Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 10:34
Reklama
Reklama
Reklama

„Wpuśćcie nas do schroniska!” Wolontariusze protestują ZDJĘCIA

„NIE dla ograniczeń wolontariatu!”, „NIE dla złego żywienia psów!” – m.in. takie hasła widniały na transparentach, które w niedzielę ustawili pod schroniskiem dla zwierząt wolontariusze tej placówki. Twierdzą, że przez trzy dni nie zostali wpuszczeni do swoich podopiecznych. Odkąd schronisko przejęło Miasto, boją się, że wolontariat zostanie zlikwidowany.   
„Wpuśćcie nas do schroniska!” Wolontariusze protestują ZDJĘCIA

W niedzielę przed bramą kaliskiego Schroniska dla bezdomnych zwierząt protestowało kilkunastu wolontariuszy placówki. – To wszystko wygląda tutaj tak, jakby los zwierząt i to, co one czują nikogo nie obchodziło. Tutaj nie bierze się pod uwagę miłości i empatii – mówi Irena Machcińska, wolontariuszka w kaliskim przytulisku.

Pomimo mrozu, przed schroniskiem protestowało kilkunastu wolonatariuszy

Wolontariusze sprzeciwiają się przede wszystkim temu, że przez pierwsze trzy dni stycznia, pod pretekstem inwentaryzacji, nie zostali wpuszczeni do swoich podopiecznych. Zdaniem wolontariuszy, właśnie w tym okresie, po nocy Sylwestrowej byli potrzebni zwierzakom najbardziej. - Ponieważ jest to schronisko funkcjonujące całą dobę, nie ma tutaj nikogo, kto byłby z psiakami, kto by zadbał o to, żeby się nie zagryzły podczas dużego stresu i nerwów. Zależało nam na tym, żeby następnego dnia po prostu przyjść i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku – tłumaczy Aneta Sitkiewicz, wolontariuszka kaliskiego schroniska.

Niestety drzwi dla wolontariuszy, tak samo jak po nocy Sylwestrowej, były zamknięte również w sobotę i w niedzielę. Za bramę w niedzielę mogli wejść jedynie dziennikarze, pod warunkiem jednak, że razem z nimi progu nie przekroczy żaden wolontariusz. Powodem, jak mówił kierownik schroniska przy ulicy Warszawskiej, była inwentaryzacja i reorganizacja placówki, ponieważ od 1 stycznia przejęło ją Miasto, a szefem tej jednostki został Adam Wyszatycki. Nowy kierownik dodał też, że wolontariusze nie mają aktualnych umów, więc wpuszczenie ich na teren schroniska byłoby niezgodne z prawem. - Wszystkie umowy wolontariackie, które były zawierane przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami wygasły, a więc tak naprawdę osoby, które w tej chwili stoją przed bramą nie są wolontariuszami schroniska dla zwierząt, nie mają ubezpieczenia i nie możemy ich tutaj wpuścić. Wtedy złamalibyśmy prawo – tłumaczył Adam Wyszatycki, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kaliszu.

Wolontariusze obawiają się, że nowy kierownik zrezygnuje z wolontariatu

Wolontariusze obawiają się, że sytuacja się nie zmieni i wolontariuszami na nowo już nie zostaną, bo nowy kierownik wcześniej zarządzał płockim schroniskiem, gdzie wolontariatu w ogóle nie było. - Obawiamy się, że będzie podobnie. Tym bardziej, że sygnały o ograniczeniu wolontariatu docierały do nas już wcześniej, zanim rozpisano konkurs na kierownika schroniska – dodaje Sitkiewicz.

Adam Wyszatycki twierdzi, że takiej sytuacji w Kaliszu nie będzie, bo wolontariat jest kaliskiemu przytulisku potrzebny. Wolontariusze będą mogli zajmować się zwierzętami najdalej w przyszłym tygodniu. Zaraz po tym, jak podpiszą nowe umowy.

 

To tylko kwestia podpisania nowych umów - zapewnia Adam Wyszatycki, nowy kierownik schroniska

Ewelina Samulak-Andrzejczak, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama