Święto Służby Więziennej przypada 8 lutego. Termin ten nawiązuje do daty podpisania pierwszego aktu prawnego, regulującego organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu niepodległości. W dniu 8 lutego 1919 r., marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych. Dokument ten stał się podstawą do funkcjonowania i dalszego kształtowania polskiego systemu penitencjarnego. – To miejsce jest bardzo znamienne, bo właśnie w Szczypiornie, gdzie szkolą się funkcjonariusze Służby Więziennej rodziła się polska niepodległość, ale też legiony Piłsudskiego były tutaj w obozie jenieckim – mówi mjr Joanna Kempa, rzecznik prasowy Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.
Teraz Służba Więzienna to nowoczesna formacja, która skupia tysiące funkcjonariuszy. W kaliskim ośrodku szkoli się 400 więzienników jednocześnie, a w ciągu roku w trzech korpusach uczy się blisko 3 tysiące funkcjonariuszy. - Funkcjonariusze SW to ciężko pracujący ludzie. Bronią nasze społeczeństwo przed osadzonymi, przed osobami, które popełniły przestępstwo. Żeby być wyróżnionym trzeba robić to na co dzień bardzo dobrze i w sposób wyróżniający się – dodaje płk Danuta Kalaman, komendant COSSW w Kaliszu.
Święto Służby Więziennej to okazja, żeby podziękować wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom za ich zaangażowanie, dyspozycyjność i profesjonalizm. Więziennicy w tym dniu nie zapomnieli również o tych, którzy w służbie zginęli.
Ewelina Samulak-Andrzejczak, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze