Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Setki ton azbestu do utylizacji

Pokrywa domy i zabudowania gospodarcze, można go spotkać w wielu materiałach budowlanych. Przez dziesięciolecia, ze względu na niska cenę, był powszechnie stosowany. W 1997 roku w Polsce zakazano używania azbestu, a od kilku lat trwa akcja jego usuwania z przestrzeni publicznej. Władze powiatu kaliskiego mają nadzieję, że w tym roku uda się zlikwidować 700 ton materiałów zawierających szkodliwe dla zdrowia minerały. Z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej samorząd pozyskał na ten cel 150 tysięcy złotych.
Setki ton azbestu do utylizacji

Przez lata azbestu się uzbierało. Przede wszystkim to płyty eternitowe, które służyły jako pokrycie budynków. Ile dokładnie tego materiału na terenie powiatu kaliskiego jest, nie wiadomo. Gminy przed laty robiły inwentaryzację i z pewnością to tysiące ton, które sukcesywnie znikają. - Jest wiele budynków, zwłaszcza inwentarskich na wsi, które już dziś nie są potrzebne, a są pokryte eternitem – mów Krzysztof Nosal, starosta kaliski. - Tylko rolnicy muszą dojrzeć do tego, że ten budynek już nikomu nie będzie potrzebny i że jeżeli zdejmą dach to ten budynek będzie nadawał się do rozbiórki.

Od wielu lat samorządy pozyskują pieniądze na likwidację niebezpiecznego azbestu. Podobnie jest w tym roku. Jednak kwota, którą przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest o połowę większa niż w ubiegłym roku. - W tym roku dla powiatu kaliskiego zarezerwowaliśmy kwotę prawie 150 tysięcy złotych. Powiat kaliski wnioskował o pomoc w utylizacji 700 ton azbestu i niezbędne środki otrzyma. Jest to kwota większa niż w ubiegłym roku. Plany też są ambitne ponieważ w zeszłym roku udało się zutylizować 373 tony azbestu terenu powiatu kaliskiego - zdradza Marek Baumgart, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  - W tym roku można sfinansować demontaż azbestu, transport azbestu i utylizację azbestu do miejsc gdzie te odpady niebezpieczne są utylizowane – dodaje  Krzysztof Nosal. - Dzięki temu programowi już wiele takich dachów zniknęło i to zniknęło w sposób bezpieczny. Nie w dziki sposób, że się go zdemontuje i wywiezie eternit gdziekolwiek, tylko to jest demontaż przez wyspecjalizowane firmy i składowanie w miejscach bezpiecznych. 

Demontaż i utylizacja azbestu bez odpowiednich zabezpieczeń jest szkodliwa dla zdrowia i może powodować m.in. nowotwory dróg oddechowych. Podobnie jak przechowywanie go w miejscach niedostosowanych, a wyrzucanie na dzikie wysypiska grozi karą finansową. Polska ma czas do 2032 roku, by całkowicie pozbyć się azbestu z przestrzeni publicznej. Można przypomnieć, że jeszcze niedawno siedziba Komisji Europejskiej pokryta była azbestem. Usunięto go 20 lat temu.

 AW, zdjęcie autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama