Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 09:28
Reklama
Reklama
Reklama

Kalisz bez więzienia. Jest decyzja ministra sprawiedliwości

30 listopada kaliskie więzienie przy ul. Łódzkiej przechodzi do historii. Zabytkowy budynek przestanie pełnić funkcję zakładu karnego. Opuszczą go ostatni więźniowie i funkcjonariusze. Zarządzenie w tej sprawie wydał minister sprawiedliwości, Borys Budka.
Kalisz bez więzienia. Jest decyzja ministra sprawiedliwości

Więzienie na Tyńcu działało nieprzerwanie przez niemal 170 lat. Jego dzieje kończy zarządzenie ministra sprawiedliwości z 29 października 2015 roku. Jak w nim czytamy, z dniem 30 listopada 2015 roku znosi się Zakład Karny w Kaliszu z siedzibą przy ul. Łódzkiej 2. Mienie ruchome Zakładu przejmie Areszt Śledczy w Ostrowie Wielkopolskim.

Dyrektor Zakładu w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia, czyli do 6 listopada zawiadomi na piśmie pracowników o zmianach, jakie mają nastąpić w zakresie ich stosunków pracy. Jak powiedział nam dziś Maciej Gołębiowski, rzecznik Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Poznaniu, funkcjonariusze, którzy nadal pełnią służbę w więzieniu na Tyńcu, nie stracą pracy. – Nie będzie żadnych zwolnień. Funkcjonariusze zostaną przeniesieni do jednostek okręgu poznańskiego. Takie wstępne rozmowy z każdym z funkcjonariuszy już się odbyły– mówi Maciej Gołębiowski. Najprawdopodobniej funkcjonariusze kaliskiego Zakładu Karnego staną się pracownikami Aresztu Śledczego w Ostrowie Wlkp. Tak jeden z punktów zarządzenia interpretuje Remigiusz Czaja, rzecznik prasowy kaliskiego więzienia. – W punkcie piątym czytamy, że etaty funkcjonariuszy i pracowników Zakładu zostaną przekazane przez Dyrektora Okręgowego do Aresztu. Z dniem 1 grudnia zaczynamy zatem pracę w Ostrowie – mówi nam Remigiusz Czaja. Obecnie w więzieniu przy ul. Łódzkiej pracuje 35 funkcjonariuszy. Karę odbywa tu 16 skazanych.

Co z zabytkowym obiektem? Czy zgodnie ze słowami goszczącej 12 sierpnia w Kaliszu premier Ewy Kopacz, przejdzie on w ręce Miasta? I kiedy rozpoczną się jakiekolwiek przygotowania do budowy nowego zakładu karnego w Szczypiornie? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do Ministerstwa Sprawiedliwości. Na razie nie dostaliśmy odpowiedzi.

Pomysł  powstania nowego więzienia, na terenie Centralnego Ośrodka Służby Więziennej przy ul. Wrocławskiej, był głównym powodem rezygnacji z remontu niszczejącego Zakładu Karnego przy ul. Łódzkiej. Budowa nowoczesnego więzienia miała być tańsza od modernizacji zabytku.

Przypomnijmy, Zakład Karny przy ul. Łódzkiej już od dawna wymagał kompletnej modernizacji. W 2011 roku ówczesny minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odwiedził Kalisz i zapowiedział remont obiektu. Na ten cel miało być zabezpieczonych 8 mln złotych.  Prace miały zacząć się w tym roku. Dlatego do początku lutego z Kalisza wywieziono 150 więźniów, a 120 pracowników od lutego pełni służbę m.in. we Wronkach, Zielonej Górze czy Rawiczu.

Opustoszałe więzienie z garstką skazanych odwiedziliśmy w sierpniu tego roku. Od grudnia nikt już w obiekcie nie będzie przebywać.

Dni mijały, a w kwestii remontu nie zapadały żadne formalne decyzje. W marcu dotarła do nas informacja, że postępowanie, które miało wyłonić wykonawcę prac, zostało unieważnione. Później zaczęła się karuzela niewiadomych. Od Centralnego Zarządu Służby Więziennej i Ministerstwa Sprawiedliwości otrzymywaliśmy sprzeczne wiadomości: raz mowa była o tym, że remont się jednak odbędzie, innym razem przekazano nam, że w planach jest budowa nowego zakładu karnego w Szczypiornie, a zabytkowy „Zamek” czeka likwidacja. Wątpliwości rozwiała premier Ewa Kopacz, która podczas sierpniowej wizyty w Kaliszu zapytana o losy więzienia przez naszą dziennikarkę odpowiedziała, że zabytkowy Zakład Karny nie będzie remontowany i nie będzie pełnił już dotychczasowej funkcji. - Obiekt zostanie przekazany samorządowi, a na innym terenie zostanie wybudowane nowe więzienie z Funduszy Norweskich – mówiła Ewa Kopacz.

Budowa kaliskiego więzienia rozpoczęła się w 1840 roku i trwała 6 lat. „Zamek” powstał w stylu neoromańskim według projektu Henryka Marconiego i Franciszka Tournelle'a. Jest to najstarszy obiekt w Polsce wybudowany z przeznaczeniem na więzienie. 

AG, fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 28°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama