Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 09:47
Reklama
Reklama
Reklama

Orkiestr dętych czar ZDJĘCIA

„Hymn św. Floriana” i „Orkiestry dęte” wykonane przez ponad 600 muzyków rozpoczęły w niedzielę Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych OSP w Kaliszu. Przed publicznością zaprezentowało się prawie 800 artystów, w tym ponad 100 mażoretek. To największy tego typu przegląd w naszym województwie. 
Orkiestr dętych czar ZDJĘCIA

Orkiestry dęte to domena małych miejscowości i wsi. Tam gdzie działają trudno sobie wyobrazić uroczystości państwowe, kościelne czy kulturalne bez oprawy muzycznej przygotowanej właśnie przez taki zespół. W miastach orkiestry to rzadkość dlatego przegląd zorganizowano w Kaliszu, w okolicach którego działa kilkanaście takich kapel.  

 

- Ważne, by mieszkańcom miasta i całego regionu pokazywać, jak te orkiestry wyglądają. A one przygotowywały się dawno do tego konkursu i dzisiaj pięknie się prezentują w swoich strojach. Myślę, że to jest prawdziwe święto orkiestr dętych OSP, ale te utwory, które wykonują to nie są tylko zwykłe marsze, bo naprawdę ten poziom jest wysoki i te utwory są różne - mówił Krzysztof Grabowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP.

 

Jednak na początek przeglądu orkiestry zaprezentowały się w utworach klasycznych. Na Głównym Rynku w Kaliszu ponad 600 muzyków, pod wodzą kapelmistrza z 50-letnim stażem, wykonało wspólnie „Hymn św. Floriana” i „Orkiestry dęty” z repertuaru Haliny Kunickiej. Żeby wszystko „zagrało” konieczne było odpowiednie ustawienie muzyków.

 

- Instrumenty perkusyjne musiały stać z przodu, tuż przede mną. Wtedy łatwiej utrzymać równe tempo. Gdyby perkusiści stanęli przy swoich orkiestrach to wszystko by się rozleciało – wyjaśnił Henryk Siuda, kapelmistrz, który ten rekordowy w historii Kalisza, ale Wielkopolski występ prowadził.  

 

Po wspólnym występie orkiestry przeszły do Parku Miejskiego. Każda grała marsza i już wtedy była oceniana przez jury. Kryteria są ostre, a oceniający zwracają uwagę na każdy szczegół związany z prezentacją.

 

- Oceniamy wygląd zewnętrzny, prezentację orkiestry, jej dobre wykonanie marsza. Oczywiście też  krycie, równanie i tempo marsza – powiedział Marian Chmielewski, przewodniczący jury.

 

Już na estradzie jury zwraca uwagę na repertuar, który powinien być dobrany do możliwości muzyków, lekkość wykonania, tempo i ogólne brzmienie i wrażenia z koncertu. Te były pozytywne dla przybyłych na koncert. Większość mówiła, że dzięki występom przeniosła się do lat młodości, kiedy to w Parku Miejskim orkiestry dęte grywały w każdy letni weekend. Być może takie koncerty powrócą. Same orkiestry od kilku lat przeżywają swój renesans i przyciągają młodych i zdolnych ludzi. Najmłodszy muzyk, którego można było posłuchać w Kaliszu ma 11 lat.

 

- To bardzo atrakcyjny sposób spędzania czasu i rozwijania pasji. Myślę, że by grać w orkiestrze dętej trzeba mieć powołanie. Przy okazji mamy możliwość wyjazdów np. zagranicznych – zdradził Marcin Mikołajczyk z Orkiestry Dętej OSP w Liskowie.


8 najlepszych zespołów wyłonionych w niedzielę w Kaliszu będzie reprezentować Wielkopolskę na przeglądzie rejonowym. Każdy z zespołów otrzymał statuetki oraz puchary.     

 

Organizatorem wydarzenia były: Stowarzyszenie Ludzie Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Zarząd Wojewódzki Związku OSP RP w Poznaniu, Zarząd Powiatowy Związku OSP RP oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr.


Materiał portalu faktykaliskie.pl

AW, zdjęcia autor, wideo Jerzy Ważny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 28°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama