Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 07:05
Reklama
Reklama
Reklama

Nowa komisja w ratuszu. Zajmie się rewitalizacją

Sprawami rewitalizacji zajmować się będzie nowa komisja przy Radzie Miejskiej Kalisza. Ma ona uporządkować sprawy związane planami modernizacji ścisłego centrum miasta. Komisja rewitalizacji została powołana dziś, chociaż nie wszyscy widzą dla niej uzasadnienie. Zdaniem opozycji to wchodzenie w kompetencje prezydenta i jego zastępców, dlatego powoływanie nowego tworu jest jej zdaniem zupełnie zbędne.   
Nowa komisja w ratuszu. Zajmie się rewitalizacją

Remont ratusza jest jednym z elementów rewitalizacji. Bez wątpienia odświeżona siedziba władz miejskich stała się wizytówką Kalisza. Podobnie ma wyglądać całe ścisłe centrum. Jednak jak mówi Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza, aby można było podejmować kolejne kroki w tej sprawie, potrzebne jest inne – profesjonalne podejście do tematu. Dlatego została powołana nowa Komisja Rewitalizacji. – Po to, by miała konkretny wpływa na te zmiany rewitalizacyjne, które chcemy by jak najprędzej rozpoczęły się w mieście – tłumaczył na sesji Andrzej Plichta. - Od wielu lat problem rewitalizacji był tematem, który bez przerwy wracał, a nie miał żadnego umocowania w Urzędzie Miejskim. Jedna czy dwie osoby, które miały się zajmować tym tematem, nie są w stanie dobrze wywiązać się z tego zadania.

W ratuszu od ponad roku pracuje specjalista do spraw rewitalizacji. Krzysztof Ziental jak na razie skupił się przede wszystkim na konsultacjach społecznych dotyczących m.in. rewitalizacji jednego z podwórek. Przeprowadził też, wspólnie ze studentami PWSZ, ankiety dotyczące zamknięcia ruchu kołowego w śródmieściu na rzecz deptaka. Jego największym osiągnięciem jest wygrana w konkursie ogłoszonym Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, dzięki któremu Miasto otrzyma wsparcie eksperta do spraw rewitalizacji oraz dotację na różnego rodzaju ekspertyzy związane z tym działaniem. To niewiele. Dlatego to właśnie Krzysztofa Zientala mają m.in. wspomagać radni z nowej komisji. Podobnie jak działania prezydenta związane ze zmianą wizerunku ścisłego centrum i mentalności jego mieszkańców oraz tych, którzy w tym miejscu pracują, robią zakupy czy spędzają wolny czas.

Uchwała powołująca nową komisję została zaakceptowana przez wszystkich radnych, jednak ci z klubu Platformy Obywatelskiej mieli zastrzeżenia co do konieczności formowania nowego tworu. - Rewitalizacja to działanie na rzecz renowacji infrastruktury miejskiej, ale także na rzecz aktywizacji społeczeństwa. To realne działanie, a nie rozmowy i dyskusje. To domena władzy wykonawczej, a więc prezydenta i jego zastępców. Potrzeba do tego kogoś, kto będzie siłą przewodnią, tzw. koniem pociągowym, który będzie pchał sprawy do przodu – dowodził Dariusz Grodziński, radny klubu Platformy Obywatelskiej.

Tym bardziej, że czasu na pozyskiwanie środków na tego typu działania, w nowej perspektywie finansowej będzie niewiele. Dlatego Dariusz Grodziński uważa, że powołanie komisji to tak naprawdę skupienie się na teorii i dyskusjach, które nie przyniosą miastu wymiernych korzyści.

Radni do prac w nowej komisji będą zgłaszać się na kolejnej sesji. Najprawdopodobniej w grudniu zostanie wybrany jej przewodniczący. Aktualnie w Radzie Miejskiej funkcjonuje już 7 komisji. Za pracę w nich radni nie dostają dodatkowego wynagrodzenia. 

AW, zdjęcia arch. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama