Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 07:58
Reklama
Reklama
Reklama

Jeden pas, ograniczenie prędkości, progi zwalniające. Tak zmieni się Śródmiejska

Pod względem kosztów ta inwestycja jest znikoma, ale dla kaliszan to będzie jedna z większych zmian, jakie nastąpią w tym roku w mieście. Na ulicy Śródmiejskiej już za półtora miesiąca pojawi się pierwszy w Kaliszu kontrapas dla rowerzystów. Projekt reorganizacji ruchu na odcinku od Rogatki do Mostu Kamiennego jest gotowy. Jak wygląda i co na ten temat myślą mieszkańcy?
Jeden pas, ograniczenie prędkości, progi zwalniające. Tak zmieni się Śródmiejska

Jacek codziennie przemieszcza się po centrum Kalisza na rowerze. Teraz, jak przyznaje, jest to mało komfortowe. Wyznaczenie ścieżki rowerowej na Śródmiejskiej będzie ułatwieniem, ale chciałoby się by dróg rowerowych było znacznie więcej. – Wreszcie będzie w miarę normalnie, ale to stanowczo za krótki odcinek. Całe miasto powinno mieć sieć ścieżek rowerowych – mówi nam Jacek.

Teraz rowerzyści albo korzystają z ulicy, albo niestety z chodników. - Ja często jeżdżę po centrum na rowerze i muszę bardzo uważać. Niektórzy się złoszczą, że się jeździ po chodniku – mówi nam Grażyna.

Kierowcy na ścieżkę rowerową w tym miejscu patrzą albo niechętnie, albo jest im to obojętne. - Rowerzyści powinni poruszać się po  obrzeżach miasta, a nie tutaj.  Tu jest ciasno, jest spore zagęszczenie samochodów, same problemy z tego będą – uważa Jan. - Nie jest to jakaś główna arteria miasta, która się korkuje. Uważam, że ścieżka rowerowa w tym miejscu to całkiem dobry pomysł – twierdzi Robert.

Śródmiejską jednym pasem

Co dokładnie się zmieni na ulicy Śródmiejskiej? To pokazuje gotowy już projekt ścieżki rowerowej. Ulica na odcinku od Rogatki do Mostu Kamiennego zostanie zwężona do jednego pasa ruchu dla pojazdów. Po lewej stronie, patrząc od Rogatki w kierunku centrum zostanie wyznaczony kontrapas dla rowerów o szerokości 1,5 m. Będzie to w całości zamalowany na czerwono pas dla rowerzystów, którzy będą poruszać się w przeciwnym kierunku do ruchu samochodowego.

Dariusz Mencel, szef Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji oraz Paweł Kociok

Pojawi się za to kilka dodatkowych miejsc postojowych pomiędzy ul. Fabryczną a ul. Pułaskiego, a także stojaki na rowery. - W sygnalizacjach na skrzyżowaniu zarówno z ulicą Górnośląską, jak i z ul. Fabryczną i Kościuszki zostaną wprowadzone dodatkowe grupy sygnałowe umożliwiające bezpieczny przejazd dla rowerzystów, jak i włączenie się ich w dowolną relację na skrzyżowaniu – wyjaśnia Paweł Kociok, inżynier ruchu.

Kierowcy pojadą wolniej

Prędkość zostanie ograniczona na tym odcinku do 30 km/h, a na jezdni pojawią się progi zmuszające kierowców do zwolnienia. - Zdajemy sobie sprawę, że zwężenie jezdni będzie w pierwszych tygodniach wzbudzało różne odczucia, szczególnie u kierowców. Musimy wziąć jednak pod uwagę, że po zmianach przejezdność tej ulicy zostanie zachowana, zostaną zapewnione warunki bezpieczeństwa, a zarazem poprawimy komfort jazdy dla rowerzystów – mówi dr inż. Dariusz Mencel, dyrektor MZDiK.

Kontrapas dla rowerzystów wyznaczony zostanie po lewej stronie Śródmiejskiej, patrząc od Rogatki

Kontrapas na Śródmiejskiej ma pojawić się do wakacji. Tę inwestycję wybrali sami kaliszanie, dwa lata temu, podczas pierwszego w historii Kalisza Funduszu Obywatelskiego. Na ten cel zarezerwowano pół mln złotych. Projekt kosztował kilkanaście tysięcy.

AG, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama