Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szpitalny obchód z tabletem w ręku

Koniec z papierowymi, wypełnianymi odręcznie kartami pacjenta. Szpital w Kaliszu wkracza w cyfrowy świat i uruchamia Elektroniczną Dokumentację Medyczną. To wielkie ułatwienie zarówno dla lekarzy, jak i chorych. Dzięki korzystaniu z cyfrowego systemu procedura leczenia może przebiegać szybciej i sprawniej. 
Szpitalny obchód z tabletem w ręku

Rozczytać pismo lekarza często graniczy z cudem. Przekonał się o tym nasz widz Marcin. Lekarz przyjmujący go na szpitalnej izbie przyjęć, kartę wypełnił tak, że później lekarz rodzinny nie był w stanie rozszyfrować, co napisał kolega po fachu. I tak Marcin musiał wrócić na izbę przyjęć i domagać się czytelnego przepisania dokumentacji. Gdyby zamiast kartki i długopisu, lekarz użył komputera, takiego problemu by nie było. I w kaliskim szpitalu takich sytuacji już nie będzie.

Tak bazgrzą lekarze. Tego zapisu nie potrafili rozczytać inni doktorzy ani farmaceuci.

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna jeszcze w tym roku

Placówka wkracza w proces intensywnej cyfryzacji. Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia szpitale i przychodnie muszą prowadzić wyłącznie dokumentację elektroniczną. Na jej wprowadzenie mają czas do 1 sierpnia 2017 roku - Myślę, że ten rok będzie właśnie już rokiem, w którym elektroniczna  dokumentacja medyczna zostanie w pełni u nas wprowadzona i zaistnieje w takim wymiarze, o jakim mówi rozporządzenie – zapewnia Wojciech Grzelak, dyrektor szpitala w Kaliszu.

Tablet - cyberdoktor

Jednym z wymiarów elektronicznej dokumentacji są tablety, z których lekarze będą korzystać przy codziennym obchodzie pacjentów. Mogą wpisać do tabletu np. zlecenie na badania, które od razu na innym tablecie lub komputerze ogląda diagnosta.  I tak np. radiolog za pomocą tabletu może opisać w systemie zdjęcie pacjenta, które szybko odbiera lekarz prowadzący. - Możemy podejrzeć wyniki badań laboratoryjnych, opis badań radiologicznych. Lekarz może również skorzystać z multimediów i w czasie obchodu głosowo nagrać swój opis badania lub zaleceń dla pacjenta. Później jest to transkodowane do tekstu i automatycznie dodawane do systemu – wyjaśnia Robert Matuszczak, kierownik działu informatyki kaliskiego szpitala.

Wojciech Grzelak, dyrektor kaliskiego szpitala i Robert Matuszczak, kierownik działu informatycznego placówki, prezentują tablety, z których korzystać będą lekarze.

Informacje medyczne na temat danego pacjenta klasyfikowane będą w kilku kategoriach takich jak: wyniki badań, zdjęcia czy zalecenia. - Można wybrać sobie pacjenta i przykładowo, jeżeli to jest pacjent kardiologiczny, sprawdzić jego tygodniową statystykę: ciśnienia tętniczego, temperatury. Znajdą się tu też dane dotyczące wcześniejszej hospitalizacji zarówno w tym szpitalu, jak i w innych – mówi Robert Matuszczak.

Tablety testowane są na razie w dziale informatyki kaliskiego szpitala. Niebawem pilotażowo będą z nich korzystać lekarze z trzech oddziałów: kardiologicznego, neurologicznego i urazowo-ortopedycznego. Do końca roku elektroniczny obchód zagości na wszystkich oddziałach.

Ale Elektroniczna Dokumentacja Medyczna to nie tylko cyberobchód. Szpitalny Oddział Ratunkowy został wyposażony w 10 punktów sieci wifi. Dzięki temu informacje o czynnościach i badaniach wykonywanych pacjentowi jeszcze w karetce od razu trafią do elektronicznej szpitalnej dokumentacji. Informatyczna rewolucja przeprowadzana jest we wszystkich 23 szpitalach podległych Sejmikowi Województwa Wielkopolskiego. Cyfryzacja kaliskiej lecznicy będzie kosztować ponad pół mln złotych.

Agnieszka Gierz, fot. autor, archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ALINATreść komentarza: Jeszcze jedno. CPK odwołało spotkanie spotkanie bo były osoby nie związane z inwestycja. Przecież ta inwestycja dotyczy całego Kalisza. Wszystkich mieszkańców. Czyli co? - chcą zmusić mieszkańców do podpisania zgody. A GDZIE JEST NASZ PREZYDENT? Dlaczego nie walczy o najkorzystniejszy wariant. Podobno W9 jest dla Kalisza najlepszy.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:19Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: MYTreść komentarza: To straszne, żeby tak traktować ludzi, w Łodzi jest tunel a tu po domach, po mieście, a co tam. Jest Polska A i Polska BData dodania komentarza: 8.05.2025, 12:13Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: ALINATreść komentarza: Nie mogę zrozumieć dlaczego Pan Prezydent Miasta zgadza się na inwestycje która dla mieszkańców jest tylko kosztem. Dopóki nie ma rozstrzygniętych przetargów władze miasta MAJĄ OBOWIĄZEK WALCZYĆ o to ,żeby pociągi wszystkie zatrzymywały się w Kaliszu a nie tylko przejeżdżały. Osobiście słyszałam jak posłowie z Ostrowa blokują możliwość zatrzymywania się pociągów szybkiej kolei w Kaliszu. Dokładnie tak samo jest z OBWODNICĄ KALISZA. POSEL URBANIAK - byly prezydent Ostrowa zablokował wszystkie ustalenia tej inwestycji. Jeszcze ma czelność przyjeżdżać do Kalisza po poraciw w wyborach. MIESZKANCY KALISZA powinni walczyć głównie o to , żeby wszystkie pociągi się u nas zatrzymywały. Jaki cel ma CPK , żeby zrobić przystanek w BLASZKACH a w Kaliszu blokują. Ktoś na w tym ***ty cel. Okaże się po fakcie.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:10Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Widzicie ile polubień? Ile ruskich inwigiluje nasze strony *** - polski internet.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:00Źródło komentarza: Co z tymi symbolami? Miały zniknąć trzy lata temu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama