietrzu. Tak jak dzieje się w innych miastach. Przykładem może być Warszawa. Tam wychowawcy w przedszkolach mają zamontowane na telefonach alertowniki – Warszawski System Powiadamiania. – W tym roku otrzymaliśmy z Biura Edukacji komunikat z prośbą o instalację systemu i jego używanie – mówi Weronika Mostek, wychowawca w jednej ze stołecznych placówek. – Kiedy dostaję smsa z ostrzeżeniem to nie ma mowy o zajęciach w plenerze. Odpadają wyjścia na plac zabaw czy spacery.

Takie smsy dostają wychowawcy w warszawskich przedszkolach

Obligatoryjnie wszystkich wychowawców. W Kaliszu, jak można przeczytać w odpowiedzi na interpelację Mirosława Gabrysiaka, informacje o przekroczeniach pojawiają się na miejskiej stronie. „Ponadto przekazywane są w formie mailowej do szkół i przedszkoli. Dyrektorzy jednostek oświatowych znają procedury postępowania w takich sytuacjach” – informuje Ratusz.

Kwestia aplikacji zostanie przemyślana. Aktualnie miasto nie ma takiego systemu. Zrezygnowało z niego po roku funkcjonowania. A teoria pokazuje, że procedury nie zawsze trafiają do serca. W miesiącach, kiedy Wojewódzki Inspektorat Środowiska o przekroczeniach PM 10 i PM 2,5 informował prawie codziennie, niejedna grupa przedszkolaków podziwiała choćby choinkę na Głównym Rynku lub poznawała uroki Parku Miejskiego w zimie.

AW, zdjęcia autor, Weronika Mostek    


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama