Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy cmentarz dla zwierząt jest potrzebny w Kaliszu?

Mało kto wie, że grzebanie zmarłego zwierzaka na własną rękę, np. w przydomowym ogródku, jest niezgodne z prawem i zagrożone wysoką grzywną. Tymczasem dla większości właścicieli czworonogów, psy czy koty to niemal członkowie rodziny, których chcieliby godnie pożegnać, a nie zutylizować – a tak nakazują przepisy. W kilkunastu miastach w Polsce funkcjonują cmentarze dla zwierząt. Czy w Kaliszu takie miejsce również jest potrzebne?   
Czy cmentarz dla zwierząt jest potrzebny w Kaliszu?

Dla pani Jadwigi Tuptuś to najlepszy przyjaciel i towarzysz, z którym praktycznie się nie rozstaje. - No jak przez tyle lat się go ma, to człowiek się z nim zżyje. Na emeryturze człowiek siedzi sam do południa, to faktycznie zwierzę to jedyny przyjaciel, z którym można porozmawiać - mówi.

Przyjaciel, towarzysz, członek rodziny – tak o zwierzakach mówią ich właściciele. Niestety czworonogi żyją znacznie krócej niż ludzie i prędzej czy później staniemy przed dylematem: co zrobić, gdy odejdą? - Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, to jest mój pierwszy pies tutaj w mieście, tak że pewnie kiedyś z taką potrzebą się spotkam. To trudny temat, lepiej o tym nie myśleć – mówi Anna, właścicielka młodego jeszcze yorka.

Cmentarz dla zwierząt funkcjonuje m.in. we Wrocławiu

Każdy właściciel zwierzaka powinien jednak wiedzieć, co w takiej sytuacji zrobić i jakie ma możliwości. - Właściciel, któremu padło zwierzę powinien w odpowiedni sposób zabezpieczyć zwłoki swojego pupila. Można to uczynić w następujący sposób: najlepiej udać się do najbliższej lecznicy, przychodni bądź też gabinetu weterynaryjnego i oddać zwłoki lekarzowi weterynarii – mówi Joanna Kokot-Ciszewska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu. Dodaje, że można też bezpośrednio skontaktować się z firmą, która zajmuje się utylizacją zwłok. W okolicy Kalisza jest jeden taki ,,Punkt zbiorczy padliny’’ i znajduje się w Godzieszach. Miesięcznie jego właściciel z Kalisza otrzymuje od kilku do kilkunastu zleceń. Cena usługi wraz z odbiorem zwłok to 120 złotych plus 50 gr za każdy kilogram zwierzęcia.

Padłe zwierzęta stanowią „odpad kategorii pierwszej”, czyli tzw.materiał szczególnego ryzyka, muszą więc być odpowiednio utylizowane. Zakazane jest zakopywanie zwłok zwierząt na własną rękę. - Musimy brać pod uwagę czynniki takie jak: zanieczyszczenia wód gruntowych, zagrożenie epidemiologiczne, zagrożenie epizootyczne – dodaje Ciszewska. Za złamanie takiego zakazu grozi wysoka kara grzywny: od 5600 złotych do ponad 11 tysięcy. Świadomi tego kaliszanie coraz częściej dzwonią do inspektoratu weterynaryjnego z pytaniem, co zrobić z martwym zwierzakiem. Nie wszyscy godzą się z tym, że ich pupil po śmierci to według przepisów ,,odpad, który należy zutylizować’’.

Na takim cmentarzu, w indywidualnej bądź zbiorowej mogile, może być pochowane każde zwierzę domowe: pies, kot, świnka morska, tchórzofretka, chomik, a także ptak. Wcześniej zostają skremowane.

W kilkunastu miastach Polski powstały już cmentarze dla zwierząt. Czy w Kaliszu takie miejsce również jest potrzebne?  Według Joanny Kokot-Ciszewskiej – tak. - Uważam, że takie miejsce by się przydało, zwłaszcza że z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy o zagospodarowaniu ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego wynika, że takie miejsca, czyli cmentarze mogą funkcjonować - mówi.

Żeby jednak takie miejsce powstało, potrzebna jest osoba lub organizacja, która je poprowadzi oraz teren, którego infrastruktura pozwalałaby na chowanie tam zwierząt. Ostatni raz pomysł utworzenia cmentarza dla zwierząt w Kaliszu pojawił się w 2009 roku. Niestety pomimo chęci Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Miasto nie dysponowało wówczas odpowiednim terenem. A propozycja więcej nie padła.

Przykładowy cennik jednego z cmentarzy dla zwierząt w Polsce:

  • Bardzo małe zwierzęta ( mysz, szczur, chomik, ptak) - 50 - 70 zł
  • Małe zwierzęta ( kot, królik, pies do 10 kg) - 250 - 300 zł
  • Psy 10- 30 kg - 300 - 400 zł
  • Psy powyżej 30 kg - 400 - 500 zł
  • W trudnych zimowych warunkach do powyższych cen należy doliczyć 50,00zł

Dodatkowe koszty to tablica, zdjęcie nagrobkowe, nagrobek lub pomnik. 

Katarzyna Krzywda, fot. wroclaw.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 13°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 15 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ALINATreść komentarza: Jeszcze jedno. CPK odwołało spotkanie spotkanie bo były osoby nie związane z inwestycja. Przecież ta inwestycja dotyczy całego Kalisza. Wszystkich mieszkańców. Czyli co? - chcą zmusić mieszkańców do podpisania zgody. A GDZIE JEST NASZ PREZYDENT? Dlaczego nie walczy o najkorzystniejszy wariant. Podobno W9 jest dla Kalisza najlepszy.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:19Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: MYTreść komentarza: To straszne, żeby tak traktować ludzi, w Łodzi jest tunel a tu po domach, po mieście, a co tam. Jest Polska A i Polska BData dodania komentarza: 8.05.2025, 12:13Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: ALINATreść komentarza: Nie mogę zrozumieć dlaczego Pan Prezydent Miasta zgadza się na inwestycje która dla mieszkańców jest tylko kosztem. Dopóki nie ma rozstrzygniętych przetargów władze miasta MAJĄ OBOWIĄZEK WALCZYĆ o to ,żeby pociągi wszystkie zatrzymywały się w Kaliszu a nie tylko przejeżdżały. Osobiście słyszałam jak posłowie z Ostrowa blokują możliwość zatrzymywania się pociągów szybkiej kolei w Kaliszu. Dokładnie tak samo jest z OBWODNICĄ KALISZA. POSEL URBANIAK - byly prezydent Ostrowa zablokował wszystkie ustalenia tej inwestycji. Jeszcze ma czelność przyjeżdżać do Kalisza po poraciw w wyborach. MIESZKANCY KALISZA powinni walczyć głównie o to , żeby wszystkie pociągi się u nas zatrzymywały. Jaki cel ma CPK , żeby zrobić przystanek w BLASZKACH a w Kaliszu blokują. Ktoś na w tym ***ty cel. Okaże się po fakcie.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:10Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Widzicie ile polubień? Ile ruskich inwigiluje nasze strony *** - polski internet.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:00Źródło komentarza: Co z tymi symbolami? Miały zniknąć trzy lata temu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama