Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 09:29
Reklama
Reklama
Reklama

Wiceminister Patryk Jaki: Wybudujemy w Kaliszu nowoczesne więzienie

To już pewne. W Kaliszu powstanie nowe więzienie. Taką decyzję przekazał we wtorek wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki. Nowy obiekt zostanie wybudowany w ciągu dwóch lat w Szczypiornie, na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej przy ul. Wrocławskiej. Nowoczesny budynek pomieści blisko 300 skazanych.   
Wiceminister Patryk Jaki: Wybudujemy w Kaliszu nowoczesne więzienie

- Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco. Chcę państwa poinformować, że ministerstwo sprawiedliwości podjęło decyzję o budowie nowej jednostki penitencjarnej, nowoczesnego zakładu – przekazał we wtorek podczas wizyty w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.


Przypomnijmy, były rząd, który wcześniej obiecywał kompleksowo wyremontować zabytkowy obiekt Zakładu Karnego przy ul. Łódzkiej, później stwierdził, że modernizacja się nie opłaca i że lepszym rozwiązaniem będzie wybudowanie nowego więzienia. Jako lokalizację podawano teren Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w kaliskim Szczypiornie. O konkretach jednak milczano. We wtorek właśnie w tym miejscu, gdzie ma powstać nowy obiekt, poinformowano, że nowy rząd ostatecznie zdecydował o budowie więzienia. - Nowy zakład, który tutaj powstanie, będzie mógł pomieścić od 250 aż po prawie 300 skazanych. Dodatkowo będzie wyjątkowo nowoczesny. Będzie spełniał normy europejskie, normy bezpieczeństwa i wkomponuje się w ten wspaniały ośrodek szkolenia – wyjaśniał wiceminister.

Nowy Zakład Karny typu zamkniętego ma powstać na tym terenie COSSW w Szczypiornie 


Koszty inwestycji szacowane są na 18 mln złotych. Rządzący będą ubiegać się o pozyskanie pieniędzy na ten cel z tzw. Funduszy Norweskich. Jeśli to się nie uda, zadanie sfinansuje budżet państwa. - Chcielibyśmy zakończyć tę budowę w okolicach 2 lat. Proces inwestycyjny rozpocznie się natychmiast, od dzisiaj. Jak zamkniemy to w 2018 roku to będziemy bardzo zadowoleni – dodał Jaki.

Jak podkreślał wiceminister, większość funkcjonariuszy, którzy pracowali w Zakładzie przy Łódzkiej, a teraz zostali przeniesieni do innych jednostek na terenie województwa, najpewniej wrócą do pracy w Kaliszu, w nowym zakładzie.

A co z zabytkowym, opustoszałym już budynkiem na Tyńcu? - On został przekazany pod zarząd miasta. Będę apelowała do ministerstwa sprawiedliwości i do innych resortów o to, żeby samorząd nie został sam z pomysłem na zagospodarowanie tego starego budynku – mówiła Joanna Lichocka, posłanka PiS.

Pojawił się pomysł, by zabytkowy obiekt stał się centrum kulturalno-muzealnym. - Przejęcie takiego budynku będzie sporym wyzwaniem dla miasta i cieszę się, że już zaczynamy nad tym pracować i cieszę się, że ministerstwo jedno czy drugie będzie nas w tym wspomagać – dodał Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza. 

Podczas konferencji Patryk Jaki odniósł się też do rzekomych planów ministerstwa sprawiedliwości dotyczących likwidacji tak zwanych cel miłości i widzeń intymnych. Z cel wg doniesień mediów ogólnopolskich miały zniknąć też telewizory i odtwarzacze dvd. – Nie ma absolutnie żadnych takich zamiarów. To jest nieprawda – dementował wiceminister.

 

Zespół Patryka Jakiego pracuje natomiast nad tym, by więźniowie jak najmniej obciążali budżet państwa. Stąd pomysł, by jak najwięcej skazanych pracowało i zarabiało na siebie. Z najnowszych danych wynika, że średnie miesięczne utrzymanie więźnia wynosi blisko 3 100 złotych. - Jest to znacząco więcej niż np. przeznaczamy na osoby niepełnosprawne czy państwo przeznacza na osoby, które w wielu przypadkach znajdują się w szpitalu, czy na rodziny wielodzietne czy na seniorów. I to jest pewien problem, z którym ministerstwo musi się zmierzyć – zaznaczył Patryk Jaki.

Osadzeni mieliby pracować przy budowie dróg, chodników, remontach, przy porządkowaniu terenu czy pomagać osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym. Projekt ministerstwa w tej sprawie poznamy na początku roku.

Agnieszka Gierz, fot. autor, wideo Magazyn Miejski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 28°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama