Na tegoroczną edycję festiwalu wpłynęły 84 filmy, z których zakwalifikowano 44. Produkcja autorstwa Pauliny Koniuk-Fonżychowskiej, studentki kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, zdobyła nagrodę za „maksymalną prostotę i uniwersalne przesłanie”. Ponadto „Metro” wyróżniono jako najlepszy film o wartościach humanitarnych.
Festiwal jest spotkaniem filmowców – amatorów z kraju i zagranicy. To prestiżowe wydarzenie i przedsięwzięcie kulturalne o zasięgu międzynarodowym ma na celu ukazywanie piękna człowieka. Piękno to może być „ukryte w dobroci, życzliwości, szczerości, naturalności, akceptacji, obcowaniu z drugim człowiekiem i naturą (…). Kochać człowieka to ... pokazać ulotne chwile, przemijający czas, biegnące myśli, by żyły swoim życiem. By trwały. By, mimo tego wszystkiego co ludzi łączy i co ludzi dzieli, mogły naszkicować obraz ludzkiej kondycji. By nie tylko "tu i teraz", ale "zawsze i wszędzie" ukazywały to co ważne, co nigdy nie przeminie, dzięki czemu byliśmy, jesteśmy i będziemy”.
Patronat nad Międzynarodowym Festiwalem Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka” objął Prezydent Miasta Oświęcim oraz Światowa Unia Kina Niezależnego Unica działająca pod auspicjami UNESCO.
Uroczysta gala wieńcząca 17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka” odbyła się 30 stycznia w Oświęcimskim Centrum Kultury.
MIK, fot. WPA UAM
Napisz komentarz
Komentarze