Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 07:52
Reklama
Reklama
Reklama

Śródmiejska jednopasmowa. Zabiorą kierowcom, dadzą rowerzystom

Takiego rozwiązania jeszcze w Kaliszu nie było. W wielu miastach w Polsce funkcjonuje ono już od lat. Na ulicy Śródmiejskiej, na odcinku od Rogatki do Mostu Kamiennego, już za dwa miesiące pojawi się specjalny pas dla rowerzystów. Odbędzie się to kosztem ruchu samochodowego. Dwupasmowa do tej pory Śródmiejska zostanie zwężona do jednego pasa.
Śródmiejska jednopasmowa. Zabiorą kierowcom, dadzą rowerzystom

Tę inwestycję wybrali sami kaliszanie. Dwa lata temu, w 2014 roku podczas pierwszego w historii Kalisza Funduszu Obywatelskiego zgłoszono zadanie „Ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Śródmiejskiej”. Zagłosowało na nie blisko 2,5 tysiąca kaliszan, a inwestycja znalazła się na 6. (na 13.) miejscu pod względem uzyskanej liczby głosów.

Pierwszy kontrapas w Kaliszu

Pozornie proste zadanie okazało się jednym z najbardziej trudnych w realizacji. Problemy  pojawiły się już na samym początku, czyli na etapie projektu: cztery razy ogłaszano konkurs na jego wykonanie i albo nie było w ogóle chętnych, albo ich oferty były zbyt drogie. W końcu ówczesny jeszcze Zarząd Dróg Miejskich  porozumiał się z firmą, która wykonuje inne projekty drogowe dla Miasta, by to ona zajęła się tym zadaniem. Projekt jest już na finiszu. – Zakłada on, że będzie jeden pas dla samochodów, zostawiamy parkingi po prawej stronie i dodajemy kontrapas po lewej stronie, patrząc od strony Rogatki. Dodatkowo pojawią się specjalne sygnalizatory dla rowerów na ulicy Fabrycznej i na Rogatce – mówi nam dr inż. Dariusz Mencel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

Kontrapas to wydzielony białą linią albo w całości zamalowany na czerwono pas dla rowerzystów, którzy będą poruszać się w przeciwnym kierunku do ruchu samochodowego. W Polsce pierwszy kontrapas rowerowy wytyczono w 1993 r. w ul. Wronieckiej w Poznaniu. Takie rozwiązania z powodzeniem funkcjonują już we Wrocławiu, Radomiu, Gnieźnie, Dąbrowie Górniczej, a od minionego roku również u naszych sąsiadów – w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Z dwóch do jednego. Śródmiejską czekają korki?

Czy to rozwiązanie sprawdzi się i u nas? Czy zwężenie ulicy Śródmiejskiej do jednego pasa dla aut nie spowoduje w tym miejscu korków? - Jestem przekonany, że ten jeden pas dla aut  przy tym natężeniu samochodowym będzie wystarczający. Zdajemy sobie sprawę, że w pierwszym okresie wszyscy będziemy musieli poznać, jak bezpiecznie poruszać się w tym miejscu -  uważa szef MZDiK.

Dr inż. Dariusz Mencel uważa, że jeden pas na Śródmiejskiej dla kierowców wystarczy

Rowerzyści będą poruszać się kontrapasem od centrum do Rogatki. Od Rogatki do centrum cykliści pojadą, korzystając z pasa dla samochodów.

Ścieżka rowerowa na Śródmiejskiej ma pojawić się do wakacji. W Funduszu Obywatelskim na 2015 rok zabezpieczono na ten cel pół miliona złotych.

Pod artykułem swoje zdanie na temat zmian na ulicy Śródmiejskiej możecie wyrazić w ankiecie.

AG, fot. autor, Pierwszy w Łodzi kontrapas rowerowy - ul. Wólczańska FundacjaFenomen you tube, Wrocławski Wideoporadnik Rowerowy – kontrapasy Wrocław Vita you tube

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama