Tomasz Machciński znany jest mieszkańcom Kalisza jako „Człowiek tysiąca twarzy”. Tworzy autoportrety od 1966 roku. Wciela się w najróżniejsze postaci, które następnie fotografuje. Wśród jego zdjęć znajdziemy m.in. Chrystusa, Fidela Kastro, Piłsudskiego, Hitlera, Matkę Teresę z Kalkuty czy Gandhiego, ale również postaci, które można interpretować na wiele sposobów. Machciński nie stosuje peruk i trików, wykorzystuje natomiast wszystko co dzieje się z jego organizmem: odrastanie włosów, ubytek zębów, choroby i starzenie się. W tym roku obchodzi 50-lecie swojej twórczości artystycznej.
Pierwszą wystawę indywidualną miał w Kaliszu w roku 1975, później wielokrotnie wystawiał m.in. w Radomsku, Bielsku-Białej, Warszawie (m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski), Wrocławiu, Gnieźnie, Łodzi oraz w Kopenhadze. O jego twórczości zostały zrealizowane trzy filmy: „Amator”, reż. M. Nowakowski, „Incognito” reż H. Dederko, „Dziecko z katalogu” reż. A. Albrecht. Za film „Incognito” reżyser H. Dederko otrzymał wyróżnienie na festiwalu w Norymberdze oraz Grand Prix na Festiwalu Filmów o Sztuce w Zakopanem w 1992 r.
Otwarcie wystawy w Warszawie odbędzie się 19 lutego o godz. 19.00. Prace będzie można oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej do 1 maja 2016.
MIK za: Fundacja Rozwoju Inicjatyw Kreatywnych
Napisz komentarz
Komentarze