Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ruszyły hotele dla pszczół

Specjalnie przygotowane mieszanki nasion oraz budki, dzięki którym przy szkołach powstaną hotele i stołówki dla owadów trafiły do 16 placówek oświatowych powiatu kaliskiego. Projekt z cyklu „Zwiększanie bioróżnorodności Polski – czynna ochrona pszczołowatych w parkach krajobrazowych” ruszył w piątek, 6 maja. W Zespole Szkół w Russowie odbyła się konferencja dla nauczycieli, którzy w swoich szkołach będą koordynować wszystkie działania mające zwiększyć świadomość uczniów dotyczącą roli owadów zapylających w naszym życiu.
Ruszyły hotele dla pszczół

Ta jest ogromna i nie do przecenienia. Owoce, warzywa, kwiaty – są właśnie dzięki owadom zapylającym. Jednak to bardzo wrażliwe i delikatne stworzenia, którym szkodzi działalność człowieka. A czasami wystarczy niewiele, by pomóc tym niezwykle pracowitym owadom. Dlatego w Wielkopolsce ruszył projekt z cyklu „Zwiększanie bioróżnorodności Polski – czynna ochrona pszczołowatych w parkach krajobrazowych”. W piątek reprezentanci 16 szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu kaliskiego otrzymali specjalnie przygotowane mieszanki nasion oraz budki, z których przy swoich szkołach stworzą przyjazne i pełne pożywienia środowisko dla owadów zapylających. – Co my możemy zrobić dla ochrony pszczół? Możemy zdobyć wiedzę, jak im nie szkodzić, zbudować własnoręcznie i z naturalnych materiałów hotele dla owadów, a w ich pobliżu założyć dobrze zaopatrzoną stołówkę. W trakcie trwania projektu przeprowadzajcie obserwacje i dokumentujcie je. Młodzież, która wywiąże się najlepiej z tego zadania zostanie dodatkowo nagrodzona po podsumowaniu projektu – powiedziała Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, która jest koordynatorką projektu.

Pszczoły mają duże znaczenie i odgrywają bardzo ważną rolę w środowisku i w życiu człowieka. Są to najważniejsi zapylacze roślin – szacuje się, że zapylają 80% roślin stanowiących pożywienie człowieka. Zapylając, zwiększają jakość i ilość plonu, wytwarzają naturalne produkty jak miód, kit pszczeli, pyłek kwiatowy, wosk, mleczko, czy jad pszczeli. W ostatnich latach zauważa się masowe wymieranie wielu gatunków pszczołowatych.

 Przedsięwzięcie realizowane jest przy współudziale Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, którego dyrektor, Janusz Łakomiec odpowiadał na pytania dzieci, które w najbliższych kilku miesiącach będą dbać o owady mieszkające w ich okolicy. Spotkanie inaugurujące działania na rzecz owadów odbyło się w Zespole Szkół w Russowie, którego uczniowie przebrani za pszczoły przygotowali krótki spektakl o życiu tych owadów i zawiesili wcześniej złożoną przez siebie budkę oraz zasiali nasiona, symbolicznie rozpoczynając działania w ramach projektu.

AW, ODN w Kaliszu, ZSz w Russowie 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 10°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama