Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 08:45
Reklama
Reklama
Reklama

Park psich odchodów

Śnieg stopniał i ukazał śmierdzącą prawdę – w Parku Miejskim co kilka kroków spotkać można psie odchody. - Mamy dość wdeptywania w nieczystości – mówią nam właściciele czworonogów, którzy swój obowiązek spełniają i proponują proste rozwiązanie tej paskudnej sprawy. - Nie posprzątałeś po swoim psie? To posprzątasz po wszystkich innych! 
Park psich odchodów

Codzienne spacery z psem po Parku Miejskim dla pani Marii powoli przestają być przyjemne. Cały czas musi patrzeć pod nogi, by nie wdepnąć w psie odchody. A pies, jak to pies, pod łapy nie patrzy. Wszystkiemu winni ci, którym nie chce się schylić i posprzątać po swoim pupilu. - Pies się załatwia, właściciel udaje, że nie ma problemu, dlatego później jak się chodzi po parku to się wdeptuje w te odchody psa, bo pies idzie swoją drogą, nie można psa ciągnąć alejkami, ale i na alejkach zdarzają się nieczystości – mówi Maria.

Jak na polu minowym

Trudno nie przyznać Marii racji. Psie odchody zobaczyć można tutaj wręcz na każdym kroku. Nawet tuż przy pojemniku z jednorazowymi torebkami specjalnie na psie kupy. - Takie pajdy są przy brzegach wszędzie. To jest tragedia. Ja zawsze sprzątam po swoim psie, noszę przy sobie specjalne woreczki – mówi Anna. – Ludzie nie sprzątają i teraz to widać, po tym śniegu. Aż strach iść – przyznaje Dorota.

 

Maria ma już dość nieporządnych właścicieli czworonogów. - Jak się kocha psa, to się po nim sprząta. Nasz Park Miejski powinien być czysty, a nie stać się siedliskiem bakterii i smrodu - mówi.


W minionym roku kaliska straż miejska nałożyła  97 mandatów w wysokości od 20 do nawet 500 złotych za nieusuwanie psich odchodów. Takie wykroczenia strażnicy widzą podczas codziennych patroli, ale bardzo pomocny jest tu też miejski monitoring.  

 

Na tych nagraniach widzimy, jak właściciele psów podchodzą do swoich obowiązków. Uważają, że skoro są na publicznym terenie, to sprzątać nie muszą. Dopiero, gdy zobaczyliby w pobliżu strażnika miejskiego, być może wtedy schyliliby się i posprzątali to, co zostawił ich pies. Straż miejska prowadziła już akcję informacyjną pod hasłem: Kupa i pies, a obowiązki gdzieś, teraz rusza z nową: Posprzataj po swoim psie – zostań strażnikiem czystego Kalisza. Ich zdaniem te akcje przynoszą pozytywne rezultaty. - Jeżeli chodzi o nasze spostrzeżenia, doświadczenia, a przede wszystkim statystykę to my zauważamy poprawę zachowań mieszkańców w kwestiach związanych z psimi odchodami. Zawsze jednak apelujemy do kaliszan, by zgłaszali nam wszelkie nieprawidłowości związane z tym tematem – mówi Agata Dybioch, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Kalisza.

Nowy wymiar kary: prace społeczne

Według funkcjonariuszy to właśnie edukacja i profilaktyka w tym zakresie przynoszą najlepsze skutki. Bo podejście do obowiązków to kwestia wychowania. Inny pomysł na nauczenie ludzi porządku mają Maria i Anna. – Takie osoby powinny mieć nakazaną pracę społeczną na rzecz parku: sprzątanie po wszystkich psach, raz, drugi, trzeci i wtedy, by się może wtedy nauczyli, że jak się kocha, to się sprząta – uważa Maria. - Mało tego, że powinni karać mandatami, to jeszcze dać im torebkę i niech sprząta całą alejkę – wtóruje jej Anna.

Takie prace społeczny każdy z pewnością zapamiętałby na długo.

Agnieszka Gierz, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama